Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liceum, technikum czy zawodówka? Oto jest pytanie

Łukasz Gardas, MOKR
Uczennice Gimnazjum nr 1 w Żywcu mają już sprecyzowane plany co do wyboru szkoły średniej. Wszystkie w poniedziałek przystąpią do elektronicznej rekrutacji.
Uczennice Gimnazjum nr 1 w Żywcu mają już sprecyzowane plany co do wyboru szkoły średniej. Wszystkie w poniedziałek przystąpią do elektronicznej rekrutacji. fot. Łukasz Gardas.
Przed wyborem kolejnej szkoły staje najmniej liczny w ciągu ostatnich lat rocznik gimnazjalistów. Absolwenci są w komfortowej sytuacji, bo miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych jest więcej niż chętnych. Placówki kuszą modnymi kierunkami, dodatkowymi zajęciami czy certyfikatami. Ale decyzja nie jest łatwa, bo może zaważyć na całym dorosłym życiu.

Do techników, liceów i zasadniczych szkół zawodowych w Żywcu, Milówce, Węgierskiej Górce od nowego roku szkolnego wybiera się ok. 2 tys. tegorocznych absolwentów gimnazjów.

Patrycja Tomaszek, uczennica ostatniej klasy Gimnazjum nr 1 w Żywcu, chce od przyszłego roku podjąć naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika.

- Chciałabym się dostać na profil humanistyczny z rozszerzeniem historii - zdradza dziewczyna.

Jej rówieśniczce Sandrze Słapie z tej samej placówki marzy się natomiast nauka w bielskim ogólniaku im. Stefana Żeromskiego.

Joanna Łukaszek i Patrycja Myjak z tego samego gimnazjum również starają się o przyjęcie do żywieckiego Kopernika.

Karina Marszałek wybrała Zespół Szkół Budowlano-Drzewnych w Żywcu. - Zależy mi na profilu informatycznym, bo ten zawód jest przyszłościowy - podkreśla.

Ela Wołek stara się z kolei o przejęcie do LO nr 5 w Bielsku-Białej.

- To szkoła o wysokim poziomie nauczania. Wybiorę tam profil matematyczny - mówi uczennica.

W Bielsku-Białej 1582 uczniów ostatnich klas gimnazjów pisało końcowe testy. Przed nimi ważny okres, bo rusza nabór elektroniczny do szkół ponadgimnazjalnych. Na razie nie wiadomo czy podobnie jak w roku ubiegłym, największą popularnością będą cieszyły się ogólniaki. Młodzi ludzie bowiem coraz częściej mają na uwadze zdobycie zawodu i pracy, a bielskie technika i zawodówki kuszą ich coraz większą ilością interesujących i mających powodzenie na rynku pracy specjalności.

Ponieważ w tym roku absolwentów gimnazjów jest mniej niż miejsc w nich, wszystkie bardzo intensywnie zabiegają o nowych uczniów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się możliwość prezentacji na targach edukacyjnych, szkoły chwalą się wszelkimi certyfikatami, miejscami w olimpiadach, rankingach, czy udziałem w unijnych projektach. Na dużych telebimach w ruchliwych punktach Bielska reklamuje się Zespół Szkół Technicznych i Handlowych.

Uczniowie i ich rodzice, dla których znaczące są miejsca w rankingach, deklarują zazwyczaj zainteresowane dwoma ogólniakami, które w tegorocznym rankingu ogólnopolskim znalazły się w pierwszej dwudziestce piątce: liceum numer pięć i LO Towarzystwa Szkolnego im. Mikołaja Reja.

Wśród bielskich techników i szkół zawodowych również w tym roku cieszyć się zainteresowaniem powinien Zespół Szkół Gastronomicznych i Handlowych. Zostać tu można technikiem technologii żywności, technikiem żywienia i gospodarstwa domowego, handlowcem, technikiem organizacji usług gastronomicznych, kelnerem, kucharzem. Te zawody umożliwiają nie tylko kontynuowanie nauki, ale również samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej. O pracę też martwić się nie trzeba, bo w gastronomii znaleźć ją nietrudno. Z tego samego powodu o nowych uczniów nie martwią się w Zespole Szkół im. Juliana Tuwima, gdzie zdobyć można zawód technika hotelarstwa oraz technika obsługi turystycznej.

Niektóre szkoły, by przyciągnąć uczniów, oferują nowe kierunki nauki. Tak jest w Bielskiej Szkole Przemysłowej, gdzie zdobyć można zawód technika cyfrowych procesów graficznych. Pracownik z taką specjalnością jest potrzebny w każdej niemal agencji reklamowej oraz we wszystkich firmach wydawniczych. Zespół Szkół Technicznych i Handlowych ma natomiast szansę skusić tych, którym marzą się specjalności związane z samolotami i lataniem. Można tu zostać technikiem budowy płatowców, mechanikiem lotniczym czy technikiem awionikiem, obsługującym elektronikę na pokładach awionetek.

W powiecie cieszyńskim około 2080 gimnazjalistów pisało końcowe testy.

Maria Pindur, naczelnik Wydziału Edukacji cieszyńskiego starostwa zwraca uwagę na równowagę, jaką można zaobserwować w wyborach uczniów między liceami ogólnokształcącymi, a technikami. W ostatnim czasie nawet niewielką przewagę zyskują technika, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem absolwentów gimnazjów.

- W naszym regionie są tradycje kształcenia zawodowego. Dużo osób wybiera technika, bo chce później pracować w zawodzie. A zawody takie jak technik-kucharz, technik technologii gastronomicznej są poszukiwane także na rynkach Unii Europejskiej - wyjaśnia.

Z prowadzonych przez Wydział Edukacji badań i obserwacji w Powiatowym Urzędzie Pracy wynika, że pracownicy gastronomii są niemal rozchwytywani.

Kalendarz gimnazjalisty

* Od 10 maja do 18 czerwca

* Kandydaci składają dokumenty do pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych.

Warto pamiętać, że do 8 czerwca w szkołach, które prowadzą klasy dwujęzyczne, klasy sportowe czy są szkołami mistrzostwa sportowego, może być przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych bądź próby sprawności fizycznej.

* Od 25 do 29 czerwca

* Kandydat dostarcza do wybranych szkół potwierdzone kopie świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu.

* 2 lipca - do godz. 10

aOgłoszenie list kandydatów zakwalifikowanych do szkół z podziałem na klasy.

* Do 6 lipca - do godz. 12

* Termin potwierdzania przez kandydatów woli uczęszczania do wybranej szkoły poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum oraz oryginału zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego.

* 7 lipca - do godz. 10

* Ogłoszenie listy kandydatów przyjętych do szkoły i podanie informacji o wolnych miejscach. Nabór do szkół z wolnymi miejscami kończy się dopiero 31 sierpnia.

* Jak będą przeliczane oceny i osiągnięcia ucznia?

* W wyniku rekrutacji uczeń może uzyskać maksymalnie 200 punktów, w tym 100 za testy gimnazjalne (50 pkt za test humanistyczny oraz 50 pkt za test matematyczno--przyrodniczy). Każda szkoła ustala, z jakich przedmiotów (w tym obowiązkowo z języka polskiego) oceny będą przeliczane na punkty.

1. Język polski (ocena dopuszczająca - 3 punkty, dostateczna - 9 pkt, dobra- 13 pkt, bardzo dobra- 16 pkt, celująca - 19 pkt).

2. Pierwszy wybrany przedmiot - jak w przypadku języka polskiego.

3. Drugi wybrany przedmiot- jak w przypadku j. polskiego.

4. Trzeci wybrany przedmiot- jak w przypadku j. polskiego.

5. Świadectwo ukończenia gimnazjum z wyróżnieniem- 5 punktów.

6. Udział w finale wojewódzkim konkursów przedmiotowych, organizowanych przez Kuratorium Oświaty - za jeden tytuł - 10 punktów.

od 16 lat
Wideo

Widowiskowy egzamin dla policyjnych wierzchowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto