Dzisiaj maturzyści spędzą dzień rozmawiając i pisząc w języku angielskim. O godz. 9:00 zaczęli rozwiązywać arkusze maturalne z tego przedmiotu na poziomie podstawowym. Po południu swoją wiedzę sprawdzą maturzyści, który wybrali dodatkowo poziom rozszerzony oraz uczniowie klas dwujęzycznych.

ZAGADNIENIA Z ANGIELSKIEGO NA MATURZE ZDRADZA OKE W JAWORZNIE

Jak wynika z danych Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie, zdecydowana większość abiturientów w województwie śląskim wybrała ten język. Maturę z języka angielskiego będzie zdawało dokładnie 36 tys. 685, co stanowi aż 89,47 proc. tegorocznych maturzystów. Drugi w kolejności był język niemiecki, który będzie zdawało 3 tys. 382, czyli 8,25 proc. maturzystów. Następnie język rosyjski. Wybrało go 619 uczniów, czyli 1,51 proc. Tylko 208 uczniów zdecydowało się zdawać język francuski, jest to 0,51 proc. Zaś wiedzą i umiejętnościami z języka włoskiego pochwali się 68, czyli 0,17 proc. uczniów. Najmniej, bo zaledwie 43 maturzystów, wybrało język hiszpański, co stanowi 0,1 proc. tegorocznych maturzystów. Wybór uczniów wcale nie dziwi Aleksandry Bartmańskiej, koordyna-torki matury z języka angielskiego w województwie śląskim z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

- Większość dzieci, młodzieży czy dorosłych właśnie angielski, którego najczęściej uczą się najdłużej, uważają za język, którym posługują się najlepiej - podkreśla pani Aleksandra. I jak dodaje, właśnie dlatego wybierają go na egzaminach - maturze czy egzaminie gimnazjalnym.

- Pamiętajmy też, że egzamin maturalny w tym języku daje uczniom największą szansę studiowania na zagranicznych uniwersytetach - zauważa Aleksandra Bartmańska. - Maturzyści często wybierają uczelnie w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, gdzie językiem wykładowym jest oczywiście angielski.

Pewnie dlatego w naszym regionie angielski jest przez maturzystów również najczęściej wybieranym przedmiotem dodatkowym. W tym roku będzie go zdawało 7 tys. 758 uczniów. Na drugim miejscu uplasowała się geografia. Wybrało ją 6 tys. 420 maturzystów.

Egzaminy maturalne z języków obcych potrwają do ostatnich dni matur. W jednym dniu przygotowano egzaminy z poziomu podstawowego i rozszerzonego. Język niemiecki uczniowie będą zdawać w przyszłą środę. Język rosyjski w piątek - 18 maja.

W kolejnym tygodniu - od 21 maja - maturzyści pochwalą się znajomością języka francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego oraz znajomością języków mniejszości narodowych.

MATURA 2012. JĘZYK ANGIELSKI, POZIOM PODSTAWOWY - ARKUSZ

Oj, było trudno

Wczoraj na egzaminie z matematyki na poziomie rozszerzonym maturzyści "ścisłowcy" musieli wykazać się sporą wiedzą. Jak mówią, to już nie był "pikuś" - jak nazwali zadania z poziomu podstawowego, a prawdziwe wyzwanie. - Dla mnie osobiście ta matura była trudna - opowiadał wczoraj po wyjściu z sali Adrian Gabryś, maturzysta z II Liceum Ogólnokształcącego przy ZSO nr 5 w Zabrzu. - Starałem się zrobić wszystko, jednak jestem pewien tylko trzech, czterech zadań, reszta to był strzał. Zobaczymy, jakie będą wyniki - dodaje. Większość maturzystów nie była zaskoczona poziomem trudności. - Był podobny jak na maturze próbnej - tłumaczą. KD, JO

MATURA 2012: Matematyka - poziom rozszerzony [ODPOWIEDZI, ARKUSZE]

MATURA 2012: Matematyka - poziom podstawowy [ODPOWIEDZI, ARKUSZE]


* TO MUSISZ ZOBACZYĆ:

MATURA 2012 - ZOBACZ CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ, SPRAWDŹ ARKUSZE i ODPOWIEDZI. PRZECZYTAJ O PRZECIEKACH
* WEŹ UDZIAŁ W PLEBISCYTACH:
NAJLEPSZY NAUCZYCIEL 2012
CHUDNIESZ - WYGRYWASZ ZDROWIE
NAJSYMPATYCZNIEJSZY ZWIERZAK ŚLĄSKIEGO ZOO

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!