Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniejsze podatki dla twórców, ale nie wszystkich. Sprawdź kto zapłaci mniej?

materiał informacyjny
Nie tylko dziennikarze, architekci, muzycy czy programiści ale od tego roku również twórcy gier komputerowych mogą skorzystać z atrakcyjniejszego sposobu rozliczania podatku dochodowego. Warunek? Dotychczas wystarczało, że efektem pracy musiał być utwór. W świetle zmienionych przepisów to już nie wystarczy.

W styczniu 2018 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli PIT. Dobrą wiadomością jest to, że podniesiony został limit odliczenia dotyczący stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów dla niektórych twórców. Teraz jest to kwota 85 528 zł rocznie. Jednocześnie do ustawy o PIT dodana została zamknięta lista zawodów mogących korzystać z tzw. kosztów autorskich, co, jak oceniają eksperci, może skutkować nowymi sporami interpretacyjnymi między urzędem skarbowym a podatnikami.

Wyższe wynagrodzenia dla pracownika
- 50-proc. koszty uzyskania przychodów przekładają się zarówno na niższe kosztów dla pracodawcy, jak i wyższe wynagrodzenia netto dla pracowników – ocenia Agata Nieżychowska z międzynarodowej firmy doradczej Crowe. - Jednak zmiany te wprowadziły ograniczenia w stosunku do osób wykonujących prace o charakterze twórczym w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Dotychczas wystarczającym było, aby rezultat pracy spełniał przesłanki uznania za utwór. Dziś to nie wystarcza - dodaje.

W ustawie wprowadzono zamknięty katalog działalności, który daje prawo do skorzystania z 50-procentowych kosztów podatkowych. Po raz pierwszy w tym katalogu, prócz działalności badawczo-rozwojowych, naukowych, czy postrzeganych jako typowo twórcze: architektura, architektura wnętrz, krajobrazu, podobne uprawnienia przyznano nie tylko twórcom programów komputerowych, ale ustawodawca docenił również twórców gier komputerowych. To niezwykle prężnie rozwijająca się gałąź całego przemysłu IT, przynosząca ogromne zyski.

Warunki konieczne do spełnienia
By skorzystać z 50 procentowych kosztów należy wykonywać jedną z wymienionych w katalogu działalności, a praca ta powinna stanowić przedmiot prawa autorskiego, przy czym po jej wykonaniu musi nastąpić przeniesienie praw autorskich do utworu z pracownika na pracodawcę. Wynagrodzenie winno być podzielone na część związaną z korzystaniem z praw autorskich oraz na część związaną z pozostałymi obowiązkami pracowniczymi. Dodatkowo, pracodawca powinien prowadzić rejestr utworów tworzonych przez pracowników.

Problemy praktyczne
W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę, pracodawca ma obowiązek bieżącego weryfikowania łącznej kwoty odliczonych w danym roku kosztów uzyskania przychodów od wynagrodzenia danego pracownika-twórcy. Jest to dość kłopotliwe, szczególnie w przypadku, kiedy pracownik posiada różne źródła dochodów z tytułu praw autorskich, ponieważ limit możliwych do odliczenia kosztów pozostaje stały bez względu na ilość źródeł przychodów – w 2019 roku limit ten wynosi 85 528 zł. Warto informować o tym pracowników, tak by po zakończeniu roku podatkowego, pracownik nie musiał dokonywać dopłaty podatku wynikającej z pobrania i odprowadzenia zbyt niskich zaliczek na podatek dochodowy przez pracodawcę.

-Po roku obowiązywania nowych regulacji pojawiło się tak wiele wątpliwości, co do zasad i warunków stosowania tzw. kosztów autorskich, że Minister Finansów uznał za zasadne wydanie interpretacji ogólnej w tym zakresie. W projekcie interpretacji znalazły się wskazówki w jaki sposób bezpiecznie stosować 50% koszty uzyskania przychodów dla twórców, w tym dot. zasad przenoszenia praw autorskich z pracownika na pracodawcę czy sposobu ustalenia i wyceny honorarium autorskiego. W przypadku pracodawców stosujących 50% koszty uzyskania przychodów jest to więc dobry moment na analizę własnej sytuacji i wprowadzenie ewentualnych zmian, tak aby funkcjonujące zasady były zgodne z wskazówkami ujętymi w oczekiwanej interpretacji ogólnej – wyjaśnia Agata Nieżychowska. - Jeśli stosują bądź stosowali Państwo 50% koszty uzyskania przychodów dla pracowników, warto już dziś dokonać analizy własnej sytuacji pod kątem wskazówek zawartych w projekcie interpretacji i wprowadzić stosowne korekty w zasadach stosowania 50% KUP funkcjonujących obecnie w firmie. Dla tych z Państwa, którzy nie stosowali do tej pory tego rozwiązania, jest to dobry moment aby ponownie się mu przyjrzeć - dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto