18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: Protest i manifestacja górników [ZDJĘCIA i RELACJA]

red
Katowice: manifestacja górników 29.04.2014
Katowice: manifestacja górników 29.04.2014
Katowice: Manifestacja górników. Na placu Sejmu Śląskiego i placu Chrobrego, gdzie od godz. 10.30 ma się rozpocząć górnicza manifestacja są już tłumy i jest głośno. W ruch poszły petardy, słychać trąbki i bębny.

Katowice: Manifestacja górników przeciw likwidacji kopalń

13.20
Przy dźwiękach trąbek i petard protestujący opuszczaja plac przed Spodkiem i rozchodzą sie do autobusów. Ruch na katowickim rondzie odbywa się w miarę płynnie.

12.53
Prawie cała manifestacja przeniosla sie już na plac przed Spodkiem. Na Rondzie ruchem kieruje policja, która zawraca samochody jadące od Chorzowa do Sosnowca.

Część protestujących opuszcza pochód i kieruje się w stronę centrum. Pod Spodkiem znów odpalane są petardy

12.30
Manifestacja rozciąga się obecnie od ulicy Damrota po ulicę Szkolną i zmierza w kierunku Uniwersyteckiej i alei Roździeńskiego, aż na plac pod Spodkiem. Stoi cała ulica Frncuska oraz wszystkie boczne ulice: w tym Wojewódzka, Krasińskiego, korki tworzą się także na Jagiellońskiej i Powstańców Śląskich.

Ruch od strony A4 do centrum Katowic zjazdem na ulicę Francuską jest w tej chwili wstrzymany.

12.17
Manifestanci idą spod Katowickiego Holdingu Węglowego w stronę Spodka.

12.11
Ruch na skrzyżowaniu Powstańców i Francuskiej przywrócony, ale tylko na chwilę. Teraz zablokowane jest skrzyżowanie Damrota/Powstańców i Damrota/Krasińskiego. Czoło wchodzi na ul. Warszawską.

"Gdzie są nasze pieniądze"? - tak skandują manifestanci przed siedzibą Katowickiego Holdingu Węglowego.

12.04
Manifestacja górników ma już ponad kilometr długości. Idą ul. Powstańców i Francuską (korek aż do zjazdu na A4) Większość związkowców zachowuje się spokojnie, ale słychać chamskie odzywki. Niektórzy trzymają w rękach butelki i puszki z piwem, a nawet Whisky.

11.44
Piotr Litwa, wojewoda śląski (komentarz tuż po odebraniu od związkowców petycji do premiera Tuska):
Organizacja dzisiejszej masówki robi wrażenie. Dużo ludzi, dużo słów i czynów. Mam nadzieję, że będziecie się starać zapewnić bezpieczeństwo na ulicach Katowic. To jest nasza ziemia, nasze obiekty.

Dziękuję za apele, jakie padały z ust związkowców w tej sprawie. To świadczy po waszej odpowiedzialności. Petycję dostarczę ekspresowo do premiera. Zresztą miaem telefon z jego kancelarii w tej sprawie. Proszono o natychmiastowe przesłanie jej faksem.

Wiem, że na najbliższe dni zaplanowane są trzy spotkania. Tu w Katowicach i w Warszawie. Już jutro komisja dialogu społecznego, w której jako wojewoda będę brał udział po raz pierwszy. Na pewno będziemy rozmawiać także o problemach górnictwa.

Następne spotkanie 5 maja w ministerstwie gospodarki na temat strategii dla górnictwa oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kolejne 6 maja tu w urzędzie wojewódzkim dotyczące bezpośrednio sytuacji w Kompanii Węglowej

11.37
Butelki piwa, raczej puste, poleciały w strone gmachu Urzędu Wojewódzkiego. Organizatory zagrozili protestującym, że jesli się nie uspokoją manifestacja może zostać rozwiązana. Słuzby porządkowe manifestacji próbują zapanować nad sytuacją izolując osoby najbardziej agresywne i być może pod wpływem alkoholu.

Związkowcy właśnie ruszają z ul. Jagiellońskiej na ulicę Powstańców pod siedzibę Kompani Węglowej.

11.36

Sprawy górnictwa są mi bliskie nie tylko dlatego, że stąd startuję do europarlamentu, ale dlatego, że w Sejmie działałem w komisji zajmującej się środowiskiem i energetyką. W Solidarnej Polsce prowadziliśmy akcję mającą zablokować pakiet klimatyczny. To co dzisiaj się tutaj mówi jest oparte na faktach. Zaniechania są ewidentne. Przykład to to, że Kompanie przez pół roku nie miała prezesa. Rząd powinien podjąć działania, bo najgorsze jest unikanie tematu - Tadeusz Cymański, Solidarna Polska.

11.30

11.20

Kiedy rok temu razem robiliśmy strajk generalny na Śląsku to ostrzegaliśmy , że jeśli rząd nie zacznie działać to gniew i oburzenie wyleją się na ulice. Zmarnowali nasz czas. Tu nie chodzi tylko o Kompanię Węglową. W JSW są łamane prawa pracownicze, w KHW też nie jest dobrze. Do tego dochodzą firmy okołogórnicze, które cierpią na problemach branży. Pojechaliście za daleko panowie z rządu. Kiedy sięgacie do kieszeni górników i mówicie, że nie będą pracować przez tydzień, a może dłużej, kiedy mówicie, że będziemy sprzedawać rosyjski węgiel zamiast polskiego, to my mówimy: nie pozwolimy. Nie pozwolimy, aby rosyjski węgiel zabierał nam miejsca pracy. Zablokujemy wszystkie elektrownie, które spalają rosyjski i ukraiński węgiel - Bogusław Ziętek, szef WZZ Sierpień 80

11.10

10.59
Nie wszystkich protestujących udało się uspokoić. Jedna z petard poleciała w gmach Urzędu Wojewódzkiego i wylądowała przed głównym wejściem, przy okazji otarła się o dwie dziennikarki. W końcu w ruch poszły także jajka.

10.50
Policja informuje, że z powodu manifestacji górniczej wystepują utrudnienia w ruchu w centrum Katowic. Jednak zarówno autostrada A4 jak i ul. Francuska są przejezdne.

Sytuacja w okolicach ulicy Jagiellońskiej i placu Chrobrego na drogach: Francuska nadal jest przejezdna. Wszystkie autokary, które przywiozły związkowców, pojechały na plac przed Spodkiem. Bezpieczeństwa podczas manifestacji oraz na drogach w centrum Katowic pilnują, jak informuje Adrianna Mazur z biura prasowego KMP, funkcjonariusze z Katowic, Chorzowa oraz Siemianowic Śląskich.

10.48

Jak padnie górnictwo to padnie cała śląska gospodarka. To może być nawet milion miejsc pracy, nie pozwólmy na to. Jak dzisiejsza manifestacja nie pomoże to pojedziemy do Warszawy. To nie może być tak, że będziemy się bać o nasze wypłaty, nasze miejsca pracy. To nie może być tak, że będziemy się bać o nasze rodziny. Urzędnicy rządu Donalda Tuska mają w nosie, że do Polskie każdego roku sprowadzane jest kilkanaście milionów ton węgla. To są te brakujące miliardy. To przez ten węgiel nasz polski leży na zwałach i nie można go sprzedać. Sytuacja polskiego górnika jest tragiczna. Zarządy spółek nie radzą sobie. Dialog społeczny nie istnieje. Polityka rządu wobec górnictwa jest niejasna. Obcy surowiec wypiera z rynku ten nasz - Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

10.46
Na skrzyżowaniu Mikołowskiej, Sądowej i Dworcowej ruchem kieruje policja.

10.44
Sytuacja w okolicach ulicy Jagiellońskiej i placu Chrobrego na drogach: Francuska nadal jest przejezdna. Wszystkie autokary, które przywiozły związkowców, pojechały na plac przed Spodkiem.

Bezpieczeństwa podczas manifestacji oraz na drogach w centrum Katowic pilnują, jak informuje Adrianna Mazur z biura prasowego KMP, funkcjonariusze z Katowic, Chorzowa oraz Siemianowic Śląskich.

10.42
Protestujących zaczęli dyscyplinować i uspokajać szefowie związków, apelowali, aby cała manifestacja przebiegała spokojnie i aby biorący w niej udział nie niszczyli centrum Katowic, za to słuchali poleceń służb porządkowych.

Poskutkowało, dźwięki rzucanych petard ucichły. Wyraźnie niezadowolona z tych zaleceń jest grupa protestujących w czarnych kominiarkach.

10.40
Krótka rozmowa z Piotrem Dudą, przewodniczącym NSZZ Solidarność:
Dlaczego pan tutaj dzisiaj przyjechał?
Bo to mój obowiązek jako przewodniczącego Solidarności i byłego szefa śląsko-dąbrowskiego związku. Poza tym górnicy zawsze są tam, gdzie protestują inne branże, pomagają.

Dzisiaj inne branże wspomagają górników?
Tak, proszę się rozejrzeć. Są hutnicy, jest służba zdrowia. Jest solidarność i tak ma być.

Dlaczego górnictwo ma problemy?
Tak to jest kiedy za węgiel biorą się rolnicy.

Nowy prezes KW poradzi sobie?
Mam nadzieję, że sytuacja ich nie przerośnie.

10.24

Jestem tutaj dzisiaj z górnikami aby walczyć o polski węgiel, o nasze polskie złoto. Ja też pracowałem na kopalni. Przez cztery lata w kopalni Jas-Mos. Jestem jednym z nich - przyznaje Tomasz Adamek, bokser, były górnik.

Tą drogą pójdą. Pełna trasa manifestacji górników

10.20

Jest gorąco.Przestrzegaliśmy rząd, że bez rozwiązań dla górnictwa w śląskich spółkach będzie bardzo źle. I stało się. Dzisiaj Kompania Węglowa jest na skraju upadłości. Nic dziwnego, że ludzie, którzy boją się stracić pracę, boją przyjść do domu bez wypłaty, wyrażają dzisiaj swój gniew - mówi Bogusław Ziętek, przewodniczący WZZ Sierpień 80.

10.10
Zbiórka związkowców nadal trwa. Protestujący zabijają czas, demonstracja ma się rozpocząć o 10.30, zabijają gwizdami, a przed chwilą okrzykami, i tu nie ma zaskoczenia, bo tradycyjnie skandują "złodzieje... złodzieje... złodzieje". Krótko, bo gardła trzeba zachować jeszcze pod siedzibą Kompani Węglowej i KHW.

Przed gmachem Urzędu Wojewódzkiego pojawił się już Dominik Kolorz.

10.00
Mimo że do demonstracji zostało jeszcze pół godziny jest juz pierwszy komunikat, przywołujący protestujących do porządku: "nie rzucać petard między okna (okna Urzędu Wojewódzkiego - przyp. red.), to grozi uszkodzeniem, rzucajcie w bezpieczne miejsca".....

9.40
Przed gmachem Urzędu Wojewódzkiego zebrało się już około tysiąca osób, a kolejne grupy nadchodzą, albo przywożone są autokarami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto