Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zabezpieczyć instalację wodociągową w budynku przed mrozami

Redakcja
W styczniu podczas fali mrozów służby techniczne Dąbrowskich Wodociągów interweniowały kilkadziesiąt razy, przywracając dopływ wody w budynkach. Powodem problemów były zamarznięte rury z wodą. Okazuje się, że przyczyną w takich sytuacjach najczęściej jest niezabezpieczona przed mrozem domowa instalacja wodociągowa, albo… niezamknięte okno w piwnicy, niedomykająca się brama garażowa czy uchylone w nocy drzwi dla kota.Dlatego - by nie być zaskoczonym nagłym brakiem wody, warto zabezpieczyć domową instalację wodociągową. Jak zrobić to własnymi siłami - podpowiada Aleksandra Konderak, Kierownik Działu Eksploatacji Wodociągów w Dąbrowskich Wodociągach.

Najbardziej narażonymi, bo też najbardziej wrażliwymi, na zamrożenie w instalacji wodociągowej są wodomierze oraz reduktory ciśnienia. Dlatego podstawową zasadą, której powinniśmy się trzymać, jest - aby temperatura w pomieszczeniu z zestawem wodomierzowym nie była niższa niż 4ºC.

Jak się okazuje, nie jest to takie proste. Podczas fali mrozów wystarczy niezamknięte okno w piwnicy, niedomykająca się brama garażowa, albo uchylone nocą drzwi dla kota, by rano instalacja doprowadzająca wodę była zamarznięta. Najczęściej właśnie w piwnicach i garażach zlokalizowane są wodomierze. To one, zazwyczaj odkryte, narażone są najbardziej na zamarznięcie.

Często też przyłącza wodociągowe do budynków są ułożone w strefie przemarzania gruntu, która dla południowej Polski jest na głębokości 1,20 m. Brak warstwy śnieżnej i silne mrozy powodują zamrożenie wody w płytko położonych rurach wodociągowych.

5 kroków do właściwego zabezpieczenia instalacji

Najczęstszym powodem braku wody podczas zimy jest niezabezpieczenie instalacji wewnątrz budynków, wodomierza lub przyłącza wodociągowego. Takie zabezpieczenie jesteśmy w stanie wykonać własnymi siłami. Co ważne, raz wykonane powinno spełniać swoje funkcje przez kilka lat.

1. Rury najlepiej zabezpieczyć materiałami izolacyjnymi, takimi jak: wełna mineralna, otulina z pianki, maty słomiane lub stosować czasowe ich dogrzewanie.

2. Studnia: gdy wodomierz umieszczony jest w studni, należy odpowiednio ocieplić jej strop. Doskonale sprawdza się tutaj styropian lub wełna mineralna, którą możemy kupić w sklepie budowlanym. Wełnę umieszczamy w bawełnianym worku, którym przykrywamy studnię. Zwróćmy również uwagę, aby studnia w okresie mrozów była dokładnie zamknięta.

3. Pamiętajmy, by zamknąć dopływ wody do nieużywanych w okresie zimy instalacji w ogrodzie, na działce czy w domkach letniskowych. Najlepiej opróżnić też instalację z wody.

4. Nie zapomnijmy przed kilkudniowym wyjazdem ustawić ogrzewania na poziomie zapewniającym dodatnią temperaturę w pomieszczeniu, gdzie instalacja jest napełniona wodą.

5. Problemów nie powinna sprawić instalacja kanalizacyjna. Większej średnicy rury nie zamarzną, chyba, że są niedrożne. Dlatego warto sprawdzić drożność instalacji, zanim przyjdą naprawdę silne mrozy.

Instalacja zamarzła. Co zrobić w takiej sytuacji?

1. Jeżeli dojdzie do zamarznięcia instalacji wodociągowej powinniśmy ją ogrzać, podnosząc temperaturę wewnątrz pomieszczeń, używając grzejników czy dmuchaw elektrycznych.

2. Zaczynamy ogrzewanie instalacji najpierw na końcach rury, nie na środku. Wtedy jest to skuteczniejsze i bezpieczne.

3. Zabronione jest polewanie rur i wodomierza gorącą wodą, czy używanie palników acetylenowych, ponieważ grozi to zniszczeniem instalacji i urządzenia pomiarowego.

4. Jeśli po kilku godzinach nic się nie zmieni, wtedy powinniśmy bezzwłocznie zgłosić ten fakt do pogotowia wodociągowego pod numerem 994.

Zdecydowana większość przedsiębiorstw wodociągowych świadczy odpłatnie usługi odmrażania i wymiany niedziałających wodomierzy. W Dąbrowskich Wodociągach do odmrażania rurociągów stosowane są dwie metody, w zależności od materiału, z jakiego wykonane są przyłącza. W przypadku rur ze stali ocynkowanej - używany jest agregat elektryczny, natomiast gdy są to rury z polietylenu, wprowadza się do środka rury wodę pod ciśnieniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto