Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mizoginizm - skąd się bierze niechęć do kobiet?

abcZdrowie.pl
by mislav-m via Flickr.com
Zdaniem niektórych mężczyzn, równość płci to dobry żart. Dlaczego czują się lepsi od kobiet?

Mianem mizoginizmu określa się uprzedzenia, niechęć, a nawet nienawiść w stosunku do kobiet, wynikającą z przeświadczenia o niższości płci żeńskiej. Mogłoby się wydawać, że dyskryminacja ze względu na płeć to zjawisko, które nie występuje w Polsce i innych krajach cywilizowanych. Nie miejmy jednak złudzeń – mizoginia istnieje i ma się zaskakująco dobrze, mimo zmian zachodzących w mentalności współczesnych Polaków.

Jak objawia się mizoginia?

Lekceważący lub wrogi stosunek do kobiet może mieć różną postać. Bardzo często mizoginia manifestuje się w środowisku pracy – w wielu firmach kobiety zarabiają mniej, wykonując taką samą pracę jak mężczyźni. Nierzadko pracownice spotykają się z kąśliwymi komentarzami pod swoim adresem, dotyczącymi ich kompetencji, doświadczenia, wiedzy i umiejętności. Czasami pobłażliwy stosunek do kobiet wyraża się niewerbalnie – współpracownicy płci męskiej nie omieszkają przewracać oczami, wzdychać z politowaniem lub wymieniać porozumiewawcze spojrzenia, gdy ich koleżanki z pracy mają typowo „kobiecy” problem z obsługą urządzenia biurowego. Mizogini nie mają zahamowań także przed dzieleniem się swoimi spostrzeżeniami na temat wyglądu kobiet. Rubaszne żarty na temat koleżanek z pracy, znajomych, sąsiadek i celebrytek to w wielu miejscach pracy norma. Niestety, prymitywne komentarze uchodzą zwykle za wyznacznik luźnej, przyjacielskiej atmosfery, a osoby (głównie kobiety), które sprzeciwiają się takim rozmowom, często spotykają się z niechęcią lub wrogością.

Czy warto przyzwalać na zachowania mizoginistyczne? Eksperci są zdania, iż przymykanie oczu na komentarze podszyte niechęcią może mieć poważne następstwa. Ataki werbalne mogą bowiem przerodzić się z czasem w przemoc seksualną lub fizyczną.

Przyczyny mizoginii

Nieskrywana niechęć, wręcz nienawiść, do kobiet nie bierze się znikąd. Przeświadczenie o niższości przedstawicielek płci żeńskiej to najczęściej wynik wychowania w rodzinie, w której na każdym kroku podkreślane było niskie miejsce matki i innych kobiet w hierarchii rodzinnej. Nie bez znaczenia jest również rola religii – jeśli wiara jest oparta na przekonaniu o podległej, niemal służalczej roli kobiety, trudno o zdrowy stosunek do płci pięknej. Niekorzystne wzorce płyną także z przemysłu rozrywkowego. Młodzi chłopcy najchętniej oglądają filmy akcji, w których panie są tylko dodatkiem, ewentualnie „nagrodą”, dla głównego bohatera.

Mimo iż w wielu książkach, filmach i grach komputerowych kobiety są ukazane jako słabe, bezwolne istoty, obarczanie tych produktów winą za przemoc wobec kobiet to przesada. Związek między złymi wzorcami a zachowaniem mizoginistycznym z całą pewnością istnieje, ale nie należy umniejszać roli innych czynników, takich jak: zaburzenia psychiczne, złe doświadczenia seksualne oraz lęki i fobie. W etiologii mizoginii szczególnie istotne są problemy emocjonalne, doświadczane przez mężczyznę. Jeśli ma niskie poczucie własnej wartości, ataki słowne pod kierunkiem innych osób, na przykład „słabych z natury” kobiet, pomagają mu dowartościować się niskim kosztem.

Nieśmiały mizogin?

Klasyczny mizogin jest łatwy do rozpoznania. Warto jednak pamiętać, że niechęć do kobiet może objawiać się w nietypowy sposób, poprzez nieśmiałość, małomówność i niezręczność w obecności pań. W tym przypadku mężczyzną kieruje dyskomfort i swego rodzaju lęk. Unikając kontaktu wzrokowego z kobietą, próbuje ograniczyć swoją styczność z nią do granic możliwości, negując poniekąd jej istnienie. Co ciekawe, zachowania tego typu nierzadko wiążą się ze skrywanymi tendencjami homoseksualnymi.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto