Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowicki IPN zbiera pamiątki ze Stalinogrodu

LOTA
Katowicki IPN poszukuje zdjęć, pocztówek, dyplomów, dokumentów, pieczątek, tabliczek i pamiątek z czasów, gdy Katowice były Stalinogrodem. Akcja trwa w ramach projektu „Byłem mieszkańcem miasta Stalina”.

- Do udziału w projekcie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem. Poszukiwane są zdjęcia, pocztówki, dyplomy, dokumenty, wydawnictwa, pieczątki, tabliczki, różnego rodzaju pamiątki – wszystko, co nosi na sobie piętno stalinizacji oraz nazwy Stalinogród. Co ważne, do realizacji projektu nie są potrzebne oryginały, lecz dobrej jakości skany i fotografie – apelują przedstawiciele IPN w Katowicach.

Historycy zbierają również relacje, anegdoty i notatki z tego okresu. - Zwłaszcza wspomnienia starszych mieszkańców miasta i regionu, którzy przeżyli młodość w czasach, gdy Katowice nazywano Stalinogrodem, i chcieliby podzielić się nimi z młodymi wolontariuszami, biorącymi udział w projekcie – dodają.

Zebrane materiały będą prezentowane na wystawie podsumowującej projekt.

Przypomnijmy, że Katowice Stalinogrodem stały się 8 marca 1953 roku. Dekret Rady Państwa z 7 marca 1953 roku "dla uczczenia pamięci Wielkiego Wodza i Nauczyciela mas pracujących i Jego wiekopomnych zasług dla Polski", Józefa Stalina, potwierdził, że Katowice stały się Stalinogrodem. Następnego dnia - 8 marca w niedzielę, o godz. 19. po raz pierwszy przez magafony na katowickim dworcu kolejowym zapowiedziano "Tu stacja Stalinogród, byłe Katowice". A już w poniedziałek 9 marca, w dniu pogrzebu Stalina w Moskwie, błyszczały w mieście nowe szyldy i tablice. Wymieniano drogowskazy, pieczęcie, rejestracje samochodów, tablice na szkołach i urzędach.

Katowice Stalinogrodem były przez trzy lata. W Stalinogrodzie budowano Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, ukończono też budowę i oddano do użytku archikatedrę Chrystusa Króla. Na fali odwilży 1956 roku Katowice znowu stały się Katowicami. Nieoficjalnie nowej-starej nazwy zaczęto używać już jesienią 1956 r. Oficjalna zmiana tym razem trwała dłużej niż w 1953 r.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Katowicki IPN zbiera pamiątki ze Stalinogrodu - Katowice Nasze Miasto

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto