18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Impreza w starej walcowni cynku... Czy dojdzie do skutku?

Justyna Przybytek
Budynek walcowni cynku w Szopienicach popada w ruinę. Społecznicy chcą tu zorganizować debatę o przyszłości szopienickiego zabytku i podobnych poprzemysłowych skarbów.

To będzie pierwsza taka impreza w walcowni cynku Huty Uthemann w Szopienicach. Jednocześnie okazja, aby dowiedzieć się jak swoją rolę w ratowaniu dziedzictwa regionu widzą władze miasta i województwa. Będzie, pod warunkiem, że zgodę na organizację wyda likwidator huty i znajdą się sponsorzy.

17 września stowarzyszenie "Korczak" z Katowic wraz ze stowarzyszeniem Genius Loci, w ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa, chce w walcowni zorganizować debatę "Wychodzenia z cienia - szanse i zagrożenia dla kamieni milowych Górnego Śląska" z udziałem właśnie włodarzy Katowic i województwa, a także historyków i architektów. Planuje też zaprosić do walcowni artystów: m.in. bluesmana Marka "Makarona" Motykę, malarzy Monę Tusz i Raspazjana, autorkę śląskiej kuchni fusion Patrycję Walter. I mieszkańców regionu, aby zobaczyli jaki skarb mają w okolicy.

A skarb jest cenny. Walcownia, to jeden z trzech obiektów obok budynku dyrekcji huty i wieży ciśnień, które pozostały z hutniczego kompleksu, który działał w dzielnicy 175 lat. Maszyny w walcowni zgasły w 2002 r., sześć lat później rozpoczęła się likwidacja Huty Metali Nieżelaznych. Likwidator wyprzedaje majątek. Na budynek walcowni wpisanej do rejestru zabytków chętnych brak.

Imprezie kibicują i włączają się w organizację członkowie Stowarzyszenie na Rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku, dawni pracownicy huty, a dziś pasjonaci, którzy opiekują się walcownią i jednocześnie prowadzą Izbę Tradycji Hutniczej w budynku dawnego Centralnego Laboratorium Chemicznego. Marzą, aby w walcowni powstało muzeum. Prowadzą też zbiórkę na załatanie dachu walcowni, potrzeba ok. 200 tys. zł.

Czytaj także: Działalność RAŚ - niebezpieczna gra, czy pomysł na promocję - mówią politycy woj. śląskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto