Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądają obiady w szkołach? Przeterminowane produkty, zbyt małe porcje... [WYNIKI kontroli na Śląsku i Zagłębiu]

KS
Inspekcja Handlowa sprawdziła 83 firmy cateringowe, które przygotowują posiłki dla szpitali, szkół, domów dziecka, sanatoriów.

Kontrolerzy wykryli nieprawidłowości u ponad 70 proc. przedsiębiorców. Lista zarzutów jest długa. Firmy używały przeterminowanych produktów, nie podawały informacji o alergenach, stosowały tańsze zamienniki, a porcje były niedoważone. Wątpliwości kontrolerów wzbudziły również warunki, w jakich żywność była przechowywana.
Inspekcja Handlowa sprawdziła 83 firmy cateringowe, które przygotowują posiłki dla szpitali, szkół, domów dziecka, sanatoriów. Kontrolerzy wykryli nieprawidłowości u ponad 70 proc. przedsiębiorców. Lista zarzutów jest długa. Firmy używały przeterminowanych produktów, nie podawały informacji o alergenach, stosowały tańsze zamienniki, a porcje były niedoważone. Wątpliwości kontrolerów wzbudziły również warunki, w jakich żywność była przechowywana. arc.
Przeterminowane produkty, przechowywane w brudnych zamrażarkach, za małe porcje, tańsze zamienniki, to tylko niektóre uchybienia, jakie wykazała kontrola przeprowadzona przez Inspekcję Handlową w firmach cateringowych, które dostarczają posiłki m.in. do szkół i szpitali. Kliknij powyżej w "zobacz galerię" i sprawdź raport z kontroli firm cateringowych...

Sprawdź raport z kontroli firm cateringowych - kliknij TUTAJ!

Miks tłuszczowy i napój kakaowy na drugie śniadanie zamiast masła i kakaa. Zamiast porcji warzyw i owoców - raz marchewka z groszkiem i trzy razy herbata owocowa. Do tego przeterminowane osiem dni mięso mielone, dwanaście dni - szynka wyborowa - takie jedzenie serwują nam firmy cateringowe w szpitalach, żłobkach, szkołach, przedszkolach, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych i stowarzyszeniach opieki. Inspekcja Handlowa sprawdziła łącznie 83 przedsiębiorców, w tym sześć z woj. śląskiego świadczących usługi, w zakładach produkcyjnych zaopatrujących szpitale w Sosnowcu i w Katowicach oraz żłobki, szkoły, przedszkola w Tychach, Sosnowcu i w Chorzowie. Jak wypadły firmy ze Śląska i Zagłębia?

Inspekcja Handlowa sprawdziła firmy cateringowe. Szok, to jedzenie trafiało do szpitali i szkół na Śląsku i w Zagłębiu

– Każdy z przedsiębiorców produkował posiłki dla różnych grup konsumentów, w tym konsumentów indywidualnych – zaznacza Katarzyna Kielar, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Katowicach. – We wszystkich placówkach stwierdzono nieprawidłowości, które dotyczyły spraw istotnych dla konsumentów, tj. używania przeterminowanych surowców, stosowania nielegalizowanych narzędzi pomiarowych, nieuwidaczniania pełnego wykazu składników potraw wraz z występującymi w nich substancjami alergennymi, rozbieżności między jadłospisem a okazanymi umowami – wymienia rzeczniczka.

Jako pierwsze Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę przedsiębiorców, którzy przyrządzają posiłki dla pacjentów trzech szpitali w Sosnowcu i w Katowicach, co do których miała zastrzeżenia podczas kontroli w 2016 roku. Co się okazało? Pacjenci lecznic nadal mogli się jedynie domyślać rodzaju serwowanych produktów i występujących w nim alergenów.

– Przedsiębiorcy nie aktualizowali na bieżąco opracowanych informacji o składnikach wyrobów, w tym składnikach alergennych oraz nadal używali przeterminowanych surowców do produkcji potraw. W jednej z kontrolowanych placówek ponownie zakwestionowano warunki przechowywania towarów oraz stan sanitarno-porządkowy – ubolewa Kielar.

W szkołach porcje obiadowe niedoważone

Dodatkowo inspektorzy rozszerzyli kontrolę o firmy cateringowe obsługujące szkoły, przedszkola, żłobki, zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze i stowarzyszenia opieki. – Tutaj wśród stwierdzonych nieprawidłowości, na uwagę zasługuje stwierdzenie istotnych niedowag drugiego dania przeznaczonego dla młodzieży gimnazjalnej. W umowie zagwarantowano odpowiednie wymagania w tym zakresie natomiast nie doprecyzowano systemu bieżącego nadzoru – opowiada Kielar.

Przykładowo w jednym z tyskich gimnazjów naleśniki z dżemem truskawkowym zamiast zadeklarowanych w jadłospisie 250 gramów ważyły od 54 do 131 gramów. W sześciu ze skontrolowanych placówkach firmy nie uwzględniły w opisach posiłków zawartych w nich alergenów tj. np.: białka sojowego w zupie jarzynowej z kaszą manną i pulpetach drobiowych czy selera w panierowanym filecie z kurczaka oraz białku sojowym w zupie (składniki przypraw). Dla alergików te informacje są na wagę życia.

Przeterminowane mięso, wędliny, brud i niechlujstwo

W trzech placówkach - jednej w Chorzowie i dwóch w Sosnowcu - w magazynach firm cateringowych kontrolerzy znaleźli przeterminowane produkty. W Chorzowie było to osiem opakowań mięsa mielonego 500 g przeterminowanego o 9 dni i 2,43 kg karkówki wieprzowej b/k przeterminowanej o 3 dni.

W jednej z placówek w Sosnowcu lista była już znacznie dłuższa, a znalazły się na niej:
- 8,786 kg wędzonki boczkowej - przeterminowanej o 7 dni,
- 3,046 kg skrawków boczku wędzonego - przeterminowanego o 7 dni,
- 500 g koncentratu mąki niskobiałkowej - przeterminowanej o 173 dni,
- opakowanie 500 g mąki kukurydzianej gluten free - przeterminowanej o 34 dni,
- opakowanie 500 g kaszy jęczmiennej BIO - przeterminowanej o 35 dni,
- opakowanie 500 g kaszy manny BIO - przeterminowanej o 35 dni,
- opakowanie 1000 g proszku do pieczenia - przeterminowanego o 35 dni,

W drugiej ze skontrolowanych firm świadczących usługę dla sosnowieckich placówek ujawniono:
- 6,60 kg szynki wyborowej - przeterminowanej o 12 dni,
- 1,84 kg szynki sołtysa - przeterminowanej o 9 dni,
- 2,5 kg twarogu śmietankowego - przeterminowanego o 6 dni,
- 2 opakowania 300 g śmietany 12 proc. - przeterminowanej o 4 dni,
- 2 opakowania 300 g śmietany 12 proc. - przeterminowanej o 7 dni,
- otwarte opakowania 5,5 kg jabłek prażonych - przeterminowanych o 5 dni,
- 1 opakowanie 1 kg przyprawy do grilla - przeterminowanej o 52 dni,
- 1,5 opakowania 1 kg kminku mielonego - przeterminowanego o 52 dni,
- 1 opakowanie 1 kg cukru waniliowego - przeterminowanego o 144 dni.

- W toku kontroli przedsiębiorcy wycofali przeterminowane towary z placówek, przeznaczając je do utylizacji lub na użytek własny - zaznacza Katarzyna Kielar.

W dwóch placówkach w Sosnowcu stwierdzono jeszcze nieprawidłowości w zakresie przestrzegania warunków przechowywania środków spożywczych oraz stanu sanitarno-porządkowego. Resztki żywności przechowywane były w brudnych zamrażarkach, w jednej w otwartym worku na śmieci bez żadnych oznaczeń było ponad siedem kilogramów skrawków mięsa i wędlin oraz krupnioków.

Posypały się mandaty.

Za te nieprawidłowości dwie osoby zostały ukarane mandatami karnymi za popełnienie wykroczeń oraz skierowano (z uwagi na dodatkowo inne nieprawidłowości) do sądu wniosek o ukaranie przedsiębiorcy. O nieprawidłowościach poinformowano także Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologicznych w Chorzowie, Sosnowcu i Tychach, Powiatowego Inspektora Weterynarii w Starachowicach, Okręgowy Urząd Miar w Katowicach.

Kontrolerzy sporządzili łącznie 17 wystąpień do dyrektorów szpitali i innych odbiorców posiłków w woj. śląskim, trzy wystąpienia do kontrolowanych przedsiębiorców, dwa wnioski do Sądu Rejonowego o ukaranie przedsiębiorców i ukarali dwie osoby mandatami karnymi w kwocie łącznej 700 zł.

W całej Polsce Inspekcja Handlowa sprawdziła 83 firmy cateringowe, które przygotowują posiłki dla szpitali, szkół, domów dziecka, sanatoriów. Kontrolerzy wykryli nieprawidłowości u ponad 70 proc. przedsiębiorców. Lista zarzutów jest długa i podobna do tej, którą usłyszały pod swoim adresem firmy z woj. śląskiego. Firmy używały przeterminowanych produktów, nie podawały informacji o alergenach, stosowały tańsze zamienniki, a porcje były niedoważone. Wątpliwości kontrolerów wzbudziły również warunki, w jakich żywność była przechowywana.

Inspekcja Handlowa nałożyła w sumie na winnych kary i mandaty – w sumie ok. 28 tys. zł, cztery postępowania jeszcze się toczą. Skierowała też dwa wnioski do sądu o ukaranie za wykroczenia.

Sprawdź raport z kontroli firm cateringowych - kliknij TUTAJ!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Miss Studniówki 2018. Najładniejsze dziewczyny z woj. śląskiego [ZDJĘCIA]

Ranking Liceów i Techników 2018 woj. śląskiego PERSPEKTYWY

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego NAZWISKA I ZDJĘCIA

Nowe radiowozy śląskiej policji: BMW 330i, Ford Ranger... [ZDJĘCIA]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto