Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na tropie Tomka - Muzeum Śląskie w Katowicach otwiera wystawę o Tomku Wilmowskim

Justyna Przybytek
20 maja otwarcie dawnej stolarni i wystawy „Na tropie Tomka” w Muzeum Śląskim. Inspiracją tej powstania ekspozycji są przygody Tomka Wilmowskiego.

Na tropie Tomka - Muzeum Śląskie w Katowicach otwiera wystawę o Tomku Wilmowskim

Budynek stolarni, to drugi obok dawnej łaźni, remontowany przez ostatnie miesiące pokopalniany budynek na terenie Muzeum Śląskiego. Jego wnętrza wypełni wystawa „Na tropie Tomka”, inspirowana przygodami i postacią Tomka Wilmowskiego, młodego bohatera powieści Alfreda Szklarskiego.

Mają się tu także odbywać przedstawienia teatralne, zajęcia plastyczne i pokazy filmowe. Wielką atrakcją tej przestrzeni będą również odrestaurowane i wyeksponowane zabytkowe maszyny stolarskie, które stanowiły wyposażenie byłej kopalni. Otwarcie stolarni i wystawy zaplanowano na 20 maja.

– Na uczestników czeka wiele twórczych wyzwań – mówi Adam Pisarek, kurator wystawy. – Dzieci będą mogły poznać bogate tradycje odległych kultur, jednocześnie dobrze się bawiąc, a wszystko to odbywać się będzie w przyjaznym otoczeniu pobudzającym zmysły, wspomagającym naturalną pomysłowość i zachęcającym do współpracy – opowiada Adam Pisarek.

Wystawę „Na tropie Tomka” na piętrze stolarni będzie można zwiedzać od 11 do 22. Natomiast zwiedzanie dla młodzieży i dorosłych zaplanowano między 22 a 24. Z kolei już od godz. 10 dostępny będzie parter stolarni, czyli Scena w Stolarni, tu przez cały dzień aktorzy Teatru Śląskiego i pracownicy Muzeum Śląskiego będą wspólnie czytać najmłodszym wybrane fragmenty książek przygodowych i podróżniczych, zaplanowano też spotkania z podróżującymi po świecie z rodzinami, które podzielą się praktycznymi radami dotyczącymi organizowania wypraw z dziećmi.

Również na parterze zaplanowano prezentację historycznych zabawek z prywatnych kolekcji Adriana Sidły, Mariusza Kmity i Marcina Kozaka.

Zwiedzanie wystawy „Na tropie Tomka” w dzień jej otwarcia będzie możliwe po dokonaniu rezerwacji w kasach lub na stronie internetowej muzeum. W kolejnych dniach ekspozycję, dedykowaną dzieciom w wieku od 4 do 12 lat, będzie można zwiedzać z rodzicami lub opiekunami w weekendy, święta, wakacje i ferie, a także w czasie roku szkolnego od wtorku do piątku od godz. 16. Z kolei dla grup zorganizowanych dedykowane są godziny od 10 do 15 w trakcie roku szkolnego.

Przypomnijmy, że na terenie Muzeum Śląskiego, oprócz odnowionej stolarni, zrewitalizowano też dawny magazyn odzieżowy i maszynownię oraz wieżę szybu Warszawa II. W magazynie odzieżowym działa Centrum Scenografii Polskiej, w maszynowni znajduje się restauracja, a na szczycie wieży szybowej jest punkt widokowy.

Równolegle do remontu w dawnej stolarni, trwały też prace remontowe w pokopalnianej łaźni. Ten budynek zostanie otwarty 10 czerwca, tego samego dnia udostępniona zostanie wystawa „Zaczęło się od ziarna”, wprowadzającą w historię roślin uprawnych, ich wpływ na rozwój świata oraz prezentującą tajniki pracowni archeobotanicznej i realizowanych przez nią badań. W tym budynku, oprócz przestrzeni na wystawy czasowe, będą także pracownie działów Historii, Archeologii i Etnologii Muzeum Śląskiego.

Rewitalizacja i adaptacja budynków dawnej łaźni i stolarni pochłonie łącznie niespełna 30 mln zł.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto