Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica 3 Maja była jedną z pierwszych dróg wytyczonych w Katowicach. Zawsze handlowa i elegancka FOTO

Justyna Przybytek
Katowice, ulica 3 Maja, po prawej dzisiejszy pl. Szewczyka
Katowice, ulica 3 Maja, po prawej dzisiejszy pl. Szewczyka arc
Mimo że całkowicie rozkopana, jest na piątym miejscu w najnowszym rankingu najdroższych ulic handlowych. To ulica 3 Maja w Katowicach. Jedna z pierwszych dróg wytyczonych w mieście. jaka była w przeszłości, a jaka czeka ją przyszłość?

Pod koniec przyszłego roku ulica 3 Maja jedna z najbardziej rozpoznawalnych i reprezentacyjnych ulic w Katowicach będzie już po gruntownej modernizacji oszacowanej na kilkadziesiąt milionów złotych. Dziś jest totalnie rozkopana, a jaka była przed laty?

Zawsze handlowa, zadbana i elegancka
Zawsze pełniła funkcje ulicy handlowej. - To była jedna z pierwszych ulic zabudowywanych w Katowicach. Pierwszy plan z 1856 roku wyznaczał, że z rynku, wtedy placu na którym krzyżowały się drogi na wschód, zachód, północ i południe, będą biegły dwie drogi jedna to Warszawska, druga to dzisiejsza ulica 3 Maja, która miała sięgać aż do placu Wolności, który wówczas też był dopiero w planach - opowiada Jadwiga Lipońska-Sajdak, dyrektor Muzeum Historii Katowic. Rozbudowa przy 3 Maja, gdy droga była gotowa, ruszyła z kopyta. Początkowo nazywała się Industriestraße, czyli ulicą Przemysłową, potem została przemianowana na Grundmannstraße.

- Powstawały przy niej kamienice, w każdej z nich u góry mieszkania, a na dole sklepiki, restauracje, kancelarie i rzemiosło. Tak wówczas wykańczało się wszystkie partery, również w budynku magistratu na rogu Pocztowej, który spłonął, na parterze był sklep z cygarami, czy na przykład w dawnym hotelu Welt przy rynku, w którym mieściła się restauracja - wymienia Lipońska- Sajdak.

Nowoczesność: dom towarowy z windą
Charakter handlowy ulica miała przez całe stulecie.
- To tu powstał, w miejscu dzisiejszej Terannovy, pierwszy dom handlowy braci Baraż. Wybudowano go w 1905 r., był bardzo nowoczesny m.in. z elektryczną windą i restauracją na drugim piętrze, nazywaną wówczas "pokrzepialnią" dla klientów sklepu - opowiada dyrektor MHK. W międzywojniu dom towarowy przemianowano na Dom Wełny Angielskiej.

Wcześniej w kamienicy nieopodal rynku (obecnie na początku 3 Maja, budynek z czerwonej cegły) w 1862 r. otwarto Dom Obuwia, prowadzony przez Kochmana. Natomiast na rogu 3 Maja i Słowackiego w 1862 r. powstała pierwsza katowicka synagoga według projektu Ignatza Grünfelda.
Co jeszcze przed laty znajdowaliśmy przy 3 Maja? Były i konsulaty: francuski i angielski. A także sklep z artkułami kolonialnymi.

Po wojnie: Skarbek i ulica neonów
Restauracji było niewiele - Zawsze maksymalnie trzy. Były za to sklepy masarskie, rzeźnicze, usługi. Tu znajdowało się pierwsze w Katowicach wydawnictwo prasowe, był zegarmistrz i dwa kina. Ulica była żywa, ładna i zadbana. Tu budowano jedne z najciekawszych domów w Katowicach - dodaje.

Z biegiem lat po wojnie, ulica nadal handlowa, przekształciła się w ulicę neonów. Sklepów nadal było mnóstwo, wśród nich najbardziej eleganckie w województwie, powstał też nowy dom handlowy - Skarbek. Przybywało także neonów, a jak pięknie w ich blasku wyglądał 3 Maja zobaczcie obok na zdjęciu.

Zmieniło się też jej oblicze: powstał po wyburzeniu kamienic po jej południowej stronie plac Szewczyka, a na nim w 1972 r. otwarto nowy dworzec kolejowy.

- Te wyburzone domy były dosyć zaniedbane, większość dwu i trzy piętowych. Pamiętam, bo odwiedzałam w jednej z tych kamienic starszą panią, i pamiętam obskurna klatkę schodową. Ludzie nawet specjalnie się nie buntowali, oczywiście oficjalnie nie można było, ale nawet nieoficjalnie też nie. Komentowali, że słusznie, że burzą te rudery - wspomina Lipońska - Sajdak.

W latach 90-tych przybywało małych sklepików, domy towarowe likwidowano. Niestety skończyła się też elegancja. Ulicy nie remontowano, a handel rozprzestrzeniał się bez ładu i składu.

A jak będzie po przebudowie? - Ulica będzie tworzyła jeden zespół z rynkiem, placem Wolności, ulicą Warszawską. Powstanie nowa przestrzeń publiczna w centrum na osi wschód - zachód - zapowiada Michał Buszek, architekt miasta.

Elegancja po nowemu
Ulica ma być reprezentacyjnym deptakiem z dobrymi sklepami, z której wyeliminowany zostanie ruch kołowy. Po 3 Maja będą kursowały jedynie tramwaje, dopuszczony będzie też dojazd do sklepów i posesji.

- Pojawią się jak przed wojną szpalery zieleni - dodaje Buszek. Będą też ławki i nowa wykonana z granitowych płyt nawierzchnia ulicy. Modernizacja torowiska za ok. 20 mln zł właśnie trwa, podobnie kanalizacji. (ok. 5 mln zł) Remont jezdni i chodników (ok. 20 mln zł) dopiero się rozpocznie. Prace mają się zakończyć jesienią przyszłego roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto