Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: Palmy na rynku stoją przy sztucznej Rawie [ZDJĘCIA NOCĄ, WIDEO]

Dorota Niećko
Katowice: Cztery palmy przyjechały z palmiarni w Gliwicach. Stanęły na nowym rynku w Katowicach przy fontannie Sztuczna Rawa.

Wcześniej pisaliśmy...

Posadźmy tu 600 palm, to przecież byłoby niesamowite. Dlaczego nie? Do tego ławki i tak dalej. To byłby powrót do natury na Śląsku, który ma tyle koszmarnych pogórniczych miejsc. Jednym słowem, to powinno być tak zaflansowane zielenią i to dużą zielenię, że to miejsce powinno przyciągać jak narkotyk, żeby tam iść bez interesu - mówił przewrotnie dziennikarce Dziennika Zachodniego w 2013 roku Kazimierz Kutz. Wówczas o przebudowie rynku więcej mówiono, mniej się działo. Ale jego słowa okazały się prorocze. W czwartek, 2 czerwca 2016 palmy wjadą na katowicki rynek.

Będą to cztery 5-metrowe feniksy kanaryjskie. Ich obecność na nowym rynku w Katowicach to efekt współpracy miasta z Palmiarnią Miejską w Gliwicach, która wypożyczyła rośliny.

Jak przypominają urzędnicy, to nie pierwszy raz, kiedy na Rynku w Katowicach pojawią się palmy. W latach 60. XX wieku przez wiele lat palmy w donicach stanowiły ozdobę dzisiejszego placu Kwiatowego, starsi mieszkańcy mogą też pamiętać, że stały przed wejściem do głównego dworca kolejowego. Widać je na starych zdjęciach i pocztówkach.

W nawiązaniu do tamtych czasów, a także chcąc w taki nieoczywisty sposób promować wśród mieszkańców ideę metropolitalności w regionie, Katowice już rok temu podjęły współpracę z Urzędem Miejskim w Gliwicach, żeby sprowadzić palmy z gliwickiej Palmiarni Miejskiej. Ze względu na budowę Drogowej Trasy Średnicowej transport drzew okazał się wtedy niemożliwy, ale udało się to w tym roku.

W czwartek od rana cztery palmy zostaną osobnymi samochodami przetransportowane z Gliwic. Do Katowic mają dotrzeć między godz. 12 a 16 i staną w okolicy sztucznej rzeki Rawy, po północnej stronie nowego Rynku. Rośliny mają ok. 5 metrów wysokości i są potomkami feniksów kanaryjskich (daktylowców kanaryjskich), sprowadzonych na wystawę roślin egzotycznych do Gliwic w 1924 roku (wystawa stała się pretekstem dla powstania Palmiarni Miejskiej rok później).

- Z nasion tych palm pracownik palmiarni wysiał w 1956 roku rośliny, uprawiane do dzisiaj na terenie i wokół palmiarni. Aktualnie posiadamy 30 sztuk dużych feniksów z tego drugiego pokolenia, które w sezonie letnim są wystawiane na terenie Parku Chopina w Gliwicach, przylegającym do naszych pawilonów - mówi Marek Bytnar, kierownik Palmiarni Miejskiej w Gliwicach. - Do tej pory tylko raz wypożyczyliśmy palmy innemu miastu, przy okazji współpracy Teatru Muzycznego w Gliwicach z Domem Muzyki i Tańca w Zabrzu, w ramach spektaklu Tarzan - dodaje. Palmy stały wtedy przed zabrzańskim teatrem.

Palmami w Katowicach będzie się opiekował Zakład Zieleni Miejskiej. Rośliny wymagają intensywnego podlewania, zwłaszcza w czasie upałów. Zostaną na Rynku najdłużej do końca września. Palmy nie są w stanie przeżyć zimy w naszych warunkach klimatycznych. Te zahartowane wytrzymują spadki temperatur do - 2 st. C w porze jesiennej, ale optymalne warunki dla nich zimą to temperatura między 5 - 10 st. C, przy dość dużym dostępie światła dziennego.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto