W Muzeum Historii Katowic rusza niezwykły cykl spotkań pod szyldem „Klub katowickiej filiżanki”. Ma na celu przypomnieć, że Katowice to nie tylko miasto muzyki i moderny, ale również porcelany.

- Tradycja porcelany katowickiej sięga lat 20-tych XX wieku i kontynuowana jest po dziś dzień przez Porcelanę Bogucice. Fenomenem w tej dziedzinie jest Steatyt, prywatna wytwórnia, której wyroby w trudnych czasach komunizmu zaskakiwały odważnymi formami i wyrazistymi kolorami.  Z tego też powodu bywały nazywane „śląskim pop artem”.  Figurki wypełniające gabloty meblościanek bardzo często były lokalnymi produktami  o ogromnej wartości sentymentalnej a dzisiaj również i kolekcjonerskiej – wyjaśnia Hanna Baron z Działu Naukowo – Oświatowego Muzeum Historii Katowic.

O katowickiej porcelanie, jej bogactwie i różnorodności, mają przypominać spotkania organizowane w MHK pod szyldem „Klub katowickiej filiżanki”. W ich trakcie mowa też będzie o kulturze picia herbaty i kawy, oczywiście zaprezentowane zostaną także unikatowe eksponaty.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 31 marca o godz. 17. w gmachu głównym muzeum przy ul. ks. J. Szafranka 9 i będzie poświęcone Porcelanie Bogucice. Gościem specjalnym będzie Marek Przybył, prezes BGH Network, producenta tej marki. Tematem kolejnego spotkania 28 kwietnia o godz. 17. będzie wytwórnia „Steatyt”.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!