Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowicki plac Szewczyka to teraz plac Marii i Lecha Kaczyńskich. Wojewoda zmienił nazwę [dekomunizacja w Katowicach]

J. Przybytek
Katowice. Już nie plac Szewczyka, a plac Marii i Lecha Kaczyńskich. Wojewoda śląski zmienił nazwę jednego z najważniejszych placów w centrum Katowic. Prezydent Marcin Krupa zapowiada odwołanie od tej decyzji. Jak oceniasz decyzję wojewody? Zagłosuj w naszej sondzie.

Zobacz zdjęcia i wideo z protestu na placu Szewczyka, kliknij tutaj:
Protest na placu Szewczyka [ZDJĘCIA]. Ludzie nie chcą placu Marii i Lecha Kaczyńskich

Katowicki plac Szewczyka to teraz plac Marii i Lecha Kaczyńskich. Wojewoda zmienił nazwę [dekomunizacja w Katowicach]

Sprawa jest zaskakująca. W środę 13 grudnia 2017 wojewoda śląski Jarosław Wieczorek zwołał konferencję prasową, na której poinformował dziennikarzy, że na podstawie ustawy dekomunizacyjnej zmienia nazwy 11 11 ulic w Częstochowie, Zabrzu, Mysłowicach, Sosnowcu, Rybniku, Rudzie Ślaskiej, Raciborzu i Łazach. Dla przykładu w Sosnowcu zmienił nazwę ronda im. Edwarda Gierka na rondo Zagłębia Dąbrowskiego. O zmianach w Katowicach – w tym zmianie nazwy ronda im. gen. Jerzego Ziętka - nie było mowy. Tymczasem jeszcze tego samego dnia wojewoda wydał zarządzenie w sprawie zmiany nazwy nie ronda, a jednego z najważniejszych placów w Katowicach – plac Wilhelma Szewczyka.

Zgodnie z decyzją wojewody, którą jeszcze wczoraj opublikowano w Dzienniku Urzędowym woj. śląskiego, plac będzie nosił nazwę Marii i Lecha Kaczyńskich.

- Dokonuje się zmiany nazwy Placu "Wilhelma Szewczyka" położonego na terenie Miasta Katowice (…) na "Marii i Lecha Kaczyńskich" – czytamy w zarządzeniu. Paragraf drugi wykonanie zarządzenia powierza prezydentowi miasta. Natomiast trzeci – przypomina, że zarządzenie zastępcze wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Mieszkańcy już szykują protest. CZYTAJ WIĘCEJ:
Będzie protest w obronie placu Szewczyka. Mieszkańcy nie chcą Kaczyńskich

Uzasadnieniem zarządzenia jest tzw. ustawa dekomunizacyjna. Zgodnie z którą nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, w tym dróg, ulic, mostów i placów, upamiętniające osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm powinny zostać zmienione. Termin na zmiany nazw samorządy miały do 2 września tego roku. Po tym czasie zarządzenia zastępcze w sprawie zmian może wydać wojewoda.

W uzasadnieniu wskazano, że wojewoda dopiero wczoraj otrzymał opinię ws. Wilhelma Szewczyka. - W dniu 13 grudnia 2017 r. Wojewodzie Śląskiemu została doręczona opinia (…) wskazująca, że w ocenie Instytutu Pamięci Narodowej nazwa placu Wilhelma Szewczyka w Katowicach jest niezgodna z art. 1 ust. 1 ustawy – czytamy.

I dalej: - W ww. opinii podniesiono, iż Wilhelm Szewczyk (1916-1991) to publicysta, pisarz, krytyk literacki, działacz partii komunistycznej w okresu PRL, członek wojewódzkich władz PZPR w Katowicach (…) W pierwszej połowie lat 50. Wilhelm Szewczyk był inwigilowany przez UB jako „reakcjonista”, „klerykał”, „nacjonalista” oraz „separatysta śląski”. W listopadzie 1956 r. zapadła ostateczna decyzja o zaniechaniu jego rozpracowania. Aparat bezpieczeństwa uznał bowiem, że był w pełni „lojalny wobec ustroju” - to kolejny fragment uzasadnienia.

- Reasumując, wydanie zarządzenia zastępczego, w sprawie zmiany nazwy Placu Wilhelma Szewczyka położonego na terenie Miasta Katowice na nazwę "Marii i Lecha Kaczyńskich" należy uznać za uzasadnione i konieczne – to podsumowanie uzasadnienia.

Prezydent Katowic Marcin Krupa już zapowiedział, że miasto będzie odwoływać się od tej decyzji do sądu administracyjnego.

- W Katowicach, we wrześniu tego roku, zmienialiśmy nazwy 6 ulic (w związku z ustawą dekomunizacyjną) i każdorazowo konsultowaliśmy te kwestie z mieszkańcami. Zmiany dotyczyły wszystkich nazw wskazanych wtedy na liście IPN, poza Jerzym Ziętkiem, co do którego mamy jednoznaczne stanowisko, że powinien zostać zachowany w przestrzeni Katowic, jako osoba mająca duże zasługi dla naszego miasta i całego regionu – wyjaśnia na swoim profilu na Facebooku.

I dodaje, że „informację o tym, że zapisy ustawy dekomunizacyjnej dotyczą Wilhelma Szewczyka, który wcześniej nie widniał na liście IPN, otrzymaliśmy dopiero w drugiej połowie września”.

- A więc już podczas wspomnianych konsultacji, a tym samym w trakcie długotrwałej procedury zmiany nazw ulic. Tym samym nie mieliśmy możliwości, by w tym przypadku zapytać o zdanie mieszkańców. Opinia katowiczan dotycząca placu położonego de facto w sercu ponad dwumilionowej metropolii jest dla mnie kluczowa – dodaje prezydent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto