Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krupniok produktem regionalnym? Województwa śląskie i opolskie chcą współpracować

Agata Pustułka
Krupniok - ten śląski przysmak jest naprawdę wart zgody
Krupniok - ten śląski przysmak jest naprawdę wart zgody arc.
27 lutego w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim dojdzie do krupniokowego szczytu - spotkają się przedstawiciele wędliniarzy dwóch sąsiadujących ze sobą województw: śląskiego i opolskiego, by zawrzeć ostateczną, historyczną zgodę w sprawie krupnioków.

Nie będzie już wyścigu o to, które województwo pierwsze zarejestruje krupnioka jako produkt regionalny z certyfikatem Unii Europejskiej. Nie będzie też wyniszczającego śląsko-śląskiego sporu, w którym już na polu bitwy poległ już słodki kołocz, zarejestrowany przez cukierników z województwa opolskiego nieco wcześniej, co wywołało w województwie śląskim ostry sprzeciw. Teraz wreszcie wygrały rozsądek i dobrosąsiedzkie stosunki, choć łatwo nie było.

Wszyscy poszli jednak po rozum do głowy i postanowili zakończyć rywalizację.

Wczoraj w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim z przedstawicielami wydziału gospodarki spotkali członkowie Izby Rzemieślniczej w Katowicach, w tym spora grupa rzeźników i wędliniarzy, którzy z dziada pradziada zajmują się produkcją krupnioka - niekoronowanego króla śląskiej kuchni i chcą to czynić nadal.

Kilkunastu uczestników spotkania zadeklarowało chęć przystąpienia do krupniokowego konsorcjum, bo tylko członkowie tego gremium będą mogli produkować krupnioki z certyfikatem.

- Zamierzamy połączyć siły z przedsiębiorcami z województwa opolskiego, którzy - idąc za ciosem tuż po zakończeniu procedur związanych z rejestracją kołocza - zabrali się też za krupnioka. Ale teraz deklarują chęć współpracy - wyjaśnia Michał Wójcik, dyrektor Izby Rzemieślniczek w Katowicach i radny wojewódzki Solidarnej Polski, który wystąpił do marszałka śląskiego o sfinansowanie procesu rejestracji.

Rejestracja krupnioka jako produktu oznacza, że będzie mógł być wyrabiany tylko według ustalonego przepisu. Przed wędliniarzami do ustalenia pozostało jeszcze wiele szczegółów. Muszą m.in. zdecydować, jaki obszar wytwarzania krupnioka podać w dokumentach. Czy objąć np. Podbeskidzie albo Sosnowiec?

Czy zapanuje krupniokowa zgoda i co z kołoczem? Czytaj na dziennikzachodni.pl


*NAJZABAWNIEJSZE ŚLĄSKIE SŁOWA - WYNIKI PLEBISCYTU
*WSTRZĄSAJĄCA HISTORIA ŚMIERCI MAGDY Z SOSNOWCA - POZNAJ SZCZEGÓŁY

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto