Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowickie butelki pet są paliwem w... Opolu. Posegregowane odpady można oddać przy Milowickiej

Justyna Przybytek
Co zrobić z 400 plastikowaymi butelkami i 20 kilogramami szkła? Takie pytanie zadał nam nasz Czytelnik. Mógłby cały ten "skarb" sprzedać, ale woli oddać miastu. Tylko jak, gdzie i komu?

Mam 400 butelek pet i zamiast je sprzedać w skupie, chcę oddać miastu. Tyle że w tym mieście nie ma informacji, gdzie i komu je dać - zadzwonił do nas zdenerwowany Czytelnik.

Sprawdziliśmy. Posegregowany plastik oraz szkło przyjmą pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. Za darmo. Wystarczy przywieźć je na ul. Milowicką 7 w Dąbrówce.

- Ale pod warunkiem, że ten pan jest katowiczaninem. Wystarczy jeśli pokaże dowód osobisty - mówi Andrzej Malara, prezes MPGK.

Posegregowane odpady trafią do kompostowni i tu zostaną przerobione na… paliwo do cementowni. Paliwo przedsiębiorstwo sprzedaje zakładowi w okolicach Opola. Jest wykorzystywane w procesie produkcji cementu. - Zysk pokrywa mniej więcej koszty specjalistycznego transportu, jaki zapewniamy - dodaje Malara. Ale odpady ze środowiska znikają. Co ciekawe, wartość opałowa tego paliwa jest porównywalna do wartości opałowej węgla brunatnego.

Zapytaliśmy też w MPGK, co z odbiorem odpadów wielkogabarytowych, m.in. lodówek, telewizorów i innych. Część spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot zamawia co jakiś czas kontenery, do których stary sprzęt, czy meble można wyrzucić. Inne mają to w nosie. Zdani na siebie są właściciele domów jednorodzinnych. A właściwie na własną kieszeń: bo MPGK zabierze od nas śmieci o dużych gabarytach, ale zapłacimy za usługę od 200 do 350 zł, w zależności od miejsca odbioru, bo płacimy również za transport. To cena, wobec której wielu mieszkańców kapituluje i zamiast płacić, śmieci wywozi do lasu, albo wrzuca do przydrożnych rowów.

- Dawniej dwa razy w roku organizowaliśmy bezpłatne akcje zbiórki. Płaciło miasto, które ogłaszało przetarg na ich przeprowadzenie - wspomina Malara. Dziś takich akcji nie ma, ale niebawem to się zmieni. - Od 1 lipca, dnia wprowadzenia nowych przepisów śmieciowych, będą działały cztery stałe punkty odbioru odpadów wielkogabarytowych. Będą też regularne zbiórki w dzielnicach - zapowiada Jakub Jarząbek, rzecznik UM.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto