Katowicki IPN poszukuje zdjęć, pocztówek, dyplomów, dokumentów, pieczątek, tabliczek i pamiątek z czasów, gdy Katowice były Stalinogrodem. Akcja trwa w ramach projektu „Byłem mieszkańcem miasta Stalina”.

- Do udziału w projekcie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem. Poszukiwane są zdjęcia, pocztówki, dyplomy, dokumenty, wydawnictwa, pieczątki, tabliczki, różnego rodzaju pamiątki – wszystko, co nosi na sobie piętno stalinizacji oraz nazwy Stalinogród. Co ważne, do realizacji projektu nie są potrzebne oryginały, lecz dobrej jakości skany i fotografie – apelują przedstawiciele IPN w Katowicach.

Historycy zbierają również relacje, anegdoty i notatki z tego okresu. - Zwłaszcza wspomnienia starszych mieszkańców miasta i regionu, którzy przeżyli młodość w czasach, gdy Katowice nazywano Stalinogrodem, i chcieliby podzielić się nimi z młodymi wolontariuszami, biorącymi udział w projekcie – dodają.

Zebrane materiały będą prezentowane na wystawie podsumowującej projekt.

Przypomnijmy, że Katowice Stalinogrodem stały się 8 marca 1953 roku. Dekret Rady Państwa z 7 marca 1953 roku "dla uczczenia pamięci Wielkiego Wodza i Nauczyciela mas pracujących i Jego wiekopomnych zasług dla Polski", Józefa Stalina, potwierdził, że Katowice stały się Stalinogrodem. Następnego dnia - 8 marca w niedzielę, o godz. 19. po raz pierwszy przez magafony na katowickim dworcu kolejowym zapowiedziano "Tu stacja Stalinogród, byłe Katowice". A już w poniedziałek 9 marca, w dniu pogrzebu Stalina w Moskwie, błyszczały w mieście nowe szyldy i tablice. Wymieniano drogowskazy, pieczęcie, rejestracje samochodów, tablice na szkołach i urzędach.

Katowice Stalinogrodem były przez trzy lata. W Stalinogrodzie budowano Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku, ukończono też budowę i oddano do użytku archikatedrę Chrystusa Króla. Na fali odwilży 1956 roku Katowice znowu stały się Katowicami. Nieoficjalnie nowej-starej nazwy zaczęto używać już jesienią 1956 r. Oficjalna zmiana tym razem trwała dłużej niż w 1953 r.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!