Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jelenia Góra: Straż miejska odłożyła fotoradar na półkę

Rafał Święcki
Jelenia Góra: Straż miejska odłożyła fotoradar na półkę
Jelenia Góra: Straż miejska odłożyła fotoradar na półkę Rafał Święcki
Jelenia Góra: Straż miejska. Jeleniogórska straż miejska nie używa już fotoradaru na ulicach Jeleniej Góry. Strażnicy mają jedno mobilne urządzenie. Na razie trafiło na półkę do magazynu.

- Upłynął okres jego homologacji i nie będzie ona odnawiana - mówi komendant straży Jerzy Górniak.
Na razie nie wiadomo co stanie się z tym sprzętem. Strażnicy muszą się też „pozbyć” rejestratora przejazdu na czerwonym świetle, który zbiera obfite żniwo na skrzyżowaniu ulic: Jana Pawła II i Sobieskiego.

Jelenia Góra: Straż miejska odłożyła fotoradar na półkę

Po nowelizacji ustawy prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych od 1 stycznia 2016 r. straże gminne i miejskie zostaną pozbawione możliwości przeprowadzania kontroli kierowców takimi urządzeniami.

- Ze względu na brak przepisów wykonawczych do ustawy, które mają regulować procedury przekazania, nie ma jeszcze decyzji, kto przejmie te urządzenia. W istniejącym stanie prawnym nie ma warunków do podejmowania takich decyzji – mówi wiceprezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak.

Urządzenia mogłoby trafić do Inspekcji Transportu Drogowego, ale jej przyszłość jest niepewna. Nowy rząd chciałby stworzyć z tej instytucji „super drogówkę” czyli zreformowaną policję drogową.

Zmiany w przepisach ustawy prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych to m.in. efekt kontroli NIK, która wykazała, że wiele straży w Polsce wykorzystywało fotoradary nie dla poprawy bezpieczeństwa, tylko z chęci podreperowania budżetów gmin. Niektóre samorządy np. gmina Olszyna ustawia swoje urządzenia na obwodnicy, która omija centrum miejscowości. Wcześniej samorząd wnioskował o ustawienie ograniczeń prędkości.

W Jeleniej Górze do takich absurdów nie dochodziło. Fotoradar pojawiał się w rejonie szkół i w innych miejsc gdzie rzeczywiście należy zwolnić. Wyłapywał też autentycznych piratów drogowych.
Zdarzały się przypadki (m.in. na ul. Grunwaldzkiej przy Zespole Szkół, czy na ulicy Sobieszowskiej), że ten sam sprawca w ciągu kilku minut został zarejestrowany dwukrotnie, przy przejeździe tam i z powrotem, z szybkością przekraczającą 90 km/h, przy ograniczeniu do 40 i 50 km/h).

Samorząd Jeleniej Góry sporo „zarabia” na łamiących przepisy kierowcach. Najwięcej interwencji straży miejskiej dotyczy wykroczeń, związanych z naruszeniem przepisów bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W minionym roku mandatami ukarano 5227 kierowców na kwotę ponad 1.23 mln złotych. Z tego prawie 1,18 kwoty wygenerowały wykroczenia zarejestrowane przez automatyczne urządzenia rejestrujące. Najwięcej zdjęć zrobił rejestrator przejazdu na czerwonym świetle na skrzyżowaniu ulic Sobieskiego i Jana Pawła II. Za przejazdy „na czerwonym” łączna kwota mandatów w roku 2014 wyniosła ok. 881 tys. zł.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto