Brudne, zapuszczone, zniszczone – tak wyglądają niektóre mieszkania komunalne i socjalne w Katowicach, które udaje się odzyskać od lokatorów. A to jedynie te w lepszym stanie. Te w gorszym przypominają śmietnisko lub skład aluminium, po brzegi wypełnione puszkami po piwie lub plastikiem. Są też takie, gdzie na ścianach został już tylko grzyb, a lokatorzy zabrali z nich wszystko, co przedstawiało jakąś wartość.

Zdjęcia tego jak wyglądają „opuszczone” przez lokatorów mieszkania komunalne i socjalne w Katowicach pokazał Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Zdewastowane, zniszczone, doprowadzone do stanu, w którym nie nadają się do użytku. To mieszkania, które udaje się odzyskać pracownikom KZGM, ale też odebrać dopiero po decyzjach sądu i z pomocą komorników.

KZGM w Katowicach zarządza mieszkaniami i budynkami komunalnymi w mieście. Ma na koncie wiele udanych rewitalizacji i remontów, co roku zakład przeprowadza też generalne remonty katowickich kamienic. To, jak informują przedstawiciele KZGM tylko jedna strona ich działalności. Jest i druga.

- Przedstawiamy część przejętych lokali - niektóre odzyskane bezpośrednio przez pracowników KZGM, a niektóre przy pomocy sądów i komorników. Wszystkie pokazane w galerii lokale łączy jedno: stan, do jakiego doprowadzili je użytkownicy, zanim je odzyskano. A najgorsze jest to, że koniec końców ktoś to musi posprzątać - napisali pracownicy KZGM na swojej stronie.

Jak wylicza Marcin Gawlik, zastępca dyrektora ds. eksploatacyjnych KZGM, mieszkań w tak zdewastowanych i w tak złym stanie technicznym każdego roku zakład odzyskuje około 100.

- Czasem udaje nam się jeszcze zmusić lokatora, aby uprzątnął mieszkanie we własnym zakresie, najczęściej jednak ten obowiązek spada na nas. Jedno z mieszkań, które pokazujemy nasi pracownicy sprzątali około dwóch tygodni, w tym czasie mogliby robić coś innego, niestety musieli walczyć z tym nieporządkiem – tłumaczy.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:


Dom

Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

:-( (gość)

Cyt.: "Ma na koncie wiele udanych rewitalizacji i remontów, co roku zakład przeprowadza też generalne remonty katowickich kamienic. ".
I co z tego, skoro te piękne, odremontowane za ogromną kasę kamienice są ponownie zasiedlane przez element, który doprowadza je do stanu jak w galerii, wyrywając nawet kable ze ścian i stopnie ze schodów? Dzicz powinna mieszkać w kontenerach gdzieś na obrzeżach miasta na byłym hałdowisku, skoro nie umieją docenić takiego dachu nad głową. Właśnie przez taką politykę Katowice nigdy nie dogonią miast takich jak Wrocław czy Poznań, gdzie w ścisłym centrum jest klimat, a życie trwa całą dobę. Tu po 18 można dostać co najwyżej wp...ol. I tak błędne koło się toczy dalej...

Matrix (gość)

wy.....dolić ich na ulice jak nie potrafią docenić dachu nad głową nie jedna rodzina biedna z dziecmi kłebi sie w jednym pokoju a tu sku..syny robią chlew.Dać tym co potrzebują naprawde.

Katowiczanin (gość)

Po co mają sprzątać za moment dostaną kolejne wysprzątane i wyremontowane. Jakby przyszło im za to płacić to by docenili co mają. Ale pieniądze z pomocy społecznej, mieszkanie od miasta co chceć więcej...