(© Maciej Dudzik)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Trybunał Konstytucyjny zdecydował dziś, że w tegorocznych, jesiennych wyborach, senatorów wybierać będziemy w okręgach jednomandatowych. Miasto Wrocław podzielone zostanie na dwa okręgi, a okoliczne powiaty stanowić będą osobny okręg. Już teraz znamy część nazwisk potencjalnych kandydatów.

Rafał Dutkiewicz, jeden z liderów Unii Prezydentów Miast "Obywatele do Senatu", odetchnął. Jego ludzie będą mogli wystartować do izby wyższej parlamentu w jesiennych wyborach. Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj, że okręgi jednomandatowe zostają.

Oznacza to, że kandydatów mogą zgłaszać nie tylko partie polityczne.

- Gdyby Trybunał zdecydował inaczej, inicjatywa "Obywatele do Senatu" upadłaby - przyznał wczoraj Rafał Dutkiewicz. - To dobry krok ku dojrzałości demokracji w Polsce. Wyborcy będą mieli teraz większy wybór - dodał prezydent Wrocławia, który swoich kandydatów ma pokazać dopiero w połowie sierpnia. Zrobi to wspólnie z prezydentami Krakowa, Zabrza, Gdyni, Gliwic, Kielc i Rzeszowa.

Dutkiewicz ma o co walczyć. Nowa ordynacja podzieliła Wrocław na dwa okręgi, gdzie o mandaty do Senatu powalczą najpewniej: wiceprezydent Jarosław Obremski i prof. Tadeusz Luty, były rektor Politechniki Wrocławskiej. Do zdobycia jest jeszcze jeden mandat w okręgu, który tworzą m.in powiaty: wrocławski, wołowski, trzebnicki, oławski i strzeliński. Niewykluczone, że zobaczymy tam senatora Tomasza Misiaka.

Nie tylko Dutkiewicz, ale także PO, PiS, SLD, PSL mają teraz nie lada wyzwanie. Dzisiaj się mówi, że PO w Wałbrzychu może postawić na Piotra Kruczkowskiego, byłego prezydenta tego miasta, zaś w Legnicy na Aleksandra Marka Skorupę. Zresztą, tam chętnych jest więcej, m.in. Janusz Mikulicz, były poseł, obecnie radny sejmiku dolnośląskiego, czy Jacek Głomb, szef Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Wielce prawdopodobne jest to, że swoje komitety zaczną rejestrować kandydaci niezależni. Nie jest tajemnicą, że w polityce dalej chciałby działać senator Roman Ludwiczuk, który zasłynął niecenzuralnym językiem w rozmowie z Longinem Rosiakiem.
Na scenie może pojawić się również Zbigniew Chlebowski.

OTO POTENCJALNI KANDYDACI
OKRĘG WYBORCZY NR 1
powiaty: bolesławiecki, lubański, lwówecki, zgorzelecki

PO - Konrad Rowiński (?)
PiS -Rafał Ślusarz (?)
SLD - Olgierd Poniźnik (?)
PSL - Jerzy Dulnik
Obywatele do Senatu - Jerzy Zieliński
strona: 1 z 2 następna strona »

Komentarze (11)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

idealista (gość) (Jarek)

Nikomu nie POtrzebny senat do natychmiastowej likwidacji.Odgonić DARMOZJADÓW od KORYTA!!!!!!!!!!!!!!! ZMNIEJSZYĆ ILOŚĆ POSŁÓW W SEJMIE,to jest droga do oszczędnego PAŃSTWA.

Ir. (gość)

Postura i donośny głos z ościennych festynów to za mało na kandydata do senatu.
Pan Olgierd Poniżnik jako były poseł stosunkowo słabo zapisał się w naszej pamięci.

Gusiek460 (gość)

re- Jarek- Masz całkowitą rację. Senat to dodatkowa 100 -tka złodziei i darmozjadów. Sejm też zmniejszyłbym o 1/3 w takiej Francji jest ich tylko 225.

Jarek (gość)

Jest to grupa nikomu i niczemu nie potrzebna !! Utrzymywanie darmozjadów z pieniędzy publicznych !!
Senat należy jak najszybciej zlikwidować - kto tego nie chce jest kompletnym durniem. Pieniądze z Senatu należy spożytkować w inny sposób a nie szastać nimi i tworzyć koryta dla kolesi !!

puzonik48 (gość) (janek)

Przecież Ludwiczuk nie jest już członkiem PO ,więc nie zostanie wystawiony.Nie wydaje mi się ,żeby PO wystawiła tu spalonych ludzi !To są tylko gdybania dziennikarzy !

janek (gość)

Panu Ludwiczukowi, Chlebowskiemu i Kruczkowskiemu należałoby podziękować.Ci panowie skompromitowali swoje ugrupowanie. Czy w PO brak ludzi uczciwych i na poziomie?

Wrocławianin (gość)

mam nadzieje że wystartuje doświadczony
Radny Rady Miasta Wrocławia Piotra Babiarza

www.piotrbabiarz.com

alfa (gość)

Kruczkowski,Chlebowski,Tutaj -te kandydatury świadczą o wyjątkowej arogancji władzy i kpinie z obywateli! Pogratulować!!!