18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa siedziba NOSPR: zatknięto wiechę na dachu, a w sali koncertowej odbył się pierwszy koncert!FOTO

Justyna Przybytek
Zatknięcie wiechy na dachu nowej siedziby NOSPR w Katowicach i pierwszy koncert w WIelkiej Sali Koncertowej
Zatknięcie wiechy na dachu nowej siedziby NOSPR w Katowicach i pierwszy koncert w WIelkiej Sali Koncertowej Mikołaj Suchan
Fenomenalna akustyka, jest aż za dobra. Około 5 sekund pogłosu bardzo dobrze wróży, to znaczy jest tu już w tej chwili lepiej niż w archikatedrze dla muzyki, a co dopiero, kiedy sala zostanie wykończona – komentowała Joanna Wnuk - Nazarowa, dyrektorka Narodowej Orkiesry Symfonicznej Polskiego Radia.

Choć do zakończenia budowy nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pozostał co najmniej rok, w piątek w gmachu orkiestra już… zagrała. Muzycy dali popis swoich umiejętności, ale przede wszystkim możliwości Wielkiej Sali Koncertowej, specjalnie z okazji zatknięcia wiechy na dachu nowej siedziby.

Wiechę zatknięto, bo zakończono budowę konstrukcji stalowej dachu. - W najbliższych dniach będziemy montowali warstwy izolacyjne – zapowiadają przedstawiciele firmy Warbud, generalnego wykonawcy inwestycji za około 200 mln zł. Na budowie zakończyły prace żelbetowe, na które zużyto ok. 19 tys. metrów sześciennych betonu i 2600 ton stali zbrojeniowej. Niebawem inwestycja wejdzie w fazę wykończeniową. – Przed nami etap prac instalacyjnych, które rozpoczęliśmy jeszcze w październiku ubiegłego roku, a następnie rozpoczynamy wykończeniowe. Te drugie wymagają uszczelnienia budynku, abyśmy mogli stworzyć odpowiednie warunki, jeśli chodzi o wilgotność i temperaturę, do montażu elementów wykończeniowych – dodają budowlańcy.

Także niebawem rozpocznie się montaż na elewacji gmachu NOSPR cegieł klinkierowych. W sumie będzie ich 410 tysięcy sztuk. Każda z cegieł będzie wytwarzana podobnie, jak robiono to pod koniec XIX wieku, wszystkie zresztą powstaną w XIX-wiecznym zabytkowym piecu Hoffmana w cegielni w Patoce na Dolnym Śląsku.

- Nie mogę się doczekać otwarcia – powiedział na placu budowy Wojciech Kilar. Jeden z najsłynniejszych polskich kompozytorów przypatrywał się zatknięciu wiechy na dachu gmachu. Nie zdradził nam jednak, czy szykuje na otwarcie nowej siedziby NOSPR jakiś utwór. – Zobaczymy, jak będzie wena, to być może – stwierdził skromnie. Budowę oceniał przede wszystkim pod względem akustyki. – Jej jakość całkowicie może zmienić oblicze utworu, który jest grany w Sali koncertowej. Nie chce wywoływać uczucia niepewności, ale są przykłady, że wszystko wydawało się idealne, były pomiary akustyczne, a na koniec okazywało się, że nie jest najlepiej i trzeba poprawiać – komentował.

Nad tym, aby poprawek w gmachu NOSPR i jego sercu – Wielkiej Sali Koncertowej – było jak najmniej pracują z architektem Tomaszem Koniorem japońscy specjaliści z Nagata Acoustics. – Przyjeżdżają na budowę, albo prowadzimy telekonferencje i w zasadzie są z nami w stałym kontakcie – mówi Konior. Projektant nie ukrywał zadowolenia po wysłuchaniu pierwszego koncertu w budowanym jeszcze gmachu. – Patrzę na to i w szczególe i ogóle i jestem szczęśliwy. Mam nadzieję, że za półtora roku spotkamy się w gotowej Sali i ta muzyka zabrzmi jeszcze lepiej – powiedział.

Budowa siedziby NOSPR na terenie po kopalni Katowice ruszyła niespełna rok temu. – Dziś stoimy już w Sali i niespecjalnie trzeba już ruszać wyobraźnią, aby uzmysłowić sobie, czym jest ta przestrzeń dla muzyki. Widzimy ściany z ich specyficzną fakturą (są pofalowane, aby równo odbijać dźwięki –przyp. red), plafon nad sceną – konstrukcję absolutnie unikalną na skalę europejską, jeśli chodzi o sufit akustyczny - który swoją masą będzie wspierał to brzmienie, które tu nastąpi – podsumował.

Nowa siedziba Orkiestry jest budowana niczym lalka Matrioszka, jej wnętrze stanowią dwie sale koncertowe – Wielka i Kameralna – z zewnątrz widzimy zaś budynek pierścienia, który pomieści pomieszczenia techniczne, administracyjne, restaurację i kawiarnię, pokoje muzyków i sale prób. Pierścień od sal oddziela atrium. Dodatkowo każda z sal zbudowana jest niczym pudło w pudle. Wszystko to po to, aby żadne dźwięki z zewnątrz nie przedostawały się do ich wnętrz.

Wielka sala koncertowa będzie miała w sumie 1800 miejsc, w tym 200 dla orkiestry. – Nie ma obaw, czy uda się ją zapełnić. Już dziś w obecnej siedzibie (na placu Sejmu Śląskiego – przyp. red.) z 1000 miejsc mamy 500 abonamentowiczów. W tym sezonie bez przerwy bilety wyprzedawane są przed koncertami. W nowej siedzibie, będą lepsze warunki, gwarancja że uda się zaparkować, restauracja na miejscu i myślę, że dla słuchaczy to będzie wielki atut – ocenia Joanna Wnuk – Nazarowa, dyrektorka Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Podobnie jak Konior nie ukrywała zadowolenia po wysłuchaniu koncertu na budowie. – Fenomenalna akustyka, która naturalnie musi być wytłumiona, bo jest aż za dobra. Około 5 sekund pogłosu bardzo dobrze wróży, to znaczy jest tu już w tej chwili lepiej niż w archikatedrze dla muzyki, a co dopiero, kiedy sala zostanie wykończona – komentowała.

Dodała, że nie ma wątpliwości, że Międzynarodowy Dzień Muzyki w 2014 roku przypadający 1 października zostanie uczczony w Katowicach koncertem w nowej siedzibie NOSPR. – Sala koncertowa będzie gotowa oczywiście wcześniej, ale będziemy pewnie próbować akustykę – dopowiedziała.

NOSPR jest jedną z trzech inwestycji w tzw. osi kultury powstającej na terenie po kopalni Katowice (wartość wszystkich to ponad miliard złotych). Oprócz budowy siedziby orkiestry, trwa także budowa Muzeum Śląskiego oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego w pobliżu Spodka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto