Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Śląsku powstaje największa w Polsce sieć wypożyczalni rowerowych

Michał Wroński
morguefile.com
Kibicujemy, bo jak pomysł wypali, będzie przełom. Największa w kraju i druga w UE sieć wypożyczalni rowerów stanie w aglomeracji śląskiej?

Nie szybki tramwaj, nie metro i nie nowoczesne pociągi mają być sposobem na zatłoczone ulice naszych miast. Po wakacjach do walki o odkorkowanie Katowic, Bytomia, Chorzowa, Gliwic, czy Zabrza wyruszy 5000 rowerów. Nie, to wcale nie żart. Właśnie u nas, w 18 miastach aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej powstanie bowiem największa sieć wypożyczalni jednośladów w Polsce. W każdym z około 700 punktów będzie można za darmo wynająć rower na 20 minut, by przejechać nim kilka kilometrów i w kolejnym punkcie przesiąść się na następny. System ma działać od marca do grudnia. Do tej pory podobny model wprowadzono w Krakowie, za kilka dni jego działanie będą mogli też wypróbować mieszkańcy Wrocławia. Zwolennicy takiego rozwiązania przekonują, że zachęci on mieszkańców aglomeracji do częstszego pozostawiania samochodów w garażu i powołują się na przykład francuskiego Lyonu, gdzie z roweru korzysta niemal co drugi mieszkaniec. Szef Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, Dawid Kostempski spodziewa się, że uruchomienie systemu zmobilizuje ponadto samorządy do rozbudowy ścieżek rowerowych.

Za kilka miesięcy ulice Katowic, Chorzowa, Bytomia czy Zabrza mogą wyglądać niczym aleje Pekinu, Kopenhagi, Wiednia albo Paryża. Wszystko to za sprawą tysięcy rowerzystów, którzy zostawią w garażu swoje samochody i nie spojrzą nawet na tradycyjnie spóźniony autobus, lecz do pracy czy na zakupy wybiorą się na dwóch kółkach. Wizja wydaje się nieco utopijna, ale wszystko wskazuje na to, że po wakacjach doczeka się realizacji. Wtedy wrocławska firma Nextbike ma uruchomić w 18 miastach aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej sieć wypożyczalni rowerów.

Sam pomysł nie jest nowy. Podobne rozwiązanie z początkiem czerwca zacznie działać we Wrocławiu. Od niedawna mogą też z niego korzystać mieszkańcy Krakowa (choć jak do tej pory czynią to niezbyt chętnie). Nasza sieć wypożyczalni ma być jednak największa w Polsce (w Europie będzie ustępować tylko tej, która funkcjonuje w Paryżu).

Łącznie na terenie 14 miast zrzeszonych w Górnośląskim Związku Metropolitalnym oraz w Mikołowie, Tarnowskich Górach, Czeladzi i Będzinie działać ma 700 stacji, gdzie można będzie na 20 minut za darmo (przy rejestracji w systemie trzeba będzie zapłacić symboliczną złotówkę) wypożyczyć sobie rower. Rozlokowane mają być od siebie w takiej odległości, by można przejechać całą aglomerację przesiadając się na kolejnych stacjach i mieszcząc się za każdym razem w owych 20 minutach (kto się nie zmieści w tym limicie, będzie już musiał zapłacić za jazdę).

Gdzie konkretnie stacje staną - tego wciąż nie wiadomo. Przedstawiciele GZM obiecują, że dadzą mieszkańcom możliwość wskazania najbardziej optymalnych lokalizacji. Decydujący głos będzie jednak należał do firmy - oceni zarówno to, czy dane miejsce gwarantuje dostateczną liczbę użytkowników, jak i to, czy zapewni bezpieczeństwo dla instalacji oraz samych rowerów (choć nieoficjalnie wiadomo, że przy takiej okazji część pojazdów zawsze trzeba spisać na straty).

W sumie do systemu trafi ok. 5-6 tysięcy rowerów. Jak przekonują przedstawiciele firmy oraz GZM, system pozwoli ograniczyć korki w miastach i odciążyć przepełnioną komunikację publiczną. W tym przypadku jednoślady nie mają bowiem służyć do rekreacyjnej przejażdżki za miasto, lecz będą spełniać rolę pełnoprawnego środka transportu.

Nowe przepisy dla rowerzystów. Miłośnicy dwóch kółek mogą teraz więcej!

Jak to działa czyli krok po kroku - instrukcja korzystania z wypożyczalni

1
Trzeba zarejestrować się w systemie, wchodząc na stronę internetową operatora. W tym celu należy podać wymagane dane, zatwierdzić regulamin i wpłacić minimum złotówkę opłaty inicjacyjnej - pozwoli ona na korzystanie z rowerów 24 godziny na dobę od marca do grudnia.

2
By wypożyczyć rower ze stacji, trzeba podejść do terminalu i przycisnąć ikonkę "Wypożycz".

3
Następnie należy autoryzować wypożyczenie numerem telefonu lub kartą (Urban Card albo kredytową typu "paypass").

4
Otrzymany SMS-em kod trzeba wprowadzić do zamka linki zabezpieczającej, w którą wyposażony będzie każdy rower w stacji.

5

Można odblokować rower z zamka i ruszać w drogę.

6
Aby oddać rower, trzeba przeprowadzić go obok terminalu stacji bazowej, wpiąć do elektrozamka i zamknąć linką z zamkiem szyfrowym.

Jak do tej pory wypożyczalnie rowerów pojawiały się w województwie śląskim jedynie sporadycznie. Przy okazji zabiegów Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, latem i jesienią ubiegłego roku w stolicy regionu taką wypożyczalnię tymczasowo uruchomiono przy biurze ESK. Biuro kupiło 20 "holendrów" (miejskich rowerów) i udostępniało je bezpłatnie (za zwrotną kaucją) przy okazji imprez w mieście. Wypożyczalnia ruszyła ponownie wiosną tego roku. Biuro ESK ma w planach uruchomienie w Katowicach pięciu stałych wypożyczalni rowerów. To jednak nowy projekt, na którego realizację potrzeba około 200 tys. zł (tyle kosztuje postawienie stacji i zakup jednośladów). Swego czasu mówiło się też o planach uruchomienia wypożyczalni rowerów w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Ale na snuciu planów się skończyło. MIW / LOTA

Serwis specjalny Przewodnik rowerzysty

**Jeśli przybędzie rowerów, to ścieżek też będzie więcej

Rozmowa z Dawidem Kostempskim, przewodniczącym Górnośląskiego Związku Metropolitalnego**

Dlaczego GZM angażuje się w projekt stworzenia w aglomeracji sieci wypożyczalni rowerowych?
Traktujemy to jako sposób na poprawę funkcjonowania transportu publicznego. Liczę, że po uruchomieniu systemu zmniejszy się liczba samochodów na drogach i obciążenie komunikacji.

Czy nie jest to zabieranie się do problemu od niewłaściwej strony? Po czym mają jeździć rowerzyści? Po chodnikach, kluczyć na ulicach między autobusami?
Uważam, że uruchomienie tego systemu powinno być bodźcem dla samorządowców, by tworzyć ścieżki rowerowe. Wciąż jeszcze można pozyskiwać na ten cel pieniądze unijne. Miasta mają też na to zarezerwowane środki w budżetach. Tak działo się w innych krajach, w których ten system się pojawiał - wymuszał inwestycje w infrastrukturę rowerową.

Na czym ma polegać pomoc GZM dla tego projektu?
Występujemy w roli patrona i "pasa transmisyjnego" między firmą a miastami. Naszą rolą będzie też zapytanie mieszkańców, gdzie powinny znaleźć się wypożyczalnie rowerów.

**Rowery będą jeździć dotąd, dopóki śnieg ich nie przysypie

Rozmowa z Bogusławem Kołodziejczykiem, prezesem firmy Nextbike **

Kiedy będę mógł dojechać rowerem do pracy?
Na zbudowanie systemu wystarczą nam trzy miesiące. Na razie nie chciałbym jednak wskazywać żadnej konkretnej daty jego uruchomienia. Podamy ją na początku czerwca.

Podobny system działa już w Krakowie i dotychczas niezbyt się sprawdza. Jaką mamy pewność, że u nas będzie lepiej?
Nigdy nie ma pewności, że wszystko zadziałała, ale uważam, że nasz system jest dopracowany niemal do perfekcji. Na całym świecie wprowadziliśmy go w kilkudziesięciu miastach. Dysponujemy zarówno niemiecką technologią, jak też praktycznymi doświadczeniami z rynku polskiego.

Sądzicie, że przy polskiej pogodzie rower może być równorzędnym środkiem komunikacji dla autobusu czy samochodu?
Zakładamy, że z takiego rozwiązania może korzystać nawet połowa osób, które dotychczas korzystają z samochodu. Jeśli mówimy natomiast o czasie funkcjonowania systemu, to biznesplan jest rozpisany na dziewięć miesięcy rocznie. Rowery będą jeździć właściwie dotąd, póki nie przysypie ich śnieg.
Michał Wroński

4. Zagłębiowska Masa Krytyczna [ZDJĘCIA+FILM]

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto