Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

My się zimy nie boimy!

Katarzyna Matusewicz
Przeziębienie to najczęściej występująca infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. Pierwsze jego objawy to zmęczenie, katar, kichanie i nieprzyjemne drapanie w gardle.

Przeziębienie to najczęściej występująca infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. Pierwsze jego objawy to zmęczenie, katar, kichanie i nieprzyjemne drapanie w gardle.


Lepiej zapobiegać

Najbardziej narażeni na przeziębienie jesteśmy podczas nagłych zmian temperatur, dlatego zimą nie powinniśmy zapominać o wełnianych swetrach, grubych skarpetach, czapce, szaliku i rękawiczkach. Ważna jest też naturalna bariera ochronna organizmu, o którą możemy zadbać prowadząc regularny tryb życia oraz urozmaicając codzienną dietę dużą ilością warzyw i owoców. Odporność organizmu na zakażenia zwiększają też regularne ćwiczenia fizyczne oraz spacery na świeżym powietrzu.


Wietrz i nawilżaj

Na infekcje górnych dróg oddechowych szczególnie narażone są osoby, które przebywają w dusznych, zadymionych pomieszczeniach. Dlatego nie zapominajmy o wietrzeniu i systematycznym nawilżaniu powietrza. W zimie najlepiej ograniczyć palenie papierosów, które wysuszają błonę śluzową jamy ustnej i zwiększają ryzyko zakażenia. U palaczy kaszel może utrzymywać się po przebytej infekcji 2-3 tygodnie dłużej niż u osób niepalących.


Uwaga na dłonie!

Wirusy powodujące przeziębienie rozprzestrzeniają się drogą kropelkową podczas kichania i kaszlu, a także poprzez… ręce. Żeby się zarazić wystarczy podać dłoń osobie zakatarzonej, a następnie dotknąć swojego nosa, ust lub oczu. Dlatego tak ważne jest częste mycie rąk oraz używanie jednorazowych chusteczek np. nasączonych kwasem jabłkowym lub cytrynowym, które doskonale odkażają skórę.


Po pierwsze: odpoczywaj

Kiedy zaczynamy odczuwać pierwsze objawy przeziębienia, najlepiej zostać w domu i zapewnić sobie odpowiednią ilość odpoczynku. Udowodniono, że osoby ciężko pracujące i przemęczone przeziębiają się kilka razy częściej! Codziennie należy wypijać co najmniej sześć szklanek płynów, najlepiej wody mineralnej, herbaty z sokiem malinowym lub cytryną, mleka z miodem oraz naparów z kwiatu lipy i kory wierzby.


dr Renata Wróblewska-Gola
z katowickiej Praktyki Lekarzy Rodzinnych „Polimed”

Podstawą zdrowego trybu życia są dobre nawyki wpajane przez rodziców już od najmłodszych lat. Przestrzeganie higieny osobistej, jak mycie zębów kilka razy dziennie czy ogólne dbanie o sylwetkę zapobiegające wadom postawy, zaprocentują w naszym dorosłym życiu. Zimą ważny jest ciepły ubiór i noszenie czapki, ale pamiętajmy, że organizmu nie wolno przegrzewać. W porze jesienno-zimowej warto jest zażywać dużo witaminy C oraz wyciąg z jeżówki purpurowej, jak Echinacea i Echinapur. Ważne jest racjonalne odżywianie, jedzenie dużej ilości świeżych warzyw i nabiału. Posiłki należy spożywać o regularnych porach. Należy jeść często i w małych ilościach, a między posiłkami „przegryzać” owoce. Przebywajmy dużo na świeżym powietrzu, spacerujmy i uprawiajmy jakiś sport.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto