Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

15 lat miesięcznika "Śląsk" w katowickim Rialcie

Adam K. Podgórski
fot. Adam K. Podgórski.
"Po pierwsze ŚLĄSK"! To credo! Prezentacja Śląska i dokonań wybitnych Ślązaków, to z kolei misja, jaką piętnaście lat temu postawił sobie zespół redakcyjny Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego „Śląsk”.

Ponieważ wszyscy w zespole pracują nie na umowy, tylko na słowo honoru, „Śląsk” ma się dobrze i podniośle świętuje kolejne urodziny, które piętnastoma uderzeniami w miedziany gong, obwieścił Tadeusz Kijonka.

W środę, w kinoteatrze „Rialto” w Katowicach, odbyła się z tej doniosłej okazji uroczystość, zorganizowana wspólnie przez redakcję i zarząd Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego wraz z Biblioteką Śląską. Wśród rzesz znamienitych gości był arcybiskup katowicki Damian Zimon, biskup Tadeusz Szurman, ordynariusz diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska, tym razem reprezentujący Zarząd Województwa Śląskiego, Ludgarda Buzek, przedstawicielka śląskiego Sejmiku Samorządowego. Przybyli ludzie ze świata polityki, kultury, sztuki, mediów.

Gospodarzem wielkiego spotkania był redaktor naczelny MSK „Śląsk”, Tadeusz Kijonka, wspierany przez redakcyjny areopag w osobach” Wiesławy Konopelskiej, Marii Sztuki, Feliksa Netza, Bogdana Widerę, Wojciecha Łukę oraz dyrektora Biblioteki Śląskiej, Jana Malickiego. Przez minione lata „Śląsk” służył Śląskowi, żył Śląskiem, przybliżał czytelnikom wiedzę i pamięć o Śląsku oraz śląskich ludziach.

Od pierwszego numeru (wyszedł w listopadzie 1995 r.), po ostatni, 182. (tegoroczny, grudniowy), na łamach miesięcznika podejmowano ważkie tematy: transformacji na przełomie wieków, związanych z nimi szansach i zagrożeniach oraz śląskich dylematach wyboru, o wartościach Śląska i tutejszej tożsamości, o śląskim poczuciu krzywdy i barku dowartościowania, o bezrobociu i exodusach za chlebem, o skomplikowanych losach Ślązaków, o renesansie śląskiego języka i regionalnej edukacji, o ratowaniu dziedzictwa kultury przemysłowej, o relacjach Śląska z krajem i jego miejscu w Europie.

Był i jest "Śląsk" płaszczyzną spotkań, dysput i dyskusji z udziałem ekspertów i autorytetów, uczestniczył w organizacji kongresów kultury, ważnych konkursów, plebiscytów i wydarzeń kulturalnych. Pisali dla „Śląska” lub wypowiadali się na jego łamach takie znakomitości, jak Czesław Miłosz, Tadeusz Różewicz, Damian Zimoń, Wojciech Kilar, Gustaw Holoubek, Antoni Wit, Jerzy Buzek, Józef Tischner, Jerzy Giedroyc, Jan Nowak-Jeziorański, Jerzy Duda Gracz, Wiesław Myśliwski, Adam Zagajewski i wielu innych.

Za wybitne dokonania dla kultury i promocji Śląska „Śląsk” przyznaje prestiżowe, cenione nagrody i wyróżniania: „Śląskiego Orla”, „Śląskiego Skarbnika”. „Korony Śląska” i „Perły Śląska”.

Podczas środowej gali bardzo wielu osobom wręczono zaszczytne tytuły i dyplomy. Miano Przyjaciela „Śląska” otrzymali: Wiesław Banyś, Andrzej Barczak, Tadeusz Bradecki, Jan Cofalka, Kazimierz Górski, Albert Kępka, Adam Fudali, Adam Kopciuszewski, Gabriela Lenartowicz, Michał Lis, Marian Oślisło, Danuta Pietraszewska, Jan Pyka, Katarzyna Wencel, Joanna Wnuk - Nazarowa.

Sześciu osobom: Ewie Chojeckiej, Łucji Ginko, Rajmundowi Hankemu, Ryszardowi Kaczmarkowi, Stanisławowi Nieciei i Dorocie Simonides przyznano Medale Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego.

"Perły Śląska" powędrowały w ręce: Henryka Konwińskiego, Agaty Smalcerz, Adama Sikory, Andrzeja Urbanowicza, Jana Malickiego, Henryka Wańka , Tomasza Koniora, Mirosława J. Błaszczyka, Tadeusza Serafina, Alojzego Lyski, Dariusza Miłkowskiego, Jacka Łumińskiego, Anny Szostak-Myrczek, Renaty Putzlacher, Dagmary Drzazgi „Koroną Śląska” podkreślono „majestat”: Lecha Majewskiego, Kazimierza Kutza, Józefa Musioła, Zygmunta Brachmańskiego, Andrzeja Jasińskiego, Jerzego Szymika, Eugeniusza Knapika Niespodziankę sprawiło przyznanie przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego medali "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", dostarczonych kurierem w trakcie uroczystości. Srebrne odznaczenie przypadło Florianowi Śmiei, a brązowe Tadeuszowi Siernemu, Marii Korusiewicz, i Renacie Putzlacher-Bukovej.

Złotymi Odznakami Honorowymi Zasłużonemu w Rozwoju Województwa Śląskiego, przyznanymi przez kapitułę pod przewodem Ludgardy Buzek udekorowano: Bogdana Widerę, Kazimierza Kaszpera, Jacka Lyszczynę, Alojzego Lyskę, Marię Sztukę, Daniela Kadłubca i Wojciecha Łukę.

Wszyscy obecni wznieśli toast jubileuszowy oraz wysłuchali występów solistów Opery Śląskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 15 lat miesięcznika "Śląsk" w katowickim Rialcie - Katowice Nasze Miasto

Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto