Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolekcja Galerii Bielskiej BWA w sieci i dla osób niewidomych [ZDJĘCIA]

JaAK
Natalia LL, Transfiguracja Odyna II, 2009, fragment tryptyku, Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA
Natalia LL, Transfiguracja Odyna II, 2009, fragment tryptyku, Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA Materiały Prasowe
Galeria Bielska BWA kończy rok pracy 2016 bardzo mocnym akcentem. Jutro 30 grudnia o godz. 13.00 odbędzie się podsumowanie projektu Digitalizacji Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA, "otwarcie" serwisu internetowego kolekcja.galeriabielska.pl i stanowiska komputerowego w galerii, przez które będzie można zapoznać się z 500 zdigitalizowanymi dziełami z kolekcji, liczącej (na koniec 2016 roku) 933 prace. Cyfryzacja kolekcji to także początek udostępniania zbiorów galerii osobom niewidomym.

Galeria Bielska BWA swoją kolekcję sztuki tworzy od połowy lat 70. XX wieku. Ponieważ jedną z najważniejszych inicjatyw placówki od przeszło 50 lat jest ogólnopolski konkurs Biennale Malarstwa Bielska Jesień, to właśnie malarstwo stanowiło zaczątek kolekcji i jest jej głównym działem. Pozostałą część zbiorów tworzą rysunki, grafiki, fotografie, rzeźby, obiekty, wideoinstalacje, lightboxy.

Wśród nazwisk artystów pojawiają się m.in. Andrzej Szewczyk, Leon Tarasewicz, Urszula Broll, Andrzej Urbanowicz, Wilhelm Sasnal, Ewa Juszkiewicz, Jerzy Bereś, Maria Pinińska-Bereś, Zofia Kulik, Natalia LL, Zbigniew Warpechowski, Zbigniew Libera, Krzysztof Zarębski. Misją galerii jest jak najstaranniejsze przechowywanie tych dzieł, ale także jak najszersze ich udostępnianie.

Digitalizacja to przekształcenie treści analogowej w cyfrową. W wypadku sztuk wizualnych to żmudny proces polegający na profesjonalnym sfotografowaniu każdego dzieła, w kilku ujęciach, z różnych stron oraz na zebraniu i usystematyzowaniu wszystkich dostępnych wiadomości o dziele i jego twórcy.

W Galerii Bielskiej BWA w ramach programu Kultura Cyfrowa, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, digitalizacji poddano 500 dzieł z kolekcji galerii, które będzie można oglądać poprzez stanowisko komputerowe w galerii. Jednocześnie stworzono także serwis internetowy kolekcja.galeriabielska.pl, który umożliwia poznanie 380 zdigitalizowanych prac, posiadających licencję na publikację cyfrową. Serwis kolekcja.galeriabielska.pl zwiększa atrakcyjność przedstawiania dzieł sztuki galerii. W zakładce „Kolekcja tematyczna” można oglądać zestawy dzieł wybranych przez redaktorów serwisu ze względu m.in. na temat lub technikę wykonania. W zakładce “Wystawa wirtualna” odbiorca może obejrzeć prace w określonej kolejności wraz kuratorskim komentarzem, naświetlającym ich wzajemne relacje.

Digitalizacja umożliwia zobaczenie detali dzieła, które odsłaniają tajniki warsztatu i talentu artysty, jak na przykład faktura malarska, pociągnięcia pędzla, czy struktura papieru lub płótna, na których praca powstała. Digitalizacja Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA pozwoliła również na zebranie w jednym miejscu informacji przydatnych kolekcjonerom, historykom i konserwatorom sztuki.

Cyfrowe archiwizowanie kolekcji to początek udostępniania zbiorów niewidomym i słabowidzącym. Ze zbioru wybrano 20 prac, które opatrzono opisem dźwiękowym – audiodeskrypcją.

Pod koniec roku 2016 Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA obejmowała 933 obiekty 324 autorów. Jest ona stale powiększana, przede wszystkim dzięki darowiznom artystów. Środki na zakupy pochodzą z dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Regionalne kolekcje sztuki współczesnej, do którego wkład własny zapewnia Gmina Bielsko-Biała. Od kilku lat galerii udaje się także zdobywać sponsorów, dzięki którym do kolekcji kupowane są nowe prace.

Korzystanie ze stanowiska komputerowego w holu galerii, gdzie będzie można oglądać 500 zdigitalizowanych dzieł kolekcji, będzie możliwe codziennie w godz. 10.00–18.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto