Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kampus jeszcze nie teraz

Justyna Przybytek
Tak ma wyglądać przebudowana ulica Bankowa. Ruchu samochodowego nie będzie.
Tak ma wyglądać przebudowana ulica Bankowa. Ruchu samochodowego nie będzie. fot. arc
Akademicki kampus w centrum Katowic? Jeszcze długo nie. Wczoraj władze Uniwersytetu Śląskiego i Katowic przedstawiły plany wspólnych inwestycji. Przebudowa ul. Bankowej, budowa nowej siedziby Wydziału Radia i Telewizji przy ul. Pawła oraz przeniesienie akademików z Ligoty do centrum - to trzy priorytety, które mają przesądzić o powstaniu w centrum Katowic kampusu akademickiego. Priorytety, o których w Katowicach słyszy się od lat.

Wydział RiTV siedzibę na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich ma zamienić na nowoczesny gmach przy ul. Pawła. W kwartale ulic Pawła-Wodna- Górnicza-Warszawska - nazywanym katowickim trójkątem bermudzkim - mają powstać także nowe akademiki.

Warto jednak przypomnieć, że o rewitalizacji kwartału, budowie akademików i wydziału RiTV była mowa już w Strategii Rozwoju Miasta, przyjętej w 2006 r. Obiecywał to też prezydent Piotr Uszok w programie na lata 2006-2010.

Na obie inwestycje przyjdzie poczekać. W sprawie gmachu wydziału RiTV władze UŚ, Katowic oraz prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich na początku kwietnia podpisali trójstronne porozumienie. Chodzi o przeprowadzenie konkursu na opracowanie koncepcji urbani-styczno-architektonicznej budynku.

- Nasi studenci i profesorowie nie mogą się już doczekać - mówiła wczoraj dziekan wydziału prof. Krystyna Doktorowicz. Budowa nowego gmachu miałaby kosztować ok. 24 mln zł, z tego ok. 40 proc. wyłoży miasto.

Konkurs jednak jeszcze nie został ogłoszony. W opinii Uszoka mógłby zakończyć się w lipcu. Od koncepcji do projektu i w końcu rozpoczęcia budowy droga daleka, co pokazuje przykład przebudowy strefy Rondo-Rynek - konkurs na koncepcję rozstrzygnięto w 2006 r., projektowanie przebudowy potrwa do początku 2011 r.

Nowe akademiki to perspektywa jeszcze bardziej odległa. Albo trzeba je wybudować w miejscu burzonych kamienic, albo wyremontować stare budynki, w których są mieszkania socjalne i komunalne.

Problemem są jednak kasa, sprawy własnościowe i wyprowadzanie dotychczasowych mieszkańców. W kamienicach przy ul. Wojewódzkiej, Mariackiej, Warszawskiej oraz w kwartale Pawła-Wodna-Górnicza-Warszawska miałoby być w sumie miejsca dla 2 tys. osób.

- Ta liczba może być mniejsza lub większa. Na pewno chcemy, aby były to akademiki nie tylko dla studentów UŚ, ale także innych uczelni - wyjaśniał prof. Wiesław Banyś, rektor UŚ.

W kwartale Pawła-Wodna-Górnicza-Warszawska wyburzenia starych kamienic trwają od kilku lat. - Liczymy, że znajdą się podmioty zainteresowane budownictwem komercyjnym - mówi Uszok. Burzyć trzeba też będzie budynki na tyłach ul. Wojewódzkiej oraz zabudowania między Warszawską a Mariacką.

Ekspresowo będzie prowadzona za to przebudowa ul. Bankowej. Pierwsze łopaty pod budowę studenckiego deptaka mają zostać wbite już pod koniec lipca. Roboty miałyby się zakończyć przed 1 października. Przebudowa ma kosztować ok. 2 mln zł. W planie jest zamknięcie ulicy dla ruchu kołowego (z wyłączeniem służb porządkowych i ratunkowych) od ul. Moniuszki do ul. Chełkowskiego. Na długim na ok. 100 metrów odcinku ulicy będą ławki, sporo zieleni i może fontanna. Chodniki zostaną wyłożone kostką betonową i granitową. Bankowa, dziś w godzinach nocnych obstawiona przez prostytutki, będzie po przebudowie monitorowana.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto