Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie na weekend w woj. śląskim? TOP 10 mało obleganych miejscówek [ZDJĘCIA]

KLM
W północno-zachodniej części Dąbrowy Górniczej, w efekcie zalania dużych wyrobisk po eksploatacji piasku, wykształciło się swego rodzaju „pojezierze”. Znajduje się tu zespół sztucznych zbiorników wodnych Pogoria (I, II, III) i Pogoria IV. Dla osób nielubiących tłoku odradzamy jednak Pogorię III, która choć kusi plażą i molem, odstraszać może tłumami spacerowiczów, rowerzystów czy rolkarzy.


Pogorie I, II i III są zasilane wodami potoku Pogoria, natomiast Kuźnicę (Pogorię IV) zasila Czarna Przemsza, a w okresach wysokich stanów wód – również Trzebyczka. Co istotne można tu spotkać aż 7 z 14 gatunków z „Polskiej czerwonej księgi roślin” i „Polskiej czerwonej księgi zwierząt”, występujących na obszarze całej gminy. Są to rośliny: lipiennik Loesela, wyblin jednolistny, tłustosz dwubarwny oraz ptaki: bączek, bąk, podróżniczek, rybitwa białoczelna.

Najciekawsze pod względem przyrodniczym jest zdecydowanie jezioro Pogoria II, które wraz z otaczającym terenem jest użytkiem ekologicznym. Taka forma ochrony przyrody została ustanowiona przez dąbrowską Radę Miejską w 2002 r., aby zachować nadwodny i bagienny ekosystem i cenną ostoję ptaków wodno-błotnych. W naturalny ekosystem człowiekowi nie wolno ingerować i przekształcać go.
W północno-zachodniej części Dąbrowy Górniczej, w efekcie zalania dużych wyrobisk po eksploatacji piasku, wykształciło się swego rodzaju „pojezierze”. Znajduje się tu zespół sztucznych zbiorników wodnych Pogoria (I, II, III) i Pogoria IV. Dla osób nielubiących tłoku odradzamy jednak Pogorię III, która choć kusi plażą i molem, odstraszać może tłumami spacerowiczów, rowerzystów czy rolkarzy. Pogorie I, II i III są zasilane wodami potoku Pogoria, natomiast Kuźnicę (Pogorię IV) zasila Czarna Przemsza, a w okresach wysokich stanów wód – również Trzebyczka. Co istotne można tu spotkać aż 7 z 14 gatunków z „Polskiej czerwonej księgi roślin” i „Polskiej czerwonej księgi zwierząt”, występujących na obszarze całej gminy. Są to rośliny: lipiennik Loesela, wyblin jednolistny, tłustosz dwubarwny oraz ptaki: bączek, bąk, podróżniczek, rybitwa białoczelna. Najciekawsze pod względem przyrodniczym jest zdecydowanie jezioro Pogoria II, które wraz z otaczającym terenem jest użytkiem ekologicznym. Taka forma ochrony przyrody została ustanowiona przez dąbrowską Radę Miejską w 2002 r., aby zachować nadwodny i bagienny ekosystem i cenną ostoję ptaków wodno-błotnych. W naturalny ekosystem człowiekowi nie wolno ingerować i przekształcać go.
Gdzie na weekend w woj. śląskim? TOP 10 mało obleganych miejscówek. Chcecie wybrać się gdzieś w weekend, by fajnie spędzić czas, ale nie lubicie tłumów? W galerii powyżej prezentujemy 10 miejsc, w które warto się wybrać, by odpocząć i przy okazji zobaczyć coś nowego.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto