Dla inwestorów zagranicznych najbardziej atrakcyjnymi miastami do inwestycji są Katowice i Wrocław. Dla krajowych - Warszawa oraz Płock. Gdy duży, międzynarodowy inwestor planuje zainwestować swoje pieniądze w mało ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Dla inwestorów zagranicznych najbardziej atrakcyjnymi miastami do inwestycji są Katowice i Wrocław. Dla krajowych - Warszawa oraz Płock.

Gdy duży, międzynarodowy inwestor planuje zainwestować swoje pieniądze w mało znanym mu kraju lub regionie, musi przeprowadzić szeroką analizę takiej inwestycji. - Aby ułatwić nieco sprawę grubym rybom z setkami milionów dolarów w kieszeni, utworzono tak zwane ratingi, czyli oceny wystawiane aktywom, w jakie można zainwestować - tłumaczy Paweł Satalecki, analityk firmy doradczej Finamo.

Swój rating mają nie tylko spółki notowane na giełdach, obligacje czy firmy prywatne, ale także właśnie kraje, a nawet poszczególne miasta i regiony.

Finamo postanowiło przyjrzeć się, jakie oceny mają wystawione polskie miasta i województwa. Pod uwagę wzięto jedną z trzech kluczowych agencji ratingowych na świecie - Fitch Ratings. Pozostałe dwie to: Moody's oraz Standard and Poor's. Jednak Fitch jako jedyna agencja nadaje nie tylko ratingi międzynarodowe, ale także lokalne - ważne dla rodzimych inwestorów i instytucji finansowych.

Sama ocena składa się z liter - od jednej do trzech. Im litera jest bliższa literze A, tym rating jest wyższy. Podobnie rzecz ma się z liczbą liter w ocenie: AAA jest lepszą oceną od AA. Fitch, aby jeszcze trochę zróżnicować swoją skalę, przyznaje dodatkowo znaki plus i minus.

Najbardziej godnymi zaufania dla inwestorów zagranicznych miastami są Wrocław oraz Katowice, które otrzymały ocenę A-. To maksymalna nota, bo rating miasta nie może być wyższy niż rating całego kraju, a Polska otrzymała w maju tego roku właśnie taką ocenę. Nie ma co się więc dziwić, że stolica Dolnego Śląska pozyskała tak renomowanych inwestorów jak Google czy HP, a równocześnie jest współgospodarzem piłkarskiej imprezy Euro 2012.

W przypadku ocen lokalnych nie ma ograniczenia, że miasto nie może być notowane wyżej niż kraj. Na naszym lokalnym podwórku najlepiej wypadają Warszawa z oceną AAA (najwyższa możliwa nota w tej kategorii) oraz Płock (AAA-). Najsłabiej prezentują się miasta z notą BBB-, czyli Sochaczew, Piotrków Trybunalski oraz Koszalin.


Wiadomości Katowice, Wydarzenia Katowice

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!