Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubań: Tomograf już jest!

Janusz Pawul
Pacjenci szpitala nie będą już musieli być przewożeni na badania do szpitali w Jeleniej Górze, Zgorzelcu, czy Bolesławcu.

Łużyckie Centrum Medyczne w Lubaniu ma już własny tomograf komputerowy. We wtorek miało miejsce oficjalne otwarcie nowej pracowni i prezentacja ośmiorzędowego urządzenia firmy GE.
Już za kilka dni pacjenci z powiatu lubańskiego będą mogli z niego korzystać. Tomograf jest już bowiem zakupiony i przygotowany do pracy, a personel przeszkolony, szpital czeka jedynie na ostateczny odbiór sprzętu i nowej pracowni przez sanepid.

Urządzenie udało się zakupić dzięki finansowej pomocy miasta Lubań, lubańskiego starostwa oraz za pieniądze ze środków własnych szpitala. Koszt takiego urządzenia to wydatek ok. 800 tys. zł, a pieniądze były potrzebne także na przebudowę i modernizację pomieszczeń nowej pracowni, w której wykonywane będą badania. Słowo „zakupić” nie jest jednak w tym miejscu najbardziej precyzyjne. Jak tłumaczy Krzysztof Konopka, prezes Łużyckiego Centrum Medycznego w Lubaniu, urządzenie zostało pozyskane w pięcioletni leasing. – Raty nie są wysokie. Wynoszą od 10 do 13 tys. zł miesięcznie – nadmienia. I choć przyznaje, że na razie nie ma kontraktu na wykonywanie badań tomografem i jego wykorzystanie będzie finansowane w ramach innych procedur medycznych realizowanych przez szpital, to jednak urządzenie zarobi na siebie dzięki oszczędnościom związanym z transportowaniem chorych na badania tomografem do szpitali w Zgorzelcu, czy Jeleniej Górze, czego teraz nie trzeba już będzie robić. Krzysztof Konopka ma też nadzieję, że w przyszłym roku uda się zakontraktować badania diagnostyczne lubańskim tomografem w NFZ, wówczas diagnostyce urządzeniem będą mogli być poddawani nie tylko pacjenci szpitala, ale także chorzy ze skierowaniem od lekarzy specjalistów.
Tomograf, który właśnie został uruchomiony, jak podkreśla Jerzy Podobieński, szef pracowni diagnostyki obrazowej w ŁCM, to przede wszystkim większe bezpieczeństwo pacjentów i szpitala. Wystarczy wspomnieć, jak przydaje się urządzenie w diagnozowaniu ofiar wypadków drogowych.
– Dzięki tomografowi, chirurg już po kilku minutach będzie wiedział, czy u pacjenta z urazem głowy wystąpił krwotok, czy nie. Te minuty są na wagę życia – zaznacza doktor Podobieński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zgorzelec.naszemiasto.pl Nasze Miasto