18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łopata dla Adamowicza i strefy czynszowe na sesji Rady Miasta - relacja

red., E. Oleksy
Na czwartkowej sesji radni podjęli kilka ważnych decyzji. Zdecydowali o zmianach w uchwale dotyczącej podwyżki czynszów. Radni PiS przygotowali także happening. Wręczyli Pawłowi Adamowiczowi... plastikową łopatę.

Godzina 12:00

Wszyscy z Platformy Obywatelskiej byli za, opozycja w komplecie wstrzymała się od głosu - przeszedł projekt uchwały w sprawie wprowadzenia w Gdańsku dwóch stref czynszowych. Centralna, w której stawka za 1 m kw wynosić będzie 10, 20 zł , obejmie rejon Głównego Miasta. W drugiej strefie znajdzie się pozostała część miasta, czyli ok. 95-98 proc. najemców. Z automatu zostanie im przyznane 5 proc. obniżki, czyli płacić będą 9, 70. Takie zmiany w reformie komunalnej władze miasta musiały wprowadzić w życie, po tym jak Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Sądu Administracyjnego to, że Gdańsk likwidując dotychczasowe cztery strefy czynszowe i wprowadzając stawkę jednolitą dla wszystkich, łamie prawo.

Gdańsk: ECS naruszał ustawę o zamówieniach publicznych

Sprawa wywołała wśród radnych zażartą dyskusję.
- Nie zgadzamy się ze stanowiskiem RPO- wielokrotnie z mównicy podkreślał Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska odpowiedzialny za reformę - Dla dobra losów całej reformy zmienimy zapis, który rzecznik zakwestionował, ale w przyszłym roku i tak będzie można przywrócić ten system który pierwotnie zaplanowaliśmy, bo wejdzie w życie ustawa na to zezwalająca- wyjaśniał radnym.

Jaromir Falandysz z klubu PiS krytykował działania Lisickiego.- 4 maja ruszyła kampania informacyjna nt. podwyżki, Urząd wysyłał foldery, rozpoczął kampanię w mediach, to wszystko kosztowało 100 tys. zł a teraz sięokazuje, ze to kampania deziformacyjna, bo z powodu wprowadzanych dziś zmian, zmienią się stawki. Kto za to zapłaci?- zwracał się do wiceprezydenta.- To kompromitacja, że zmienia się uchwałę, o której już informowało się mieszkańców- dodał.
Lisicki tłumaczył, że miasto od grudnia prowadziło korespondencję z RPO. - Nie wiedzielismy jak zachowa się rzecznik, nie mieliśmy na to wpływu. Pechowo się złożyło że akurat w maju podjął decyzję. Ale proszę pamiętać, że ta skarga nie wstrzymuje całej uchwały. Jestem po rozmowie z biurem RPO i oświadczono mi, że jeżeli uchwalimy dziś te zmiany to skarga z sądu zostanie wycofana, bo będzie bezprzedmiotowa- zapewniał Lisicki.

- Wprowadzenie tylko dwóch stref to cwaniakowanie i i bardzo cyniczne podejście do sprawy. Obniżka o 5 proc, tylko po to żeby pozbyć się z głowy rzecznika to niedorzeczność. Rzecznik i ustawa mówi o różnicowaniu stawek w zależności od położenia budynku, a nie obejściu prawa w sposób symboliczny, a tak się u nas stanie. - oburzała się na to radna Banach.

Na ripostę ze strony wiceprezydenta długo nie musiała czekać.
- To nie jest cwaniactwo, my jasno mówimy, że z RPO się nie zgadzamy, dlatego wprowadzamy takie zmiany żeby zaspokoić RPO i tylko tyle. Dlaczego 2 strefy? To tak samo jakbym zapytał dlaczego tu są 3 sklepy a nie 4. My chcieliśmy jedną strefę, ale skoro rzecznik uważa , że nie można to wprowadzamy drugą. tyle albo i aż. - odparł Lisicki.

- Na boga! pan sam powiedział, że to rozróżnienie wprowadzacie dla świętego spokoju, to nie jest w intencji RPO i ustawy. Ustawodawca nie zostawia trybu fakultatywnego w tym przypadku, to jest tryb obligatoryjny.Jeśli się popełniło błąd to posypcie głowę popiołem, a nie udawajcie, że sie nic nie stało.- grzmiała Banach.

Wiesław Kamiński, szef klubu PiS wypomniał PO, że opozycja przedstawiała im swój pomysł na zarządzanie zasobami komunalnymi, ale przeszedł on bez echa.

-.Stanowisko RPO przyjmujemy bez satysfakcji, bo w naszym przekonaniu regulacja czynszów, którą tak bezkrytycznie przyjeliście jest złą regulacją, to nijak się nie ma do profesjonalnego zarządzania budynkami.Strefy niczego nie zmienią, w związku z tym wstrzymamy się od głosu- zapowiedział.
W dyskusję włączył się Maciej Krupa, szef klubu PO - Nie boimy się krytyki, ale nie zmienia to naszej idei, że wtedy kiedy mówimy o czynszu dotowanym dla ubogich najemców, to nie powinniśmy różnicować czy ten biedny mieszka w centrum, czy na obrzeżach. - stwierdził. Temat podchwycił Lisicki, który zwrócił się do radnej Banach: - Dziwię się pani stanowisku, bo pani jest z lewicy , a dążąc do tego żeby w mieście było kilka stref czynszowych, to pani chce zepchnąć biednych na rogatki, bo kto tam wyląduje w tej ostatniej strefie? najbiedniejsi! a my chcemy mieć lokale socjalne i komunalne w całym mieście, nie chcemy spychać mieszkańców na obrzeża- argumentował Lisicki.

Opozycja dopytywała też co się stanie jeśli RPO jednak skieruje uchwałę do sądu, a gmina w nim przegra.
- Wtedy trzeba będzie zwrócić pieniądze z tytułu pobierania wyższego czynszu, ale nie nie ma takiej możliwości! Nie chcemy ryzykować, dlatego uchwalamy dzisiaj zmiany. Działamy pragmatycznie i racjonalnie- odpowiedział wiceprezydent.- Dla nas losy tej reformy są ważniejsze niż wchodzenie z rzecznikiem w polemikę. - dodał. skomentował też zarzuty radnej Banach, która wskazywała, że to 150 proc. podwyżki czynszu, a nie wydzielenie większej ilości stref w mieście zepchną ludzi na margines.

- Tę uchwałę każdy czyta tak, jak mu wygodniej. Niech pani nie mówi, że wszyscy będą mieć wielkie podwyżki, bo część będzie je miała, a część nie. Tą regulacją wprowadzamy elementraną sprawiedliwość społeczną. Przypomnę pani, że podobną reformę wytrzymał samorząd białostocki, na którym się wzorujemy. Ludzie nie zniknęli, mieszkańcy żyją, dłużników nie przybyło.Spotkamy się w przyszłym roku i wtedy będziemy mogli mówić czy to nam wyszło czy nie.- mówił Lisicki.
Już po głosowaniu radnych Lisicki powiadomił klub opozycji, że w sprawie reformy umówił się już na spotkanie z prezydentem jednego z dużych miast. - Powiedzcie mi co ja mam teraz zrobić, on jest zafascynowany tą reformą, świetny facet, a też jest z PiS- ironizował wiceprezydent.
- Jedź do niego i nie wracaj!- krzyknął Wiesław Kamiński.

Godzina 10:15

- Nie boimy się przejrzeć w lustrze krytyki, które stawia nam opozycja, mam tylko prośbę żeby była to krytyka rzeczowa, a nie osobiste wycieczki - mówi Maciej Krupa, szef Klubu PO.

- Zakwestionowane przez RPO punkty uchwały pokazują niekompetencję władz Gdańska, ale to nie żadna nowość, media codziennie nas o tym informują. Jak długo radni z PO będziecie się ośmieszać bezkrytycznie przyjmując wszystkie projekty Pawła Adamowicza i jego zastępców.Przeniesienie meczu do Warszawy to nie robota Boba Budowniczego, a dowód na to, że Budyń jest z nami. Nikogo nie dziwi, że Adamowicza nie ma, bo po prostu się wstydzi- stwierdził na mównicy Kamiński, po czym przypomniał, że w wywiadach prasowych prezydent zapowiadał, że jeśli trzeba będzie, sam wyruszy na budowę stadionu, by na czas dokończyć jego budowę.

Chwilę później Kamiński wręczył łopatę Antoniemu Pawlakowi, rzecznikowi prezydenta.- Ja mam wrażenie, że to rzecznik rządzi Gdańskiem, bo ilekroć coś się w mieście dzieje tłumaczy się rzecznik, a prezydenta nie ma - tłumaczy Kamiński.

Pawlak podziękował i oddał głos wiceprezydentowi Maciejowi Lisickiemu.- Jaka łopata, taka opozycja. Znakomita łopata do piaskownicy, przekażę ją córce prezydenta Teresce. A Dla pana też mam prezent- opakowanie tranu, bo jak wiadomo dobrze wpływa na rozwój, na myślenie.Opakowanie małe, bo i klub mały- zwracał się do Kamińskiego Lisicki.

Godzina 10:00

Podczas gdy radni dyskutują nad porządkiem obrad, na balkonie stoi milcząca grupa kilku osób.W dłoniach trzymają kartki z hasłami :"Walczymy o chleb dla naszych rodzin", "Radni ratujcie nas i nasze rodziny", "Walczymy o 200 miejsc pracy", "Rynek jedynym źródłem utrzymania". To kupcy z Zielonego Rynku na Przymorzu.

Radna Jolanta Banach,przedstawicielka lewicy złożyła wniosek o przeprowadzenie na sesji debaty na temat stadionu PGE Arena Gdańsk.

- 14 stycznia PZPN złożył propozycję, że ma dla Gdańska propozycję zorganizowania meczu Polska - Francja. Wtedy uznaliśmy, że zdążymy na 9 czerwca, ale wszystkie kontrakty i umowy na zakończenie opiewają na 30 czerwca, także ta z UEFA. Podjęliśmy wyzwanie, staramy się oddać ten projekt do użytkowania szybciej. Ale w styczniu nikt nie zdawał sobie sprawy, że do 30 marca będziemy mieli zimę co opóźni prace wykończeniowe. Harmonogramu dotrzymamy, 2 czerwca obiekt będzie przekazany do użytkowania.Kończymy montaż krzesełek, dzisiaj powinny być gotowe wszystkie - referuje Andrzej Bojanowski, wiceprezydent Gdańska.

Radny Piotr Borawski dopytuje, czy można w PZPN złożyć wniosek, żeby mecz Polska- Niemcy odbył się w Gdańsku,a nie w Warszawie.- Z PZPN mamy dobre relacje, mam nadzieję, że to przełoży się na to, że mecz Polska- Niemcy we wrześniu odbędzie się w Gdańsku, odpowiada mu Bojanowski.
- To nie PZPN buduje stadion, więc zostawmy go w spokoju- odcina się radna Banach

Urząd Miejski w Gdańsku bierze się za porządki i ogłasza. Od 1 czerwca na stronie internetowej www.gdansk.pl uruchamia specjalna aplikację "Mapa Porządku". Pomysł wyszedł od Wydz. Gospodarki komunalnej. Przewodniczący Bogdan Oleszek informuje, że Pawła Adamowicza na sesji dziś nie będzie: - Jest w Pucku, właśnie dostałem informację, kazał was pozdrowić - mówi Oleszek.

Godzina 9:30

Gdański nie kupi stoczniowego dźwigu za milion złotych - ogłosiła Teresa Blacharska, skarbnik miasta.
- Właściciel nie przedłożył dokumentów o niezaleganiu w Urzędzie Skarbowym, w związku z tym zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych nie spełnił wymaganych kryteriów i nie możemy dokonać zakupu - tłumaczyła skarbnik na posiedzeniu Komisji Polityki Gospodarczej i Morskiej. Pieniądze zarezerwowane na zakup dźwigu zostaną przeznaczone m.in.na dofinansowanie rad osiedli i dzielnic oraz diety ich radnych.

Wiesław Kamiński, szef klubu PiS na salę obrad wkroczył z ...łopatą. - To dla prezydenta Pawła Adamowicza, niech się Bob Budowniczy ( pseudonim jaki nadał sobie prezydent- red.) weźmie w końcu do roboty. Nie chodzi tylko o stadion i to, że przez opóźnienia mecz przeniesiono z Gdańska do Warszawy, chodzi o całokształt - wyjaśniał Kamiński. Prezydenta Adamowicza na sali obrad nie ma. Radni PiS łopatę planują przekazać obecnemu na sesji wiceprezydentowi Bojanowskiemu.

***
Gdańscy radni muszą dziś zdecydować o nazwie dla ulicy przy PGE Arenie. W internetowym głosowaniu wygrała Ulica Pokoleń Lechii Gdańsk. Czy radni zatwierdzą tę nazwę?

Czytaj także: Czy ulica przy stadionie będzie nosić nazwę Pokoleń Lechii Gdańsk?

Na sesji Rady Miasta będzie mieć miejsce happening, który związany jest także ze stadionem. Z powodu odwołania w Gdańsku meczy Polska - Francja, radni z PiS chcą wręczyć prezydentowi Adamowiczowi plastikową łopatę.

Czytaj także: Mecz Polska - Francja odbędzie się na stadionie Legii w Warszawie

Jednak najgorętszym tematem dzisiejszej sesji będzie zmiana w uchwale dotycząca podwyżek czynszów w mieszkaniach komunalnych. Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich radni mają zdecydować o 5-procentowej uldze dla lokatorów spoza centrum miasta.

Czytaj także: Będzie obniżka czynszów w Gdańsku

Początek sesji Rady Miasta w Gdańsku o 9:00.

Koncert Budki Suflera i Myslovitz na otwarcie PGE Areny

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto