Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krupniok produktem regionalnym województw śląskego i opolskiego

Agata Pustułka
Na stołach w gościnnej Bibliotece Śląskiej jako znak zgody wylądowały pyszne krupnioki
Na stołach w gościnnej Bibliotece Śląskiej jako znak zgody wylądowały pyszne krupnioki Marzena Bugała
Walkę o rejestrację krupnioka w Unii Europejskiej wspólnie będą prowadzić województwa śląskie i opolskie. Wczoraj, podczas krupniokowego szczytu w Katowicach, została powołana grupa robocza ds. receptury i technologii wytwarzania tej tradycyjnej wędliny, a w czasie obrad wędliniarzy na stole pojawiły się gorące krupnioki, których zapach jeszcze mocniej zacieśnił śląsko-opolskie kontakty.

Nieprzypadkowo do historycznej zgody doszło w budynku Biblioteki Śląskiej. Dyrektor placówki, prof. Jan Malicki, jako wielki sprzymierzeniec rzeźników i wędliniarzy, na ich prośbę w uczonych księgach odnalazł wzmianki o krupnioku pochodzące z 1884 roku, co jest ważne w staraniach o rejestrację. Udowodnienie śląskich korzeni krupnioka to jeden z milowych kroków na drodze do uzyskania unijnego certyfikatu. O możliwych trudnościach mówił natomiast prof. Maciej Oziembłowski, który pomagał już opolanom przy rejestracji kołocza.

- Uzyskanie certyfikatu podnosi wymagania dotyczące jakości - przypomniał prof. Oziembłowski.

Zawsze może znaleźć się czarna owca, która zechce sobie dorabiać w szarej, krupniokowej strefie. Taki krupniokowy samozwaniec nie będzie jednak mógł na swoich produktach umieścić unijnego znaczka. W czasie obrad pojawiły się pytania o geograficzny zasięg krupnioka, co też trzeba zawrzeć w dokumentach. Tu wątpliwości rozwiał Grzegorz Miketa, dyrektor Śląskiego Cechu Rzeźników i Wędliniarzy:

- Żaden skrawek województwa śląskiego nie może być odcięty od krupnioka. Mamy producentów także w Sosnowcu, a poza tym krupnioka wytwarzają w Małopolsce - mówił.

Aplauzem przyjęto zgodę przedstawicieli Opolszczyzny, by stolicą krupnioka zostały Katowice, gdzie znajdzie się centrum sterowania projektem.

- Kilka tygodni temu nikt by nie przypuszczał, że dojdzie do takiego spotkania - cieszył się Michał Wójcik, dyrektor Izby Rzemieślniczej w Katowicach.

Niewykluczone, że przedsiębiorcy z obu województw powołają stowarzyszenie, by ubiegać się o dofinansowanie z UE, m.in. do promocji potrzebna jest organizacja z osobowością prawną. Oba województwa po połowie podzielą koszty związane z rejestracją krupnioka.

Co na to przedstawiciele województw śląskiego i opolskiego? Czytaj na dziennikzachodni.pl


*A JEDNAK POLSKIE OBOZY ISTNIAŁY. MOŻE NIE KONCENTRACYJNE I NIE ZAGŁADY, ALE JEDNAK. TUŻ PO WOJNIE ZMARŁO W NICH TYSIĄCE LUDZI, ZATRZYMANYCH JAKO "ELEMENT NIEPEWNY". ZOBACZ FILM I PODYSKUTUJ
*PRZEZ 100 DNI LICZYLIŚMY NA PO, ŻE SPEŁNI OBIETNICE I PORADZI SOBIE Z USTAWĄ METROPOLITALNĄ. ALE POLITYCY ZAPOMNIELI, CO NAM OBIECALI

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto