18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie męcz oczu. Dobierz właściwe oświetlenie w każdym pomieszczeniu

Mariusz Urbanke
Fot. Grzegorz Mehring/Polskapresse
Oświetlenie w mieszkaniu spełnia bardzo ważną rolę. Tymczasem wiele osób pracuje w domu, uczy się, zapominając przy tym, że korzysta z nieodpowiedniego światła. Może to prowadzić do zmęczenia oczu, a nawet pogorszenia wzroku.

Dostosuj oświetlenie do swoich potrzeb

Podstawowy błąd polega na tym, że w pokoju montujemy zwykle jedną lampę - na środku sufitu. Tymczasem potrzebnych jest zwykle kilka źródeł światła - do czytania, do oglądania telewizji, czy do pracy.

Czytaj też: Rattanowe lampy - plecione wzory wracają do łask

Należy pamiętać, że inaczej planujemy oświetlenie w pokoju gościnnym, sypialni i kuchni, a jeszcze inaczej w gabinecie czy domowej bibliotece. Wiąże się to z tym, że każde wnętrze ma swój niepowtarzalny klimat i oświetlenie spełnia w nich różną funkcję. Zależnie od dokonanego wyboru można stworzyć w pomieszczeniach klimat relaksujący, spokojny lub stymulujący do pracy. To zależy od natężenia światła.

Niezwykle ważne jest oświetlenie w pokoju do pracy - powinno ono ułatwiać wykonywanie zadań. Tutaj zaleca się jasne, skoncentrowane światło, skierowane na książki i dokumenty. Dzięki temu zmniejszyć można wysiłek oczu np. podczas czytania. Jeśli nie mamy osobnego pokoju do pracy, to w miejscu, gdzie zwykle siedzimy i czytamy lub przygotowujemy dokumenty, należy założyć dodatkowe, punktowe oświetlenie. Niekorzystna jest tylko jedna lampa w gabinecie - potrzebne jest centralne rozproszone światło i punktowe - do pracy.

W kuchni oświetlaj praktycznie

Bardzo dużo czasu spędzamy w kuchni, jemy tam posiłki, gotujemy, czasem rozmawiamy przy stole, a dzieci lubią odrabiać tam zadania. Dlatego w kuchni powinno być wiele punktów świetlnych, a nie tylko jedna, centralna lampa. Oświetlenie kuchni powinno być zarówno praktyczne, jak i atrakcyjne. Lampki wbudowane w sufit lub świecące w górę mogą stanowić oświetlenie ogólne kuchni. Ponadto wiele osób coraz częściej wykorzystuje reflektorki w celu wyeksponowania określonych elementów wystroju, np. półek z talerzami, czy przyborami kuchennymi. Oprócz tego wykorzystuje się je także, by uzyskać skupione światło.

Zobacz również: Jak dobrze dobrać okna do pomieszczenia?

Jeżeli kuchnia pełni również rolę jadalni, to część jadalną można oddzielić od miejsca, w którym przyrządza się potrawy i złagodzić jej nastrój, np. lampa o ciepłym świetle, wisząca nisko nad stołem stworzy przyjemną atmosferę i uczucie bliskości pomiędzy osobami siedzącymi wokół stołu.

Warto również zastanowić się nad wyborem typu oświetlenia. Ledowe jest najdroższe, ale też i najmniej energochłonne. Takie punkty świetlne odznaczają się też bardzo długą żywotnością. W sumie taka inwestycja nam się opłaci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto