Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania spółdzielcze. Po dyżurze naszego eksperta

[email protected]
Tym razem tematem redakcyjnego dyżuru była sprzedaż i kupno mieszkań spółdzielczych. Czytelnicy rozmawiali wczoraj na ten temat z Jolantą Starnawską z Biura Nieruchomości Partnerzy.

Tym razem tematem redakcyjnego dyżuru była sprzedaż i kupno mieszkań spółdzielczych. Czytelnicy rozmawiali wczoraj na ten temat z Jolantą Starnawską z Biura Nieruchomości Partnerzy.

Czy biuro nieruchomości - w ramach pośrednictwa w sprzedaży mieszkania spółdzielczego - zapewnia wycenę rzeczoznawcy majątkowego? Czy z tą wyceną trzeba się zgodzić, czy można samodzielnie narzucić kwotę?
Biuro nieruchomości może świadczyć usługi związane z wyceną, jeżeli ma rzeczoznawcę majątkowego z uprawnieniami. Wycenę może zrobić tylko taka osoba, nie pośrednik. Z oceną wartości nieruchomości nie można się nie zgodzić - rzeczoznawca przygotowuje ją zgodnie z określonymi zasadami, które narzuca mu ustawa. Wyceny są bardzo realne, bliskie ceny rynkowej.
Kiedy opinia rzeczoznawcy jest niezbędna?
Jeżeli mamy zamiar sprzedać mieszkanie na wolnym rynku, wówczas możemy wystawić taką cenę, jaką uważamy za stosowną - nie trzeba się posiłkować wyceną rzeczoznawcy. Jeżeli jednak chcielibyśmy wykorzystać nasze mieszkanie do tego, by wziąć kredyt pod zastaw mieszkania, bank prawdopodobnie zażąda od nas takiej wyceny lub wyśle swojego pracownika, który oceni wartość lokalu. Z tą wyceną trzeba będzie się zgodzić i nie wolno będzie tej wartości podważać.
Kilka rodzin z mojego bloku chciałoby oszacować wartość swoich mieszkań - rozważamy pomysł utworzenia wspólnoty mieszkaniowej, ale najpierw chcemy poznać rzeczywistą wartość tych lokali. Czy taką usługę wykona biuro nieruchomości?
Biuro nieruchomości może zaopiniować wartość lokali, natomiast nie może wykonać operatu szacunkowego nieruchomości, czyli tego, co robi rzeczoznawca. Operat szacunkowy jest to dokument, który m.in. służy do uzyskania kredytu pod zastaw. Jeżeli wspólnota chce określić wartość lokali, może się zgłosić do biura nieruchomości, poprosić o to, by licencjonowany pośrednik zaopiniował jego wartość. Biuro nieruchomości nie wycenia ponieważ nie ma takich uprawnień.
Przebywam za granicą i chciałbym kupić mieszkanie spółdzielcze własnościowe, którego dotychczasowy właściciel nie wykupił jeszcze gruntu. Czy brak wykupionego gruntu przez obecnego właściciela może uniemożliwić sprzedaż mieszkania? Czy biuro nieruchomości może zająć się tą sprawą i wyręczyć mnie w załatwianiu formalności?
W przypadku spółdzielczych własnościowych mieszkań część spółdzielni dokonała wykupu gruntu, natomiast część nie. Nie ma jednak przeciwwskazań, by w sytuacji, gdy tego gruntu się nie wykupiło - a ma się spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego - zbyć to prawo. Można nie mieć gruntu i sprzedać spółdzielcze mieszkanie własnościowe - jest to tak zwane ograniczone prawo własnościowe. Polega ono na tym, że taka osoba jest właścicielem tylko swoich "czterech ścian", cała reszta, jak np. klatka schodowa, nie jest własnością tej osoby lecz może ona ją zbyć. Biuro nieruchomości może klientowi przygotować wszystkie dokumenty. Natomiast, żeby kupić mieszkanie, klient musi stawić się osobiście, by podpisać akt notarialny lub ustanowić pełnomocnika w formie aktu notarialnego, który w jego imieniu będzie mógł to mieszkanie nabyć.
Jakie dodatkowe koszty - poza wartością wykupu - będę musiał ponieść podczas przekształcania lokatorskiego prawa do mieszkania we własność?
Dodatkowym kosztem będzie założenie księgi wieczystej i taksa notarialna związana z zawarciem aktu notarialnego kupna-sprzedaży. Koszty nie powinny przekraczać kwoty 700-800 zł. Opłata za założenie księgi wieczystej wynosi około 200 zł. Natomiast opłata notarialna jest stawką do negocjacji - co reguluje rynek.
Mieszkamy z mężem w spółdzielczym mieszkaniu lokatorskim. Mąż jest głównym lokatorem, natomiast ja wraz z dziećmi jesteśmy osobami zamieszkującymi. Czy po przekształceniu mieszkania lokatorskiego we własność również mąż będzie głównym właścicielem?
Jeżeli na decyzji o lokatorskim prawie mieszkania są oboje małżonkowie, którzy nie zawierali żadnych odrębnych umów, przekształcenie również musi nastąpić na nich oboje. Lokatorem głównym może być tylko jedna osoba, ale w prawie polskim obowiązuje wspólność majątkowa - co sprawia, że w tym wypadku małżeństwo traktuje się jako jedność.
Czy po przekształceniu spółdzielczego mieszkania lokatorskiego we własność również piwnica będzie wchodziła w skład tego mieszkania?
Z prawem własności lokali będą się wiązały prawa w częściach wspólnych, czyli w gruncie, piwnicy, suszarni, garażach - w zależności od tego, jakie części wspólne budynek posiada. Każdy będzie miał w księdze zapisane, że razem z prawem własności do lokalu, przysługuje mu ułamkowa część prawa współwłasności w częściach wspólnych np. piwnicy czy suszarni. Dla uporządkowania można poprosić, by w akcie notarialnym zawieranym ze spółdzielnią, był zapis, z którego będzie wynikało, że wraz z prawem własności lokalu mamy prawo w częściach wspólnych i prawo do danej komórki z wyłączeniem korzystania przez innych współwłaścicieli.
Spółdzielnia mieszkaniowa, do której należę, nie wykupiła gruntu, na którym stoją budynki. Czy mimo to, będzie można przekształcić spółdzielcze mieszkania lokatorskie we własność?
W takiej sytuacji przekształcenia nie będą możliwe. Spółdzielnia musi uregulować stan prawny, czyli wykupić grunty. Lokatorzy mogą różnymi pismami lub prośbami zmobilizować spółdzielnię do takich działań. Z drugiej jednak strony, nowa ustawa - która jeszcze nie weszła w życie - zakłada, że spółdzielnie mieszkaniowe, które 5 grudnia 1990 r. były posiadaczami ziemi będącej m.in. własnością Skarbu Państwa lub gminy, nabywają własność tej nieruchomości przez zasiedzenie.
Dostałam pismo ze spółdzielni, nakazujące wykup gruntu. Czy muszę się temu podporządkować?
Nie ma takiej konieczności, ale spółdzielnia nie działa tu na niekorzyść lokatorów. Prawdopodobnie zmierza do uporządkowania wszystkich kwestii, które mają pomóc przy przekształcaniu lokali. Jeżeli w przyszłości członkowie będą chcieli odłączyć się od spółdzielni i np. założył wspólnotę, wówczas i tak trzeba będzie uregulować stan prawny, czyli wykupić grunt.

Wszystkie dotychczasowe publikacje dotyczące wykupu mieszkań za grosze znajdziesz pod adresem:
http://gdansk.naszemiasto.pl/mieszkanie_spoldzielcze_za_grosze/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto