Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy stadion GKS: Kto za, a kto przeciw? KOMENTUJ

Patryk Trybulec, LOTA, LIS
Czyli plany budowy nowego stadionu dla GKS-u i kontrowersje z tym związane

W budżecie Katowic na 2012 nie ma pieniędzy na rozpoczęcie budowy nowego stadionu, ale prace nad jego projektem wciąż trwają. Kibice ze stowarzyszenia SK1964 spotkali się już z władzami miasta i zobaczyli dwa możliwe warianty. Nowe wizualizacje fanom GieKSy się spodobały, bo projektanci z rybnickiego biura Baueren uwzględnili ich sugestie. Wariant pierwszy opiera się na zachowaniu zaprojektowanej konstrukcji dachu membranowego z uzupełnieniem elewacji narożnych, nawiązujących do trybun.

Wariant drugi to m.in. zupełnie nowe oświetlenie i dach (częściowo przeźroczysty, w celu lepszego nasłonecznienia) oraz nowa, jednolita elewacja. Brzmi dobrze? Nie dla wszystkich. Wraz z opublikowaniem kolejnych propozycji, w mieście ponownie rozgorzała dyskusja, czy na budowę stadionu warto wydać z urzędowej kasy 160 mln zł (tyle wynosi koszt realizacji inwestycji dla jednej i drugiej propozycji). "Po co to wszystko? Klub ma długi od dawana nie pokazują dobrej piłki, co roku jest tylko gorzej. Na mecze chodzi 2,3 tys. kibiców. Po co stadion na 20 i więcej tys. ludzi? Zamiast stworzyć jakieś nowe miejsca pracy przedszkola itp., nie mamy porządnego basenu. Myślę że więcej ludzi skorzystało by z takiej atrakcji. A też nie wiem, czy "kibice" zasługują na taki stadion - zastanawia się internauta Haha. Kibic odpowiada: "Człowieku, jak nie stworzy się warunków do uprawiania sportów, oglądania, to będziecie ty i twoje dzieci siedzieć w domu przed komputerem, albo chodzić na spacerki do supermarketu".

Szansę na wyrażenie swojego zdania na temat inwestycji będą mieli także miejscy radni, bo nowe projekty mają być konsultowane podczas jednej z sesji

Czy miasto potrzebuje nowoczesnego stadionu?

Justyna Przybytek, dziennikarz
Czy nowy stadion będzie ładny? Owszem. Ale na wizualizacjach pięknie prezentuje się wiele, nawet rzeźby olbrzymich koni, które projektanci przebudowy centrum postanowili umieścić na rynku. Koni na szczęście nie będzie. A stadion? Doświadczenie pokazuje, że w Katowicach od wizualizacji do realizacji droga daleka. I tej urzędniczej zwłoce - po raz pierwszy - całym sercem kibicuję. Kibice zarzucą, że baba pisze, a baba się nie zna. Może i się nie zna, ale sprawę na chłopski rozum bierze. Bo stadion piękny, ale i pojemny. A średnia kibiców na meczach przy Bukowej marna - 3,5 tys. Jeśli fani nie chcą oglądać popisów swoich ulubieńców, to kto zechce? Rodziny z dziećmi? Może... A może rodziny wolą drogi bez korków i ładną pływalnię?

Grzegorz Lisiecki,
dziennikarz

Pięciogwiazdkowy Stade de France w Paryżu jest niemal równie sławny, jak Wieża Eiffla, a San Siro w Mediolanie jest nazywany La Scalą futbolu. Jednak to Manchester jest dziś znany niemal wyłącznie z tego, że ma dwie mocne drużyny piłkarskie, zaś już sama nazwa "Old Trafford" wywołuje dreszcz emocji nie tylko u fanów angielskiego futbolu. Bo o angielskim mieście światowe media mówią tylko w futbolowym kontekście, ale za to bez przerwy.
Czy możemy Katowice porównywać do takich europejskich miast jak Manchester? Skala wprawdzie nie ta, ale zasada - i owszem. Jeśli nie mamy się czym pochwalić, chwalmy się nowoczesnym stadionem. I zbudujmy zespół, którego nie będziemy się wstydzić w Europie i dzięki któremu znów będziemy mogli się poczuć dumni z tego, że mieszkamy w Katowicach.

Z Maciejem Biskupskim, asystentem prezydenta Katowice Piotra Uszoka rozmawia Justyna Przybytek

Na ile realna jest ta inwestycja?
To zależy od ministerstwa finansów, które planuje swego rodzaju skok na finanse samorządów, czyli redukcję deficytów samorządów. Kiedy sprawa się wyjaśni, będziemy wiedzieli, w jakim czasie ta inwestycja jest możliwa i czy koniecznie będzie jej etapowanie. Wierzymy, że jeszcze przynajmniej w tym roku będziemy mogli normalnie funkcjonować, bo przypominam, że jesteśmy na kilku placach budowy.

Załóżmy, że prędzej czy później stadion powstanie. Ma kosztować 160 mln zł?
Dokładna kwota będzie znana, gdy powstanie projekt budowlany i kosztorys. Ale będzie zbliżona do 160 mln zł.
Sporo. Katowiczanie oczekują raczej budowy drogowego łącznika między południem a centrum albo przebudowy ul. 73 Pułku Piechoty.
Mamy świadomość, że koszt jest bardzo duży. Zapewniam jednak, że prezydent nie podejmie żadnej nieodpowiedzialnej decyzji, która zbytnio obciąży budżet miasta, spowoduje wzrost zadłużenia albo ograniczenie inwestycji realizowanych i planowanych

A myśli pan, że GKS na taki obiekt zasługuje?
Nie ma wątpliwości, że jest to stadion dla drużyny z ekstraklasy.

Z Marcinem Dzedzejem, wiernym kibicem GKS-u Katowice, rozmawia Patryk Trybulec

Czy nowe wizualizacje stadionu spełniają oczekiwania kibiców?
Myślę, że większości kibiców nowe projekty bardziej się spodobały. Osobiście bardziej przypadła mi do gustu koncepcja z elewacją przypominająca "plecionkę", ale druga z przedstawionych propozycji zawiera unikalną konstrukcję słupów oświetleniowych.

Co nie podobało się panu w poprzedniej propozycji?
Mniejszą uwagę zwracałem na pojemność, skupiając się na funkcjonalności obiektu. Przestrzeń komercyjna to konieczność, aby na obiekcie móc zarabiać i tego najbardziej brakowało w poprzedniej propozycji. Jednocześnie wydaje mi się, że samodzielne trybuny to przestarzałe rozwiązanie, które ogranicza możliwości stadionu.

Niektórzy twierdzą, że budowa nowego stadionu to niepotrzebny wydatek dla miasta, bo jego trybuny nigdy się nie zapełnią...
Dla mnie to niezrozumiały argument. Uważam, że ludziom najpierw trzeba zapewnić warunki, które spełnią ich oczekiwania. Dotyczy to zarówno poziomu sportowego, jak infrastruktury. W innym wypadku ludzi nie uda się przyciągnąć. Pamiętajmy, że dziś klub piłkarski musi konkurować np. z centrum handlowym, które też dostarcza ludziom rozrywki.

Z Michałem Karasiem, redaktorem serwisu internetowego stadiony.net, rozmawia Patryk Trybulec

Jak powinien wyglądać nowoczesny stadion piłkarski?
Nie ma idealnego modelu i uniwersalnej zasady. Każdy przypadek jest inny. Budowa każdego nowego stadionu powinna być poprzedzona konsultacjami, co w Katowicach - może nieco karkołomnie - ale jednak się udało. Na taki komfort nie mogli liczyć np. kibice w Krakowie. Należy ustalić, czego oczekuje klub i jego kibice, a także jaki jest potencjał marketingowy takiego obiektu.

Czy stadion przy Bukowej był kiedyś nowoczesny?
Jeszcze do niedawna uznawany był nawet za jeden z najbardziej nowoczesnych. I to nie tylko dlatego, że większość klubów w Polsce dysponowała obiektami zbudowanymi na ziemnym nasypie. W Katowicach od lat są zadaszone trybuny i doskonała widoczność.

Niektórzy twierdzą, że lepiej by było, gdyby GKS grał np. na remontowanym obecnie Stadionie Śląskim.
To jest problem, z którym borykają się w Kijowie, gdzie Dynamo ma grać na stadionie wybudowanym na Euro. Już dziś wiadomo, że przy minimalnej cenie biletów uda się zapełnić tylko dolną część trybun. Puste przestrzenie na stadionie przytłaczają, a w efekcie zniechęcają do przychodzenia na mecze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto