Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: Szkoły ponadgimnazjalne walczą o względy absolwentów gimnazjów

Justyna Przybytek
fot. Marzena Bugała
Kilkadziesiąt szkół, prawie 100 oddziałów w klasach pierwszych i ponad 3000 miejsc. To oferta dla absolwentów gimnazjów, którą wyszykowały katowickie szkoły ogólnokształcące, zawodowe i technika. Plan jest ambitny: mimo niżu zapełnić wszystkie miejsca - pisze Justyna Przybytek.

Czternaście liceów ogólnokształcących, 15 szkół technicznych i dziewięć szkół zawodowych. To katowickie szkoły ponadgimnazjalne. We wszystkich jest kilka tysięcy miejsc w klasach pierwszych. Każda ze szkół chce zapełnić zaplanowane oddziały. Walka o absolwentów gimnazjów ruszyła w poniedziałek. O godz. 9. rozpoczął się elektroniczny nabór do szkół ponadgimnazjalnych.

W sumie w tym roku w szkołach ponadgimnazjalnych w naszym mieście powstanie 97 oddziałów z 3132 miejscami.

- To o o trzy oddziały mniej niż w ubiegłym roku - mówi Bogdan Szaflarski, zastępca naczelnika w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta. Powód? Niż demograficzny. Katowickich absolwentów imnazjów będzie w tym roku o 100 mniej niż rok temu - 2420.

- Mniej będzie też absolwentów w innych miastach, z których co roku do naszych szkół ponadgimnazjalnych przychodzi od 500 do 600. Na szczęście mamy nadwyżkę - kolokwialnie mówiąc importu nad eksportem - to znaczy więcej absolwentów gimnazjów z innych miast wybiera szkoły w Katowicach, niż katowiczan decyduje się na szkoły poza naszym miastem - dodaje naczelnik.

Największą popularnością co roku cieszą się licea ogólnokształcące - w ubiegłym roku 53 proc. wszystkich absolwentów gimnazjów wybrało właśnie takie szkoły. W tym roku nabór uruchomiło 14 takich szkół. Będą w nich 52 oddziały z 1654 miejscami. W technikach oddziałów ma być 32, a miejsc - 1052, natomiast w zasadniczych szkołach zawodowych - 13 oddziałów z 426 miejscami.

Nie będzie w tym roku naboru do liceów profilowanych.

- Zmianę wprowadziła nowelizacja ustawy o systemie oświaty. Te szkoły zostały postawione w stan likwidacji, jest w nich kontynuowane i kończone kształcenie, ale naboru nie ma - wyjaśnia Szaflarski.

Aby w ostrej konkurencji o gimnazjalistę się przebić, szkoły uruchamiają nowe profile, a technika i ZSZ kuszą możliwością nauki ciekawych zawodów. W sumie w obu typach szkół w Katowicach będzie prowadzona nauka około 40 zawodów. Nowych, uruchomionych od września, kilkanaście. Wśród nich technik weterynarii, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej czy przeróbki kopalin stałych, a także technik energetyk, cyfrowych procesów graficznych, procesów drukowania, procesów introligatorskich i w końcu gazownictwa. Wśród nowych zawodów pojawił się murarz zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

Tegorocznym hitem dla przyszłych licealistów mają być oddziały dwujęzyczne w VIII LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. W szkole drugim językiem wykładowym będzie od września niemiecki. Szkoły z oddziałami dwujęzycznymi są obecnie w mieście dwie: język francuski jest drugim - po polskim - językiem wykładowym w I LO im. Kopernika (a także w gimnazjum w ZSO), natomiast język hiszpański w II LO im. Marii Konopnickiej.


Klasy mundurowe
ZSEiO to druga w rankingu najpopularniejszych szkół w Katowicach. Hitem są klasy mundurowe. Pierwsze wprowadziło XV LO przy ulicy Obroki. Klasa wojskowa powstała w ubiegłym roku także w Zespole Szkół Zawodowych im. Adama Kocura. Uczniowie mają więcej zajęć m.in. z przysposobienia obronnego. LOTA

Klasy dwujęzyczne
Uczniowie w szkołach, gdzie są oddziały dwujęzyczne, od dwóch do czterech przedmiotów mają w języku innym niż polski. Od września oddziały z językiem niemieckim powstaną w VIII LO im. Skłodowskiej- Curie. Język francuski jest wykładowym w I LO im. Kopernika, a język hiszpański w II LO im. Marii Konopnickiej. LOTA

Ranking popularności?
Według danych Wydziału Edukacji od lat najpopularniejszą - liczba kandydatów jest najwyższa i przekracza znacząco liczbę miejsc - szkołą w Katowicach jest LO im. Mickiewicza. Potem jest XIV liceum w Zespole Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących, gdzie są klasy mundurowe. Następnie II Liceum, czyli tzw. Konopa, VIII LO im. Skłodowskiej - Curie, IV LO im. gen. Maczka i I LO im. Kopernika.
LOTA

Zamieszanie w dąbrówce
W Dąbrówce z trzech szkół utworzono jedną. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształ-cących im. gen. Kaliskiego i Zespół Szkół Odzieżowych i Ogólnokształcących im. Zofii Kossak włączono do Zespołu Szkół Budowlanych im. Powstańców Śląskich. Mimo to, jak twierdzi Szaflarski, zmiana nie powoduje zmniejszenia liczby oddziałów ani miejsc. - Zespół Szkół Budowlanych przejmuje zadania edukacyjne obu zlikwidowanych szkół. Także szkoły policealnej, liceum ogólnokształcącego i gimnazjum dla dorosłych - dodaje. I tak np. zawód technik architektury krajobrazu z Kaliskiego będzie wykładany w "budowlance".

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto