Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Katastrofa wisi w powietrzu. Co nas truje, co nas ratuje?

Redakcja
Katastrofa wisi w powietrzu - Klub Gaja mat. pras.
Katastrofa wisi w powietrzu - Klub Gaja mat. pras.
Smog to nie jest problem sezonowy. Latem także wdychamy spalany w piecach złej jakości węgiel i śmieci. Ale jesienią widać „las” dymiących kominów, a wskaźniki szkodliwych substancji idą w górę. Co się dzieje wtedy z naszym organizmem? Co sprawia, że wdychając trucizny, nie „padamy jak muchy”?

- To dramatyczne, ale jesteśmy dotknięci ubóstwem energetycznym. 12,2 procent rodzin ma problem z zaspokojeniem swoich potrzeb energetycznych z powodu niskiego dochodu lub charakterystyki mieszkania. Skutkuje to tym, że do ogrzewania domów i mieszkań stosujemy złej jakości albo przypadkowe paliwo - mówi Marta Szymczak, koordynator projektu Forum Rozwoju Efektywnej Energii, przytaczając dane: „Według ostatnich badań 72 proc. ubogich energetycznie wykorzystuje węgiel jako podstawowe źródło energii, 19 proc. drewno opałowe, a jedynie 4,5 proc. ogrzewa się gazem ziemnym, który jest niskoemisyjny i przyjazny środowisku”.

W efekcie w zanieczyszczonym powietrzu unoszą się m.in. tlenki siarki, węgla, azotu, benzo(a)piren, sadza oraz pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5. Te trujące związki przenikają do płuc i krwiobiegu, wyrządzając szkody we wszystkich układach i narządach wewnętrznych.

Czarna lista chorób, którym winne jest zatrute powietrze

Ta lista jest bardzo długa i znajdują się na niej nie tylko schorzenia związane z niewydolnością dróg oddechowych. Są na niej również m.in.: choroby oczu, w tym zapalenie spojówek, niewydolność płuc, astma, osłabienie płodności, zaburzenia hormonalne, miażdżyca, choroby serca, nadciśnienie, udar mózgu, nowotwory. Na co dzień smog jest także sprzymierzeńcem bezsenności, bólów głowy i depresji.

- Przewlekłe narażenie na zanieczyszczenia powietrza uszkadza mechanizmy obronne płuc i może powodować objawy upośledzenia sprawności układu oddechowego. To może powodować zwiększanie się częstotliwości występowania nadreaktywności oskrzeli, zakażeń dolnych dróg oddechowych, a to już jest prosta droga do zmian w miąższu płuc - podkreśla dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Oddychanie zanieczyszczonym powietrzem skraca długość życia nawet o rok. Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska z tego powodu umiera co roku w Polsce ok. 50 tys. osób. Pediatra i reumatolog dr Małgorzata Biernacka-Zielińska tłumaczy, że oprócz kobiet w ciąży oraz osób starszych najbardziej narażone na trucizny są dzieci.

Medycy badają i ostrzegają

Jak podaje Health and Environment Alliance (HEAL), międzynarodowa organizacja badająca wpływ środowiska na z drowie, przy przewlekłym narażeniu na smog zagrożenie rozwojem chorób układu oddechowego, krążenia oraz infekcyjnych może wzrosnąć czterokrotnie, a nowotworowych pięciokrotnie!

Z dekady na dekadę alergolodzy notują zwiększoną zapadalność na choroby alergiczne. - To niemożliwe, by doszło do zmian w strukturze genów. Zmieniło się znacznie środowisko, w którym żyjemy - wyjaśnia dr Piotr Dąbrowiecki.

Ekolodzy radzą: sadź drzewa!

Drzewa to najważniejsi nasi sprzymierzeńcy w walce ze smogiem. Ma o tym przypominać akcja „Każdy liść pochłania CO2”. Barbara Lampart, naczelnik Wydziału Kształtowania Środowiska UM Katowice, przypomina: „Uruchomiliśmy aplikację mobilną „w COP drzewo”, aby mieszkańcy sami mogli wyznaczać miejsca na nowe drzewa. Wpłynęło już 300 wniosków. Rozpatrzymy je i na wiosnę będzie sadzenie”.

Nie lekceważ alarmu smogowego!

Problem smogu nie zniknie z dnia na dzień, choć władze podejmują działania prowadzące do ograniczenia emisji zanieczyszczeń. Dlatego warto przestrzegać kilku podstawowych zasad: w czasie alarmów smogowych unikać aktywności fizycznej, podróży w godzinach szczytu, dbać o dobre nawodnienie organizmu i lekką dietę oraz zadbać o powietrze w domu - ograniczyć wietrzenie, sięgnąć po rośliny zielone. Wybierając oczyszczacz powietrza, należy zadbać, żeby pomagał, zamiast szkodzić. Dlatego trzeba wybierać przetestowane urządzenia, np. przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne lub zagraniczne instytuty, np. Europejską Fundację Centrum Badania Alergii (ECARF).
Autor: Elżbieta Kazibut-Twórz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto