Katowice: Konrad Klusa z II LO w Będzinie, Natalia Kubczak z IV LO w Bielsku Białej oraz Sebastian Bożek z VII LO w Częstochowie. To laureaci wojewódzkiego etapu czwartej edycji Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii. Organizatorem konkursu jest Fundacja Centrum Solidarności z Gdańska.

Wojewódzkie finały odbyły się w środę we wszystkich 16 województwach. W Śląskiem uczniowie przystąpili do nich w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Katowicach.

Jak podkreśla Sabina Raudner ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności, wśród uczniów zainteresowanie konkursem było tak duże, że uczestnicy nie zmieścili się w jednej sali.

- Do etapu wojewódzkiego przeszło 76 osób z 43 szkół z naszego regionu - wylicza Raudner. I jak dodaje, mimo bardzo wysokiego poziomu pytań, liczba chętnych z roku na rok jest coraz większa. W skali kraju w tym roku zgłosiło się prawie pół tysiąca szkół, a w eliminacjach szkolnych wzięło udział około 3000 tysięcy uczniów.

- To pokazuje, że młodzież chce poznawać historię lat 1970-1990, chce sprawdzać swoją wiedzę rozwiązując test - podkreślają organizatorzy.

Pytania z jakimi zmierzyli się wczoraj uczniowie bardzo mocno wykraczały poza zakres wiedzy szkolnej. W teście pojawiły się różnorodne zadania.

Teraz laureaci wojewódzcy wezmą udział w trzydniowej wizycie studyjnej w Gdańsku. - Uczestnicy będą mieli okazję poznać się wzajemnie oraz odwiedzić miejsca historyczne nawiązujące do okresu 1970-1990 - zdradzają organizatorzy.

Zakończeniem rywalizacji będzie uroczysty finał, który odbędzie się 7 i 8 czerwca w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Dla olimpijczyków wystąpi m.in. zespół COMA - ambasador IV edycji konkursu.

Laureaci otrzymają indeksy (Uniwersytety: Warszawski, Wrocławski, Jagielloński i Gdański), bony na publikacje IPN oraz stypendia naukowe. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają stypendia naukowe oraz również publikacje IPN. Nagrody pieniężne czekają również na nauczycieli drużyn, które znajdą się na podium.

Wiadomości Katowice, Wydarzenia Katowice

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!