Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwas salicylowy pomoże Ci w walce z trądzikiem

abcZdrowie.pl
by 55Laney69 (flickr)
Trądzik jest najpowszechniejszym problemem skórnym, który oprócz nastolatków, dotyka także osoby dorosłe. Jak zwalczyć niedoskonałości skóry za pomocą kwasu salicylowego?

Kwas salicylowy jest substancją, która często wykorzystywana jest w terapii przeciwtrądzikowej. Pomaga on w łagodzeniu stanów zapalnych i w widoczny sposób poprawia kondycję skóry skłonnej do niedoskonałości. Jak działa kwas salicylowy i jak go stosować, aby pomóc, a nie zaszkodzić skórze?

Właściwości kwasu salicylowego

Kwas salicylowy należy do grupy beta-hydroksykwasów. Wykazuje doskonałe działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne już w tak niskim stężeniu, jak 1-2%. Pomaga on w walce z nadmierną keratynizacją, czyli nagromadzaniem martwych komórek naskórka w obrębie ujść mieszków włosowych. Jest to jedna z podstawowych przyczyn powstawania trądziku. Jak podkreśla dr n. med. Anna Dyszyńska, dermatolog, „kwas salicylowy ma działanie złuszczające, a zatem korzystne w leczeniu zaburzeń rogowacenia, i odkażające – hamuje m.in. rozwój związanych z trądzikiem bakterii Propionibacterium acnes”. W wysokich stężeniach związek stosowany jest także do likwidacji przebarwień i blizn potrądzikowych – dodaje ekspert.

Kwas salicylowy jest składnikiem wielu produktów aptecznych – np. kremów i maści. Dzięki swoim właściwościom skutecznie ogranicza ryzyko dolegliwości, które często towarzyszą stosowaniu pozostałych substancji aktywnych, co obejmuje szczypanie, pieczenie i podrażnienia skóry.

Ponieważ związek ten jest rozpuszczalny w tłuszczach, jest on zdolny do wnikania w głąb mieszków włosowych i łagodzenia rozwijających się w nich stanów zapalnych. Wskutek regularnego stosowania kwasu salicylowego pory się odblokowują, a sebum przedostaje się na powierzchnię skóry.

Jak stosować kwas salicylowy?

„Stosując kwas salicylowy, należy pamiętać, że samodzielnie powinniśmy go używać tylko w niskich stężeniach, np. do przecierania skóry” – ostrzega lekarka. „Nieprawidłowo zastosowany może wywołać oparzenie chemiczne”. Wybierając produkty kosmetyczne zawierające ten składnik, należy stosować się do zaleceń producenta dotyczących użytkowania. Najczęściej artykułów takich używa się raz dziennie. Nie należy także łączyć różnych kosmetyków zawierających kwas salicylowy. Sytuacja taka skutkować może przesuszeniem skóry.

Decydując się na używanie kosmetyków z kwasem salicylowym, należy zachować konsekwencję. Wskazane jest jego stosowanie nawet po złagodzeniu stanu zapalnego, ponieważ skutecznie zabezpiecza on skórę przed nawrotem niedoskonałości.

W niektórych przypadkach osoba stosująca kosmetyki z kwasem salicylowym doświadczyć może pieczenia skóry. W sytuacji takiej powinna ona zmniejszyć częstotliwość zabiegów z użyciem związku i skonsultować się ze specjalistą. Jeżeli dochodzi do silnego podrażnienia skóry, wskazane jest całkowite zaprzestanie stosowania kosmetyku zawierającego kwas salicylowy.

Inne sposoby leczenia trądziku

Terapia z wykorzystaniem kwasu salicylowego może się okazać skuteczna w przypadku trądziku łagodnego. Poprawę przeważnie obserwuje się w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia leczenia. Osoby doświadczające ciężkiej postaci trądziku skorzystają natomiast na wizycie u dermatologa. Może on zalecić stosowanie kremów do cery trądzikowej lub antybiotyków doustnych.

Płyny, żele i kremy przeznaczone są do stosowania miejscowego, bezpośrednio na skórę. W niektórych przypadkach mogą one wywoływać podrażnienia skóry twarzy, skutkujące zaczerwienieniem i pieczeniem, jednak objawy te nie są długotrwałe.

W terapii trądziku skuteczne okazać się może także picie drożdży. Wystarczy rozpuścić 1/4 kostki w ciepłym mleku i spożywać napój raz dziennie. Dzięki podobnym zabiegom niedoskonałości powinny ulec redukcji, a koloryt skóry wyrównać się. Wiele korzyści przynieść może również aplikowanie drożdżowych maseczek – drożdży rozpuszczonych w niewielkiej ilości mleka.

Wsparcie redakcyjne od:

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto