Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katowice: Muzyczny tunel zniszczony przez wandali. Ma zostać naprawiony. A może należy zdjąć instalację? SONDA

LOTA
Jeszcze w tym tygodniu tzw. tunel muzyczny, czyli instalacja w przejściu łączącym ulice Mariacką z Wojewódzką w Katowicach, zostanie odnowiona. Instalacja jest tu już od końca ubiegłego roku. Niestety spore jej fragmenty zostały zdewastowane, a całość nie prezentuje się najlepiej.

„Muzyczny tunel” to instalacja artystyczno – muzyczna, która powstała w przejściu, pod torami kolejowymi, łączącym ulice Tylną Mariacką z Wojewódzką. Wybór miejsca na instalację - jedno z najbardziej obskurnych miejsc w centrum Katowic – od początku był dość ryzykowny, ale mimo to ta wytrzymała tu nadzwyczaj długo, bo od grudnia ubiegłego roku.

Projekt został zrealizowany przez chorzowską fundację antyRAMA w ramach programu grantowego „Muzykogranty 2017” Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów. Składa się z białych plastikowych rurek zawieszonych na konstrukcji zamontowanej u sufitu. Zwisające rury mają przypominać falę dźwiękową. A uzupełnieniem całości są kolorowe światła ledowe, nawiązujące do katowickich neonów.

CZY TO JESZCZE JEST SZTUKA? ZOBACZCIE W GALERII, CO ZOSTAŁO Z ARTYSTYCZNEJ INSTALACJI?

Instalacja, jak na sztukę przystało, jednym się spodobała, innym nie. Niezwykle często była natomiast fotografowana, a zdjęcia z tunelu – który, choć wciąż obskurny, to w kolorowych światłach led zyskał niebanalny klimat - zalały media społecznościowe. Niestety instalacja była też regularnie niszczona. Plastikowe rurki plątano, urywano, oklejano, a konstrukcję na której je zawieszono - zrywano.

[sndh]

- Spodziewaliśmy się zniszczeń, to urok street artu. Byliśmy świadomi, że sztuka w przestrzeni ulicy jest trudna do utrzymania. Natomiast ta instalacja trzyma się dość długo, biorąc pod uwagę, że zakładaliśmy, iż zostanie tu maksymalnie rok – mówi Łukasz Harat z antyRAMY.

Członkowie fundacji instalację porządkowali już kilka razy, w tunelu zamontowali nawet kamery, ale te zostały skradzione po dwóch miesiącach. Porządki sprowadzają się do usunięcia zniszczonych fragmentów i zmniejszenia całości. Tak też będzie i tym razem.

- W ubiegłym tygodniu usunęliśmy zniszczone rurki i niebezpieczne linki. W piątek zajmiemy się konstrukcją zawieszoną u sufitu i usuniemy zwisające fragmenty. Całą instalację po raz kolejny nieco skurczymy o zniszczone części – zapowiada Harat.

Fundacja chce ponownie pomalować ściany tunelu na biało, bo te w ostatnich miesiącach znów pokryły napisy i graffiti. Nie ma natomiast planów, aby „Muzyczny tunel” generalnie odnowić.

- Mamy materiały, które pozostały nam po projekcie, uzupełnimy część rurek, wymienimy uszkodzone linki i tyle – dodaje Harat. Pierwotnie plastikowych białych rurek było 2000, teraz zostanie około 1400.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto