Jeszcze Śląsk czy już Małopolska? Zobacz LISTĘ miast, które na pewno nie są śląskie

tos

Stowarzyszenie Beskidzki Dom wraz z innymi organizacjami działającymi w małopolskiej części naszego województwa złożyło w środę u wojewody i marszałka petycję w sprawie zmiany nazwy regionu na województwo śląsko-małopolskie, co odzwierciedlałoby faktyczny historyczny stan ziem wchodzących w jego skład. Kliknij w galerię i zobacz małopolskie miasta i powiaty, które leżą w woj. śląskim.

Kliknij tutaj i sprawdź, małopolskie miasta leżące w woj. śląskim:

To, że 52 procent ziem województwa śląskiego to Małopolska, regionaliście policzyli już dawno. Również z zachodniej strony Brynica można było nieraz usłyszeć, że w tym kontekście lepszą nazwą niż śląskie byłoby katowickie. Ale podczas ostatniej reformy nie-Ślązakami z przyszłego śląskiego nikt się nie przejmował.

Ostatnim podziałem administracyjnym Polski, który uwzględniał te kwestie był ten sprzed 1939 roku. Autonomiczne województwo śląskie graniczyło wtedy z kieleckim, do którego należały Zagłębie i Jura, i z krakowskim, które skupiało m.in. Jaworzno i Żywiec. Śląsk i Zagłębie w jeden organizm administracyjny połączyli po wybuchu wojny Niemcy, a usankcjonowała to po 1945 r. nowa władza. Już do końca zmieszała wszystko reforma z lat 70. Utworzone wtedy katowickie skupiało też m.in. Olkusz, Chrzanów, Brzeszcze i Czechowice-Dziedzice po to,aby wszystkie kopalnie były w jednym województwie. Powstały też województwa bielskie, które połączyło Śląsk Cieszyński z małopolską Żywiecczyzną i częstochowskie, gdzie znalazł się śląski Lubliniec i nieśląska Częstochowa.

Podczas ostatniej reformy utworzono woj. śląskie, którego obszar zasadniczo pokrywa się z katowickim sprzed 1945 r.. Zostało jednak poszerzono o Racibórz (do 1975 r. w opolskim, potem w katowickim), ale też Żywiec, Jaworzno i rejon Pilicy, które wcześniej były w woj. krakowskim. Pierwotnie wrócił do niego Sławków, ale jego mieszkańcy głównie ze względów ekonomicznych zorganizowali referendum i wrócili pod pieczę Katowic.

Przeciwnicy zmiany nazwy województwa wskazują, że byłaby zbyt długa. Co w takim razie z kujawsko-pomorskim czy warmińsko-mazurskim? To tak jak z Metropolią - nazwa musi łączyć a nie dzielić. Może warto pomyśleć o tym, żeby nazwa uwzględniała też tych mieszkańców regionu, którzy nie mówią gwarą i nie jedzą w niedzielę rolady? W końcu jest różnica między takim nazwami jak Śląska Karta Usług Publicznych i Wojewódzki Urząd Pracy.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

27.02.2019, 05:47

Psiarnia !! psiarnia to jest psiarnia!! tutaj hanys, tam żyd ,tam kopalnia!!!
-byle by robota była...separatysci-folksdojcze nie powinni sprawować żadnej władzy to takie logiczne...i szkanezyjskie świnie czapkujące wermachtowi i organizujące getta,na całym bożym świecie.Precz z solidarnością Marranów.Pesareńczyków,Sefardyjczyków,Aszkanazejczyków
-niczego nie oddawać rudym świniom!! i protestancko-luterańskiej rewolucji

25.02.2019, 21:36

#prosto w slipia pozor se w zyc

23.02.2019, 23:31

Widzicie drzewo, każdy z różnej strony i się tym zajmujecie. Nie widzicie, że już nadchodzi drwal i za chwilę to drzewo wyrżnie? Ślepcy!

23.02.2019, 23:23

2019-02-22 23:06 | Martyniec
Ze Śląska?? Co najwyżej z Górnego Śląska!
Ja bardzo przepraszam, ale ze Śląska, to ja po chodzę. Czyli z Wrocławia! Kiedy Wrocław był stolicą Śląska, po Katowicach jeszcze żubry biegały - i to przez dobre 500 lat! Śląsk jest tutaj, na ziemiach piastowskich, bo z tamtych czasów nazwa się wywodzi. Zabraliście nam nazwę i zdegradowaliście do "dolnego" śląska. Proponuję trochę szerzej i głębiej spojrzeć na historię, a nie tylko 200-300 lat wstecz. Jeśli chcecie zmieniać nazwę, to na województwo górnośląsko-małopolskie, a Śląsk proszę zwrócić na jego prawowite miejsce!
CZAS NAJPRAWDOPODOBNIEJ POKAŻE, ŻE JEST TO WROGA ROBOTA PRZYGOTOWUJĄCA GRUNT DO ODERWANIA CZĘŚCI POLSKICH ZIEM ZACHODNICH OD MACIERZY. MAMY ZBIEG KILKU WSPÓLNYCH WROGICH PAŃSTWOWOŚCI POLSKIEJ INTERESÓW PRZY NIEISTNIEJĄCEJ MIĘDZYNARODOWEJ POZYCJI POLSKI (ZOB. TZW. WARSZAWSKA KONFERENCJA BLISKOWSCHODNIA)I BRAKU OSTATECZNEGO TRAKTATU POKOJOWEGO Z REPUBLIKĄ FEDERALNĄ NIEMIEC ORAZ DOBRYCH, PARTNERSKICH STOSUNKÓW Z ROSJĄ. JEŻELI UDA SIĘ NA POLSCE (A JEST TAKIE NIEBEZPIECZEŃSTWO - BO ŻYD GDY MÓWI ŻE DA TO TYLKO MÓWI, A GDY MÓWI, ŻE INTERES ZROBI TO NA PEWNO ZROBI) RÓŻNYMI ZABIEGAMI, W TYM NARZĘDZIEM JUST ACT 447-1226 WYMUSIĆ M.IN. ZA POMOCĄ NACISKÓW USA NA POLSKI RZĄD WYDUMANE ROSZCZENIA ŚWIATOWEGO ŻYDOSTWA, TO PRAWDOPODOBNIE ICH ZASPOKOJENIE BĘDZIE DOKONANE PRZEZ SPŁATĘ W NATURZE, TJ. ODDANIE CZĘŚCI POLSKICH ZIEM WSCHODNICH, KTÓRE Z ZACHODNIĄ CZĘŚCIĄ UKRAINY (PO CO BYŁ MAJDAN?) STANĄ SIĘ NOWYM TWOREM GOSPODARCZYM I PAŃSTWOWYM (O NAZWIE ישראל), GÓRNY ŚLĄSK ZOSTANIE W PLEBISCYCIE ? WCHŁONIĘTY PRZEZ RFN. POZOSTAŁE ZIEMIE POLSKIE BYĆ MOŻE JESZCZE DOKROJONE NA RZECZ LITWY? ROSJI (Z BIAŁORUSIĄ), SŁOWACJI?-RACZEJ NIE, CZECH? STANĄ SIĘ PROTEKTORATEM NIEMIEC? ROSJI? JAK DOTĄD WSZYSTKIE PRZESŁANKI (M.IN. MASOWE WYDAWANIE OD LAT PASZPORTÓW RP OBYWATELOM IZRAELA) ORAZ WNIOSKI Z ANALIZ ROZCIĄGNIĘTEJ REALIZACJI ZAŁOŻEŃ REALPOLITIK BISMARCKA *1) I INFORMACJE POZYSKANE PRZEZ POLSKICH PATRIOTÓW POZA GRANICAMI KRAJU NA TAKI ROZWÓJ SYTUACJI Z DUŻYM PRAWDOPODOBIEŃSTWEM REALNOŚCI ZAGROŻENIA WSKAZUJĄ. TO TAK W DUŻYM SKRÓCIE. OPAMIĘTAJCIE SIĘ, BO BĘDZIE ZA PÓŹNO LUB BYĆ MOŻE JUŻ JEST ZA PÓŹNO.
*1) WYDZ. II SZTABU GENERALNEGO WP ZA II RP NIE MÓGŁ "POSKŁADAĆ " DLACZEGO LINIA OSADNICTWA NIEMIECKIEGO W II RP ZASADZA SIĘ NA LINII WISŁY. PAKT RIBBENTROP - MOŁOTOW SPRAWĘ WYJAŚNIŁ, GDYŻ TAK MIAŁA PRZEBIEGAĆ LINIA ROZGRANICZENIA III RZESZA - ZSRR.
ZOB. TEŻ: http://bielskobiala.naszemiasto.pl/artykul/trzecie-podbeskidzkie-forum-dyskusyjne-juz-jutro,5001600,art,t,id,tm.html

23.02.2019, 22:10

No w końcu może odzyskomy autonomio

23.02.2019, 22:08

Zajmujesie się jednym drzewem, a nie widzicie lasu!

23.02.2019, 21:52

Będzin,naszemiasto a komentarze od prawie samych kormeli:)

Otóż Kormele macie racje. Powinnismy wejsć do Małopolskiego i tyle w temacie.
Nigdy nie bedziemy sląskiem i nie cierpie waszej gwary wiejskiej.
Jeszcze gorzej jak ktos mówi że Będzin, czy Sosnowiec to sląsk, tfu

23.02.2019, 19:45

Czestochowa,Sosnowiec i górale do innych województw a Śląsk bez goroli.

23.02.2019, 12:08

Samo Zawiercie, ma coś ze świdra - nie pies ni wydra. Co wymagać od miasta, które samo ma zaledwie 100 lat, a jej mieszkańcy to gremialnie potomkowie chłopów z okolicznych wioch.

23.02.2019, 07:51

CZAS NAJPRAWDOPODOBNIEJ POKAŻE, ŻE JEST TO WROGA ROBOTA PRZYGOTOWUJĄCA GRUNT DO ODERWANIA CZĘŚCI POLSKICH ZIEM ZACHODNICH OD MACIERZY. MAMY ZBIEG KILKU WSPÓLNYCH WROGICH PAŃSTWOWOŚCI POLSKIEJ INTERESÓW PRZY NIEISTNIEJĄCEJ MIĘDZYNARODOWEJ POZYCJI POLSKI (ZOB. TZW. WARSZAWSKA KONFERENCJA BLISKOWSCHODNIA)I BRAKU OSTATECZNEGO TRAKTATU POKOJOWEGO Z REPUBLIKĄ FEDERALNĄ NIEMIEC ORAZ DOBRYCH, PARTNERSKICH STOSUNKÓW Z ROSJĄ. JEŻELI UDA SIĘ NA POLSCE (A JEST TAKIE NIEBEZPIECZEŃSTWO - BO ŻYD GDY MÓWI ŻE DA TO TYLKO MÓWI, A GDY MÓWI, ŻE INTERES ZROBI TO NA PEWNO ZROBI) RÓŻNYMI ZABIEGAMI, W TYM NARZĘDZIEM JUST ACT 447-1226 WYMUSIĆ M.IN. ZA POMOCĄ NACISKÓW USA NA POLSKI RZĄD WYDUMANE ROSZCZENIA ŚWIATOWEGO ŻYDOSTWA, TO PRAWDOPODOBNIE ICH ZASPOKOJENIE BĘDZIE DOKONANE PRZEZ SPŁATĘ W NATURZE, TJ. ODDANIE CZĘŚCI POLSKICH ZIEM WSCHODNICH, KTÓRE Z ZACHODNIĄ CZĘŚCIĄ UKRAINY (PO CO BYŁ MAJDAN?) STANĄ SIĘ NOWYM TWOREM GOSPODARCZYM I PAŃSTWOWYM (O NAZWIE ישראל), GÓRNY ŚLĄSK ZOSTANIE W PLEBISCYCIE ? WCHŁONIĘTY PRZEZ RFN. POZOSTAŁE ZIEMIE POLSKIE BYĆ MOŻE JESZCZE DOKROJONE NA RZECZ LITWY? ROSJI (Z BIAŁORUSIĄ), SŁOWACJI?-RACZEJ NIE, CZECH? STANĄ SIĘ PROTEKTORATEM NIEMIEC? ROSJI? JAK DOTĄD WSZYSTKIE PRZESŁANKI (M.IN. MASOWE WYDAWANIE OD LAT PASZPORTÓW RP OBYWATELOM IZRAELA) ORAZ WNIOSKI Z ANALIZ ROZCIĄGNIĘTEJ REALIZACJI ZAŁOŻEŃ REALPOLITIK BISMARCKA *1) I INFORMACJE POZYSKANE PRZEZ POLSKICH PATRIOTÓW POZA GRANICAMI KRAJU NA TAKI ROZWÓJ SYTUACJI Z DUŻYM PRAWDOPODOBIEŃSTWEM REALNOŚCI ZAGROŻENIA WSKAZUJĄ. TO TAK W DUŻYM SKRÓCIE. OPAMIĘTAJCIE SIĘ, BO BĘDZIE ZA PÓŹNO LUB BYĆ MOŻE JUŻ JEST ZA PÓŹNO.
*1) WYDZ. II SZTABU GENERALNEGO WP ZA II RP NIE MÓGŁ "POSKŁADAĆ " DLACZEGO LINIA OSADNICTWA NIEMIECKIEGO W II RP ZASADZA SIĘ NA LINII WISŁY. PAKT RIBBENTROP - MOŁOTOW SPRAWĘ WYJAŚNIŁ, GDYŻ TAK MIAŁA PRZEBIEGAĆ LINIA ROZGRANICZENIA III RZESZA - ZSRR.
ZOB. TEŻ: http://bielskobiala.naszemiasto.pl/artykul/trzecie-podbeskidzkie-forum-dyskusyjne-juz-jutro,5001600,art,t,id,tm.html

22.02.2019, 19:49

kiedyś byliśmy w kieleckim

22.02.2019, 09:27

Najlepiej było za komuny - było woj. bielskie, woj. katowickie oraz woj. częstochowskie.

21.02.2019, 21:02

i sie zaczelo Slask -Jura-Zaglebie-Czestochowskie-Podbeskidzie-Zywiec.......a nie myslicie ze to jest wlasnie potnacjal woj slaskiego! .........ale dziwne troche ze Czestochowa czy Bielsko-B nie sa stolicami wojewodztwa.. jak to sie ma do Opola czy Kielc.....

21.02.2019, 20:38

Trafiłem tu przypadkowo... i od razu szczena mi opadła - PORATAL: SOSNOWIEC NASZE MIASTO a zawartość materiałów o Sosnowcu mikroskopijna!
Za to dziesiątki temacików o tzw "dupiemaryni" - czy odgrzewane kotlety z innych mediów
O co chodzi????
Jak nie wiecie co słychać w Sosnowcu to poczytajcie Wyborczą albo idźcie do magla lub na targ - słyszeliście coś np. o zmianie dyrekcji w szpitalu miejskim, dokonanym pod haslem... że szpital ma przede wszystkim zarabiać?

21.02.2019, 19:22

3x NIE DLA PRAWA I SPRAWIEDLIWOŚCI. Jeszcze więcej dla tych dzieciorobów z Wysoki Chrusczobrodu i innych. Na Wysoce narobili dzieci na pastwę losu pałętają się wieczorami bez nadzoru podczas gdy ich rodzice chleją. Tak PIJA WÓDKĘ. I z tym trzeba skończyć. Dość darmozjadów na Wysoce. WON z Wysoki!!!!!!!!

21.02.2019, 18:38

Po co zmieniać nazwę na Śląsk- Małopolska jak tuz obok jest woj Małopolskie niech składają petycję o przyłączenie do Małopolski i tela w tymacie a nom blizy do połączenia z Opolem To co Śląskie do Śląska a co Małopolskie do Małopolski