Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Industria 2011! Program atrakcji, nasze typy, zdjęcia

Michał Wroński
fot. Mikołaj Suchan
Tego nie możesz ominąć: pięć naszych typów, czyli apetyczne kąski na Industriadę 2011,

Chcesz polecieć balonem albo nauczyć się prowadzić lokomotywę? A może raczej wolałbyś opanować sztukę "smyczenia kibla"? Jeśli tak, zarezerwuj sobie wolną sobotę, 11 czerwca. Tego właśnie dnia w 24 miastach całego województwa odbędzie się druga edycja Industriady, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki. Z tej okazji w starych kopalniach, halach przemysłowych, na dworcach kolejowych i między familokami zaplanowano około 150 imprez: od koncertów i gier plenerowych począwszy, a na happeningach i pokazach skończywszy. W zabrzańskiej kopalni Guido wystąpi grupa Hey, zaś na katowickim Giszowcu odbędzie się plenerowe przedstawienie opery "Don Pasquale" w wykonaniu artystów z opery w Bytomiu i Ostrawie. Jak przekonuje wicemarszałek województwa Jerzy Gorzelik, impreza w przyszłości może dorównać rozmachem odbywającej się w Zagłębiu Ruhry Extraschicht.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: TOP 10 imprez na Industriadzie 2011 [ZDJĘCIA]

- Przyciąga gości nie tylko z samych Niemiec, ale też z całej Europy. To, co my mamy do zaproponowania, na pewno nie jest gorszym produktem - mówił Gorzelik.

Na początek trzeba jednak do tego przekonać mieszkańców naszego regionu. W ubiegłym roku podczas Industriady nasze zabytki odwiedziło blisko 29 tysięcy gości. Na to, by w tym roku frekwencja była wyższa, urząd marszałkowski wyda ponad 2 miliony złotych. W ramach kampanii promocyjnej odbędzie się m.in. marsz zobotów (maskotek imprezy), w chorzowskim parku stanie olbrzymi labirynt, natomiast Discovery emitować będzie telewizyjne spoty, reklamujące Industriadę. Do przygotowań włączył się też Górnośląski Związek Metropolitalny, który zorganizuje bezpłatny przewóz między 18 uczestniczącymi w imprezie obiektami.

- Autobusy obsługiwać będą jedną trasę na Śląsku i jedną w Zagłębiu. Centrum przesiadkowe będzie w Katowicach - zapowiada Maciej Grymowicz, dyrektor biura GZM.

Rozmowa z Adamem Hajdugą, zastępcą dyrektora Wydziału Promocji i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach

Dlaczego tak późno poznaliśmy program Industriady? Wiele osób ma już pomysł na drugi weekend czerwca.

Jeszcze w styczniu nie mieliśmy na Industriadę ani grosza. Pieniądze dostaliśmy dopiero w lutym, więc przygotowania zaczęliśmy z opóźnieniem. Kampania promocyjna będzie jednak intensywna, więc liczę, że zdążymy dotrzeć z informacją do mieszkańców regionu.

Znowu wszystkie imprezy skoncentrowane są jednego dnia. Nie można ich było rozłożyć na cały weekend, dając szansę na odwiedzenie kilku miejsc?

Lepiej pozostawić uczestników imprezy z drobnym uczuciem niedosytu oraz pewnością, że za rok odbędzie się podobna impreza. Poza tym nie wszystkie obiekty stać na organizację dwudniowej imprezy.

Kto ma zastąpić nieuczestniczącą w tegorocznej Industriadzie Elektrociepłownię Szombierki?

Sądzę, że pałeczkę przejęły Katowice. W tym roku będzie się tam naprawdę wiele działo.

TOP 10 atrakcji na Industriadzie [ZDJĘCIA]

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto