Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy chcą większego rejonu dla nowej podstawówki z Ochojca

Justyna Przybytek
Zgodnie z przewidywania reforma edukacji w Katowicach budzi zastrzeżenia. A chodzi o rejony w nowej siatce szkół bez gimnazjów. Rodzice zastrzegają: nie chcemy zwady, jedynie, aby nasze dzieci miały blisko do szkół.

Problem z przyporządkowaniem rejonów do konkretnych szkół pojawia się w Katowicach regularnie od wielu lat. Dla szkół sprawa jest żywotna, bo to od tego, jaki jest rejon, zależy czy szkoła przetrwa niż demograficzny. Znaczenie ma liczba domów w rejonie, albo budowa nowych osiedli. A wszystko sprowadza się do liczby dzieci, bo od niej zależy liczba oddziałów, czyli klas tworzonych w placówce. Nie mniej ważne są rejony dla rodziców, część chce po prostu, aby ich dzieci miały do szkoły jak najbliżej, ale też często gdy w dzielnicy szkół jest więcej chcą wybrać dla swojej pociechy niekoniecznie tę najbliższą, a najlepszą.

W Ochojcu chcą większego rejonu

Sprawa rejonizacja wraca przy okazji reformy edukacji. Znikają gimnazja, które albo włączane są do szkół podstawowych, do liceów, albo przekształcane w samodzielne podstawówki. Rejony trzeba więc wyznaczać na nowo.

O rewizję rejonu dla szkoły podstawowej nr 56 apelują do władz miasta mieszkańcy Ochojca. SP 56 powstanie z przekształcenia Gimnazjum nr 19. W efekcie od 1 września w Piotrowicach i Ochojcu tak jak przed laty będą działały cztery podstawówki: SP 27, SP 32, SP 28 oraz SP 56. W nowym roku szkolnym dzieci, które w Piotrowicach i Ochojcu pójdą do klas pierwszych, będzie 228. Co oznacza, że w tutejszych podstawówkach powstanie maksymalnie 9 oddziałów.

- Problem w tym, że rejon naszej szkoły jest tak okrojony, że dzieci będą musiały wędrować do SP27 - zauważa Bogusław Rachwol, przedstawiciel mieszkańców Ochojca i przewodniczący Rady Rodziców w G19. Właśnie do tej szkół chodziły dzieci z Ochojca, gdy wprowadzono gimnazja. - Ale skoro nasza szkoła znów stanie się podstawówką, nie ma potrzeby, żeby dzieci szły do Piotrowic do szkoły. Nie chodzi nam o rewolucję, prosimy jedynie o przeanalizowanie naszego rejonu i włączenie do niego ulic z Ochojca - dodaje. O jakie ulice chodzi? M.in. fragment Jankego, Szenwalda, Fabryczną, Wapienną, Żużlową, Kryniczną, Borową, Krótką, Łowiecką, Zdrojową, Zakątek, czy Poprzeczną. - Na szybko zebraliśmy około 200 podpisów poparcia od naszych mieszkańców, głównie z ulic które zostały przydzielone do innych szkół, i chcemy przedstawić to stanowisko prezydentowi - mówi Rachwol.

SP 56: rejon jest mały, ale damy radę

Co ciekawe do apelu nie przyłączają się jednak władze szkoły. - Oczywiście nie ma dyrektora, który by nie chciał większego rejonu, ale pewne ustalenia z dyrektorami szkół z Piotrowic w obecności naczelnika Wydziału Edukacji, zostały poczynione, wyznaczono nam rejon, który przyjęliśmy - mówi Irena Denicka, dyrektor Gimnazjum nr 19, które po reformie stanie się SP56.

Przypomina, że do podziału dzielnic na rejony dla czterech podstawówek doszło po tym, jak przedstawiciele miasta poszli już Gimnazjum nr 19 na rękę i zgodzili się, aby szkoła została przekształcona w samodzielną podstawówkę, choć wcześniej miasto planowano włączyć ją do liceum.

- Nasz rejon nie jest duży, ale mimo to postaramy się zrobić w nim nabór. Będzie prowadzony do klas pierwszej, czwartej i siódmej. Tylko w przypadku pierwszej będzie obowiązywała rejonizacja, w przypadku pozostałych mamy zachęcać uczniów do przejścia do naszej szkoły, reklamować się na zebraniach rodziców. Każda szkoła gimnazjalna, przekształcana w podstawówkę, ma działać w podobny sposób. Liczymy, że przekonamy rodziców, nasza szkoła jest nieduża, położona na uboczu, mamy doskonałe wyposażenie, nowoczesną halę sportową, czy własną kuchnię, to tylko niektóre z atutów, którymi możemy się chwalić - dodaje dyrektor.

Urzędnicy w temacie rewizji rejonów pozostają zresztą nieugięci. - Należy z całą stanowczością podkreślić, że obwód SP 56 został utworzony z obwodów SP 27 i SP 28 i jest efektem rozmów i kompromisu wszystkich dyrektorów szkół w dzielnicy Piotrowice - Ochojec, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań społeczności lokalnej - mówi Grażyna Burek, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu.

Przypomnijmy: uchwałę intencyjną w sprawie nowej siatki szkół w Katowicach radni podjęli w lutym. Ostateczna uchwała będzie poddana pod głosowanie w marcu. Do tej pory w Katowicach działało 26 gimnazjów. Dziesięć spośród nich zostanie przekształconych w samodzielne podstawówki, sześć włączonych do szkół ponadgimnazjalnych, a 10 do istniejących podstawówek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto