18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malarnia, czyli nowa scena Teatru Śląskiego w dawnej loży masońskiej [ZDJĘCIA]

Aleksandra Smolak
Niegdyś loża masońska, jeszcze do niedawna pracowania plastyczna Teatru Śląskiego w Katowicach zwana Malarnią. Dziś trwają tu ostanie przygotowania przed otwarciem nowej sceny.

Niespełna dwa lata temu rozpoczął się remont "Malarni". W budynku praca wre, bo za dwa tygodnie otwarta zostanie tu scena, na której wystawiona zostanie sztuka "Kontrakt" Sławomira Mrożka. Dzień później, 25 marca, czytana będzie "Podróż do Lubeki" Mariana Sworzenia, która opowiada o Katowicach sprzed... 150 lat.

Dziś brama główna do nowej sceny jest jeszcze niegotowa, na jej renowację nie pozwala zimowa aura. Wchodząc dalej widzimy imponujący gmach schowany między kamienicami, o którym mało kto w Katowicach słyszał.

Przed głównym wejściem znajduje się winda dla niepełnosprawnych, która dociera na każdy poziom budynku. Na parterze urządzono salę konferencyjną i klubową.

Sama "Scena w Malarni" usytuowana jest na pierwszym piętrze wraz z miejscem dla akustyków i garderobami dla artystów.

W budynku znajdziemy także salę prób. - To w niej będą się odbywać dawne warsztaty plastyczne nazwane "Malarnią". Tu przygotujemy stroje dla aktorów - wyjaśnia nam Edward Wrzesień, główny inżynier teatru.

Budynek przeszedł generalny remont. Udało się odrestaurować marmurowe schody wraz z balustradą, mury oraz konstrukcja sali głównej także zachowały swój pierwotny kształt.

Środki na remont Malarni w 85 procentach pokryło dofinansowanie z Unii Europejskiej, reszta pochodzi z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

"Malarnia": Kiedyś masoni, dziś aktorzy

W tzw. "Malarni" niegdyś mieściła się siedziba loży masońskiej, działająca od końca lat 60. XIX w. Założycielem loży był Richard Holtze, przewodniczący rady miasta.

Katowiccy masoni nazywali się „Lożą dla światła na Wschodzie”. Jak wynika z tradycji, ich spotkania miały na celu doskonalenie jednostki, pracę nad wewnętrznym rozwojem człowieka i społeczeństwa, łączenie ponad podziałami - zwłaszcza religijnymi i politycznymi.

Siedzibę w obecnej "Malarni" loża zbudowała w latach 80. XIX. Potem budynek pełnił funkcję mieszkalną, a w ostatnim czasie działała tam pracowania plastyczna Teatru Śląskiego w Katowicach. Nieregularnie, a ostatnio wcale, grano w "Malarni" kameralne sztuki. By kontynuować działalność teatru w tym miejscu, niezbędny był remont.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto