Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już wdziś Ogólnopolska Noc Biologów Katowicach [PROGRAM]

LOTA
Ogólnopolska Noc Biologów  Katowicach
Ogólnopolska Noc Biologów Katowicach
Dziś VI Ogólnopolska Noc Biologów w Katowicach. Będą warsztaty, pokazy, prezentacje, wykłady, zajęcia w laboratoriach, wystawy i konkury. Łącznie blisko 70 wydarzeń, zaplanowanych przez Wydział Biologii i Ochrony Środiwska Uniwersytetu Śląskiego.

VI Ogólnopolska Noc Biologów w Katowicach rozpocznie się w piątek 13 stycznia 2017 roku o godz. 16.00. Miejscem spotkań będzie zarówno budynek WBiOŚ przy ulicy Bankowej 9, jak i budynek przy ulicy Jagiellońskiej 26–28. Wydarzenie zainauguruje wykład prorektora ds. kształcenia i studentów prof. dr. hab. Ryszarda Koziołka zatytułowany „Zwierzę na końcu języka”.

- W tym roku hasłem przewodnim spotkań z naukami biologicznymi jest „Życie na krawędzi”. Uczestnicy będą mogli poznać wpływ stresu na organizm i dowiedzieć się, dlaczego ludzie częściej niż inne zwierzęta zapadają na choroby będące konsekwencjami długotrwałego stresu, obejrzeć na preparatach histologicznych różne etapy rozwoju zwierząt oraz przejść lekcję survivalu z niesporczakami, czyli niezwykłymi zwierzętami, które potrafią przetrwać w przestrzeni kosmicznej, znoszą temperatury od zera absolutnego do 150 st. Celsjusza, nie straszne im toksyny, próżnia, promieniowanie, brak wody, a gdyby tego było mało – potrafią żyć 100 lat w stanie kryptobiozy i nie „zestarzeć” się ani o jeden dzień – zapowiada Jacek Szymik – Kozaczko, rzecznik prasowy UŚ.

Podczas zajęć w laboratoriach będzie można zobaczyć w powiększeniu jak wygląda rozdwojona końcówka włosa lub aparat gębowy muchy, entuzjaści elektroniki będą mogli przyjrzeć się układowi scalonemu komputera przy użyciu elektronowego mikroskopu skaningowego. Będzie też okazja samodzielnego wykonania barwienia histologicznego tkanek, które później zostaną poddane analizie w mikroskopie świetlnym i fluorescencyjnym.

Wydarzenie będzie także okazją do poznania przedstawicieli gatunków ekspansywnych oraz inwazyjnych, które rozprzestrzeniają się na znaczne odległości i łatwo przystosowują się do nowych, często trudnych warunków siedliskowych, jak również prowadzenia obserwacji materii biologicznej od powierzchni organu aż po wnętrze komórki. Entuzjaści mocnych wrażeń będą mogli przekonać się, co powstaje w wyniku wybuchu różnych substancji i jak palą się metale.

Szczegółowy Program Nocy Biologów w Katowicach oraz szczegółowe informacje dostępne są na stronie: www.wbios.us.edu.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto