Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia jednego zdjęcia: plac Grunwaldzki w połowie lat. 50.

LOTA
Plac Grunwaldzki w Katowicach. Zdjęcie z albumu „Ulice i place Katowic” Wydawnictwa Prasa i Książka Grzegorz Grzegorka
Plac Grunwaldzki w Katowicach. Zdjęcie z albumu „Ulice i place Katowic” Wydawnictwa Prasa i Książka Grzegorz Grzegorka Reprodukcja zdjęcia z „Ulice i place Katowic”
Plac Grunwaldzki to centralny plac katowickiej Koszutki, który mieści największą plenerową galerię sław w regionie – Galerię Artystyczną. Zobaczcie, jak wyglądał w połowie lat 50., gdy Koszutkę budowano.

Historia jednego zdjęcia: Plac Grunwaldzki
Zdjęcie (reprodukcja z albumu „Ulice i place Katowic”) zostało wykonane w połowie lat 50-tych, gdy katowicka Koszutka, dziś uznawana za jedną z najlepszych do mieszkania dzielnic Katowic, dopiero powstawała. Budowę widać zresztą na zdjęciu. Sam plac to właściwie uklepana ziemia z bardziej wydeptanymi, niż wytyczonymi alejkami. Po drugiej stronie dzisiejszej ulicy Sokolskiej widać budowę Kina Kosmos. Place budowy – wielorodzinnych domów mieszkalnych - są też widoczne w tle tej fotografii.

Plac został wytyczony właśnie w latach 50. i 60., gdy budowano Koszutkę. Nazwę „Grunwaldzki” otrzymał w 1960 roku. Po jego północnej stronie do dziś stoi „biurowiec”, czyli dawny gmach Biura Studiów i Projektów Górniczych. Natomiast w jego zachodniej części ustawiono rzeźbę „Rodzina” Jerzego Egona Kwiatkowskiego. Co ciekawe oryginalnie była pokryty mozaiką, dopiero z czasem pokryto ją tynkiem. W ubiegłym roku udało się rzeźbę odnowić w ramach Katowice Street Art Festival (renowację wykonała Społeczna Pracownia Mozaiki z Lublina) i na nowo pokryć ją mozaiką.

Przy placu jest też charakterystyczny 10-kondygnacyjny blok mieszkalny tzw. Galeriowiec, który nazwę zawdzięcza temu, że do mieszkań wchodzi się tu nie z klatki schodowej, a z balkonów galerii.

Generalną modernizację plac przeszedł w 2003 roku, a rok później powstała tu Galeria Artystyczna. Galeria to jedyna na Śląsku tak duża plenerowa galeria sław. Na kilkunastu cokołach znajdziemy tu płaskorzeźby przedstawiające wielkie osobistości: literatów, muzyków, malarzy, aktorów, którzy przyczynili się do promocji stolicy aglomeracji śląskiej. W tym roku odsłonięto tu płaskorzeźbę Antoniego Halora, rok wcześniej Teofila Ociepki, wcześniej Jana „Kyksa” Skrzeka oraz Andrzeja Urbanowicza i Wojciecha Kilara. W galerii są też Henryk Mikołaj Górecki, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Wilhelm Szewczyk, Jerzy Duda-Gracz, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski oraz Adolf Dygacz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto