W europejskim konkursie Drzewo Roku 2017 wygrał polski dąb Józef, zwycięzca krajowego etapu konkursu Drzewo Roku 2016, organizowanego przez Klub Gaja.

W internetowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2017 rywalizowało 16 drzew. Dąb Józef z Wiśniowej zdobył ponad 17 tysięcy głosów. Drugie miejsce zajął Dąb Brimmons z Walii w Wielkiej Brytanii z wynikiem ponad 16 tysięcy głosów. Trzecie miejsce, z wynikiem blisko 15 tysięcy głosów zajęła Lipa w Lipce z Republiki Czeskiej. W głosowaniu wzięło udział ponad 125 tysięcy osób.

To sukces społeczeństwa obywatelskiego

- Właśnie teraz, w czasie gdy szacunek dla drzew w naszym kraju przechodzi próbę, Europejskim Drzewem Roku 2017 zostaje Dąb Józef. Jestem nie tylko uradowany, ale szczęśliwy, że mogę powiedzieć wszystkim Polakom i Europejczykom, że kochamy drzewa i będziemy je chronić, sadzić, opiekować się nimi i nie ustaniemy w wysiłkach na rzecz polskiej przyrody - powiedział Jacek Bożek, lider Klubu Gaja.

Jacek Bożek nie jest gołosłowny. W „odpowiedzi” na masową wycinkę, Klub Gaja zainicjował kampanię „Leczymy drzewa”. Pierwszym pacjentem, któremu chce zapewnić zabiegi pielęgnacyjne, jest 1000-letni Dąb Bolko. - Wiekowe drzewa to świadkowie historii, strażnicy pamięci. Pomagajmy tym drzewom weteranom, bo to one stanowią wartość w nieprzemijającej sztafecie współzależności. Stwórzmy krąg przyjaciół drzew i ratujmy, co jeszcze możemy - mówi szef Klubu Gaja. Dąb Józef ma 650 lat, jest kochany i chroniony przez mieszkańców Wiśniowej. - To sukces polskiego społeczeństwa obywatelskiego - podkreślają ekolodzy.

Skarby Europy w Brukseli

Ceremonia wręczenia nagród dla najbardziej cennych drzew Europy odbyła się w Brukseli, w Parlamencie Europejskim, z udziałem m.in. przedstawicieli PE, Komisji Europejskiej, organizatorów krajowych konkursów Drzewo Roku. Kilkaset osób czekało w napięciu na ogłoszenie werdyktu, bo do końca wyniki głosowania były utajnione. Jakaż była radość polskiej delegacji, gdy okazało się, że złoty medal dla Józefa wywalczyli polscy internauci! Tym bardziej, że zarówno liczba drzew, jak i osób biorących udział w konkursie z roku na rok rośnie. - W 2011 roku w plebiscycie wzięło udział 5 europejskich drzew. W tym roku o tytuł Europejskiego Drzewa Roku walczyło już 16, a w głosowaniu wzięło udział ponad 125 tysięcy internautów. Mam nadzieję, że w kolejnych latach dzięki konkursowi grono miłośników i opiekunów drzew będzie stale się powiększać - mówi Jolanta Migdał z Gaji, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

Mehoffer byłby dumny!

Zwycięski dąb nosi imię Józefa Mehoffera - malarza, grafika, scenografa oraz rysownika. Historia drzewa jest niezwykła. Jego wizerunek - szkic Mehoffera - widniał na stuzłotowym banknocie, który był w obiegu w latach trzydziestych XX w. O tym, że drzewo jest ważne dla mieszkańców, świadczy także historia z II wojny światowej. To w pniu tego dębu ukrywała się rodzina żydowska. Obecnie drzewo jest podziwiane przez turystów i artystów, bo nadal kultywuje się w Wiśniowej tradycje plenerów z okresu międzywojennego. Warto jeszcze dodać, że konkurs Europejskie Drzewo Roku organizowany jest przez Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska od 2011 roku.

Śląskie Ekologiczne

Więcej na temat: