Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lech Szaraniec o historii katowickiej Ligoty. Cz. 1

Lech Szaraniec
Ligota najszybciej przeszła proces transformacji z typowo rolniczej wsi ziemi pszczyńskiej w osadę przemysłową. Stało się to na przełomie XIX i XX wieku. Na jej obrzeżach już w połowie XIX w. czynne były Huta "Ida" i kopalnia "Szadok". A wcześniej w miejscu huty była od 1650 r. kuźnica. Były nowe zakłady, m.in. chemiczne, a od północy na granicy z Katowicką Hałdą rodziła się nowa kopalnia "Oheim" ("Wujek").

Ligota najszybciej przeszła proces transformacji z typowo rolniczej wsi ziemi pszczyńskiej w osadę przemysłową. Stało się to na przełomie XIX i XX wieku. Na jej obrzeżach już w połowie XIX w. czynne były Huta "Ida" i kopalnia "Szadok". A wcześniej w miejscu huty była od 1650 r. kuźnica. Były nowe zakłady, m.in. chemiczne, a od północy na granicy z Katowicką Hałdą rodziła się nowa kopalnia "Oheim" ("Wujek").Druga połowa XIX w. odmieniła oblicze rolniczej Ligoty, którą w 1852 przecięły tory kolejowe, dowożące węgiel z książęcej kopalni w Murckach do Huty "Ida" oraz Katowic. Na granicy Ligoty zbudowano pierwszą stacją kolejową "Idaweiche" (nazwa od bocznicy kolejowej do Huty "Ida"), stwarzając tym samym szansę na rozwój ośrodka letniskowego dla Katowic. Powstały wówczas liczne (istniejące do dziś) pensjonaty przy dzisiejszej ul. Franciszkańskiej, m. in. "Leśny zamek" ("Waldschlo-ssen").

W centrum starej osady (dzisiejsza ul. Hetmańska nosiła nazwę Szkolnej) w 1880 oddano pierwszą szkołę. Od 1819 dzieci chodziły do szkoły w Piotrowicach. Kolejne szkoły powstały na początku XX w. przy tej samej ulicy. Gmina ligocka wystawiła przy dzisiejszej ulicy Książęcej i Piotrowickiej wspaniały ratusz, gdzie mieścił się Urząd Gminy do 1924, a potem Komisariat Policji. Po II wojnie światowej służył i służy ochronie zdrowia.

W 1924 Ligota z Załężem, Dębem, Bogucicami i Brynowem włączone zostały do Katowic jako IV dzielnica. Powiększyła się też o tereny należące do księcia pszczyńskiego w rejonie stacji kolejowej "Ligota" oraz o grunty gminy Panewniki, na których powstała kolejna szkoła (wówczas na ulicy Smolnej, dziś VII LO) oraz kolonia wojewódzka dla pracowników Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, a przy dzisiejszej ulicy Emerytalnej kolonia domów dla emerytowanych pracowników kolei. Po II wojnie pozostały tzw. "stodoły", budynki przy Piotro-wickiej na kolonii wojewódzkiej (to ulice Mazowiecka, Śląska, Warmińska).

Lech Szaraniec to m.in. założyciel i wieloletni dyrektor Muzeum Śląskiego, jego wieloletni dyrektor, autor publikacji o historii i kulturze Śląska i Katowic.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto