Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na co chorują koty

[email protected]
Regularne szczepienia to najlepsza gwarancja, że nasz kot nie zachoruje. Szczepionki nie zawsze zabezpieczają przed groźnymi chorobami, ale ich przebieg jest łagodniejszy i daje szansę na całkowity powrót zwierzęcia do ...

Regularne szczepienia to najlepsza gwarancja, że nasz kot nie zachoruje. Szczepionki nie zawsze zabezpieczają przed groźnymi chorobami, ale ich przebieg jest łagodniejszy i daje szansę na całkowity powrót zwierzęcia do zdrowia.

W przypadku chorób śmiertelnych to jedyny sposób, żeby uchronić pupila przed skutkami zakażenia. Pisaliśmy już o paulekopemii, dziś będzie mowa o kolejnych chorobach, na jakie narażone są nieszczepione koty. Również te, które cały czas spędzają w domu.

Każdy kociak, który skończył dwa miesiące, powinien być zaszczepiony. Nawet jeżeli wiemy na pewno, że zwierzę nigdy nie wyjdzie poza próg naszego mieszkania, szczepionka jest jedyną skuteczną formą zapobiegania chorobom - często śmiertelnym. Nawet jeżeli kota uda się uratować, koszt leczenia będzie bardzo wysoki, a zdrowie naszego pupila już na zawsze zostanie nadwątlone. Bakterie i wirusy możemy przynieść do domu na butach, ubraniu i dłoniach. Mogą je również przenosić owady, które wpadają do mieszkania.

Lekarz weterynarii może wykonać jedną lub kilka szczepionek. Po czterech tygodniach zastrzyk należy powtórzyć tzw. dawką przypominającą. Dopiero ona daje 100% gwarancji, że zwierzę nie zachoruje lub przebieg choroby będzie bardzo łagodny. Jedną z chorób, którym one zapobiegają jest Panleukopenia, czyli koci tyfus - bardzo groźna i zaraźliwa choroba wirusowa, której ofiarami padają najczęściej koty młode - od 2 miesięcy do 2 lat. Zwykle śmiertelna. W przypadku bardzo ciężkiego zakażenia zwierzęta padają najpóźniej w ciągu 48 godzin, w lżejszych przypadkach po 6 dniach. Jeżeli kot przeżyje 10 dni, ma szansę na wyleczenie, ale czeka go długa rekonwalescencja. Objawy to bardzo wysoka temperatura - 40-41 stopni C, wymioty oraz śluzowaty cuchnący kał. Choroba układu pokarmowego.

- Katar koci - groźna choroba zakaźna zwana też grypą kocią, może mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe. Przenosi się drogą kropelkową, a jej nosicielem może być również zdrowy kot, który w przeszłości chorował na koci katar. Chorują głównie kocięta pomiędzy 6 a 12 tygodniem życia oraz nieszczepione koty dorosłe, najczęściej te o obniżonej odporności organizmu, oraz stare zwierzęta. Pierwszym objawem jest przezroczysty wyciek z nosa oraz z oczu, kichanie oraz podwyższona temperatura i brak apetytu, apatia. Szczepionka nie wyklucza zachorowania, ale minimalizuje skutki i przebieg choroby. Leczenie polega na wspieraniu organizmu w walce z wirusem.

* Chlamydioza . Choroba zakaźna, bakteryjna, łatwo przenosi się na człowieka (jest bardzo niebezpieczna). Objawia się wyciekiem z oczu i zapaleniem worka spojówkowego. Często występuje jako powikłanie kociego kataru.

* Wścieklizna. Choroba śmiertelna atakująca głównie układ nerwowy. Przenoszona przez ślinę (w trakcie walk z chorym zwierzęciem). U kotów przebiega zwykle z napadami szału. By przed nią utrzec zwierzę, konieczne jest regularne szczepienie, jeżeli kot wychodzi na dwór.

* Białaczka kotów . Wywołuje ją wirus FeLV przenoszony na zdrowego kota w czasie kontaktu z zarażonym kotem, np. podczas lizania, jedzenia z jednej miski. Choroba nieuleczalna, całkowicie chroni przed nią szczepienie.

(jed), fot. Marek Kowal - Express Ilustrowany

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto