Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykły mural z kotem w Katowicach w Fabryce Porcelany [ZDJĘCIA]

Dorota Niećko
Dorota Niećko
Teraz na ścianie dawnej fabryki Porcelany powstaje mural - wzorowany na figurkach - z wizerunkami kotów projektu Mieczysława Naruszewicza, projektanta z IWP właśnie. Mural jest przygotowywany w ramach tegorocznej (2018) edycji festiwalu Katowice Street Art AiR, organizowanego przez Instytucję Kultury Katowice Miasto Ogrodów.
Teraz na ścianie dawnej fabryki Porcelany powstaje mural - wzorowany na figurkach - z wizerunkami kotów projektu Mieczysława Naruszewicza, projektanta z IWP właśnie. Mural jest przygotowywany w ramach tegorocznej (2018) edycji festiwalu Katowice Street Art AiR, organizowanego przez Instytucję Kultury Katowice Miasto Ogrodów. DN
Niezwykły mural z kotem powstał w Katowicach. Macie takie figurki w domu po dziadkach? To new look, dziś bardzo cenne okazy kolekcjonerskie. Powstawały też w Bogucicach. Teraz koty Naruszewicza znajdą się na muralu w Fabryce Porcelany.

Na aukcjach ich ceny zaczynają się od 200, a nierzadko sięgają ponad 800-1000 złotych. Nic dziwnego, przy obecnej modzie na polskie wzornictwo z połowy XX wieku, tzw. new look. Bo mówimy tylko o autentycznych porcelanowych figurkach, nazywanych często rzeźbami, projektu autorów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego sprzed lat (obecnie współczesne repliki oferuje na przykład Ćmielów i... też kosztują kilkaset złotych). Pierwsze powstały w latach 50. XX wieku. Przez lata kultowe dziś figurki ceramiczne powstawały też w Bogucicach, w fabryce porcelany. Sprawdźcie, czy nie ma ich w Waszych domach. Są dziś poszukiwane przez kolekcjonerów, modne i cenne.

Teraz na ścianie dawnej fabryki Porcelany powstaje mural - wzorowany na figurkach - z wizerunkami kotów projektu Mieczysława Naruszewicza, projektanta z IWP właśnie. Mural jest przygotowywany w ramach tegorocznej (2018) edycji festiwalu Katowice Street Art AiR, organizowanego przez Instytucję Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

Mural nawiązuje do historycznych wzorów porcelanowych figurek przedstawiających koty autorstwa Mieczysława Naruszewicza, które były przez dekady produkowane w Katowicach i sygnowane znakami Giesche i Bogucice. Autorem muralu jest Artur Wabik, polski artysta sztuk wizualnych, kurator, publicysta, badacz kultury. Od lat 90. związany ze street artem, autor murali i instalacji w przestrzeni publicznej. Wybrał koty Naruszewicza.

- Zdecydowałem się na koty, bo lubię te zwierzęta. Ponadto uważam, że te właśnie wzory: Dziki Kot, Leżąca Kotka i Pantera, najlepiej oparły się próbie czasu. Przez dziesięciolecia występowały w różnej kolorystyce. Do przeniesienia na ścianę wybrałem najbardziej oszczędne, nieco abstrakcyjne warianty, podkreślające sylwetę figurek – mówi Artur Wabik.

Mural jest doskonale widoczny z terenu Fabryki Porcelany, jednak znajduje się na budynku bezpośrednio z nią sąsiadującym, należącym do firmy SUTCO Polska Sp. z o.o. Za koordynację prac technicznych związanych z powstaniem dzieła odpowiada firma Dragon Bud.

-To pierwszy z cyklu murali, które mają ozdabiać wjazd do Fabryki Porcelany. Każdy nowy mural, powstający minimum raz w roku, powinien wchodzić w interakcję z dziełem poprzednika i tworzyć z nim pewną narrację. Chcemy na stałe wpisać się na muralową mapę regionu i Polski - komentuje Rafał Wyszyński, prezes Fundacji Giesche, która rewitalizuje Fabrykę Porcelany.

Oficjalne „odsłonięcie” muralu nastąpi 31 sierpnia 2018, czyli w pierwszy dzień nowego muzycznego Upper Festivalu, który odbędzie się w Fabryce Porcelany. Jednak już dzisiaj widoczny jest jego niemal finalny kształt

Fabryka Porcelany w Katowicach to kompleks budynków z końca XIX wieku, należących niegdyś do koncernu Giesche, od sześciu rewitalizowany i przeobrażany w kompleks biurowo-usługowo-rozrywkowy.

Działa tutaj kilkadziesiąt firm branż kreatywnych, sklepy, restauracje, kliniki, punkty usługowe oraz klub muzyczny. Obiekt od roku znajduje się na prestiżowym Szlaku Zabytków Techniki. Jest zarządzany przez Fundację Giesche.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto