Hotel Śląski

Hotel Śląski (© Arkadiusz Ławrywianiec)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

17 razy przebijano cenę Hotelu Śląskiego w Katowicach. Budynek z ulicy Mariackiej w końcu został sprzedany. Pieniądze zostaną przeznaczone na remont elewacji hotelu Katowice

Nieczynny od siedmiu lat dawny Hotel Śląski przy ulicy Mariackiej w Katowicach ma nowego właściciela. W poniedziałek kupiła go spółka Engas z Bielska-Białej, prowadząca... drukarnię. Budynek wylicytowała za 3,129 mln zł. Zabrakło za to chętnych na dawny hotel Polonia z ulicy Kochanowskiego oraz zabrzański Monopol.

W drugim przetargu na sprzedaż Śląskiego, ogłoszonym przez Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych (właściciela m.in. hotelu Katowice i hotelu Bristol w Bytomiu), wystartowały trzy spółki i jedna osoba prywatna. Cena wywoławcza za hotel wynosiła nieco ponad 2,5 mln zł. Licytujący przebijali ją 17 razy! I nic dziwnego. Zamknięty od 2004 roku Śląski dysponował dawniej 55 miejscami noclegowymi, jest tu osiem pięter, jedna kondygnacja podziemna i prawie tysiąc m kw. powierzchni użytkowej. I najważniejsze - budynek znajduje się przy najmodniejszym deptaku w regionie, odwiedzanym przez setki ludzi.

- Właściciel może z obiektem zrobić, co tylko zechce - mówi Aleksander Cichoń, dyrektor WPUT.

Czy więc w Śląskim znowu będzie hotel? A może hostel, restauracja albo klub? Nie wiadomo. Przedstawiciele Engas odmówili komentarza do czasu załatwienia formalności związanych z kupnem.

Fiaskiem zakończyła się za to ponowna próba sprzedania dwóch innych hoteli należących do WPUT - Polonii z ulicy Kochanowskiego w Katowicach oraz Monopolu z Zabrza. Na oba - Polonię wycenioną na 9,1 mln zł i zabytkowy Monopol za ok. 3,2 mln zł - nie było chętnych. To dziwne, bo Polonia ma świetną lokalizację, jest w dobrym stanie technicznym i najkrócej pozostaje nieczynna - od 2009 roku. - Zdaje się, że to kwestia ceny - przypuszczał Cichoń. Decyzja, czy będzie trzeci przetarg na sprzedaż Polonii i Monopolu, a jeśli tak, to czy za niższą cenę, należy do Skarbu Państwa, właściciela WPUT.

- Będziemy wnioskować o taką możliwość - zapewnia Cichoń. Dyrekcja nie ukrywa, że pieniędzy na prowadzenie zamkniętych hoteli nie ma, brak ich też na remonty niszczejących budynków. Sprzedaż to próba wyprowadzenia przedsiębiorstwa na prostą.
Zysk ze Śląskiego zostanie przeznaczony na inwestycje w działające hotele: Katowice i Bristol.
- Mamy przygotowany przetarg na projekt modernizacji elewacji hotelu Katowice. Chcemy, aby budynek przystawał do wizerunku miasta - zapowiada dyrektor.

Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku nie udała się prywatyzacja WPUT. Ministerstwo skarbu wstrzymało trwający od prawie roku proces, bo dwóch zainteresowanych przejęciem spółki inwestorów miało złożyć za niskie oferty cenowe.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ojek (gość)

"Właściciel może z obiektem zrobić, co tylko zechce"
To tam też nie ma MPZP. Może jakaś galeria ... :(